מתיחות בצפון? כך מערכת ההתרעה החדשה של צה"ל תמצא אתכם בכל מקום ובכל זמן

בשלטי חוצות דיגיטליים, על מסך הטלוויזיה או במכונית - מערכת מסר לאומי של פיקוד העורף תתריע מפני טילים, רעידות אדמה ודליפת חומרים מסוכנים ■ "נשפר את ההתרעה כך שהיא תהיה ממוקדת ואישית" ■ העלות: 400 מיליון שקל

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

לינק לסמארטפונים וטאבלטים

אזרחים רבים כבר התוודעו למערכת מסר אישי - שירות ההודעות לטלפון הנייד המתריע על נפילת טילים. כעת מתברר שזהו רק קצה הקרחון בתוכנית רב שנתית של פיקוד העורף, שתספק התרעה לאזרחים ותעלה כמעט 400 מיליון שקל. לתוכנית קוראים מסר לאומי, והיא תכלול תשתית להפצת התרעות שונות באמצעים שונים לכלל האוכלוסייה.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

מערכת מסר לאומי

מטרתה של מערכת מסר לאומי היא להתריע מפני מגוון איומים - נפילת טילים, דליפת חומרים מסוכנים, רעידות אדמה, שריפה או הרעלת מים. המערכת אמורה לצמצם את מספר האזרחים שיקבלו התרעה, והיא תגיע רק למי שמצוי באזור הסכנה.

לשם כך, ההודעות של המערכת יופצו בכל האמצעים כדי להגיע לאזרחים בזמן אמת. מלבד הודעות לסלולר, יינקטו שיטות התרעה נוספות: הזרקת מידע לשלטי חוצות דיגיטליים, התרעה בטלוויזיה (ב-HOT וב-yes) תוך השתלטות על השידור, התרעה טקסטואלית על גבי מכשירי הרדיו האלקטרוניים ברכב, הודעה לביפרים, התרעה למחשב - כל אלה לצד אמצעים מסורתיים כמו הפעלת צופרים, הודעות ברדיו ובתקשורת.

לדברי סא"ל גיל הופמן, ראש מחלקת תקשוב והתרעה בפיקוד העורף, "המטרה היא לשפר את ההתרעה ברחבי הארץ כך שהיא תהיה ממוקדת ואישית". הופמן מסביר כי כעת ההתרעה לא ממוקדת דיה, ומביא כדוגמה את הטיל שכוון לירושלים בזמן מבצע עמוד ענן. ההתרעה הופעלה בכל מרחב ירושלים ושלחה למקלטים ולממ"דים מיליון איש, בעוד התרעה ממוקדת היתה מגיעה לאלפי אנשים בלבד הסמוכים לאזור הנפילה.

"אם במלחמת המפרץ הארץ היתה מחולקת לעשרה אזורים, כיום היא מחולקת ל-146 אזורים ומותקנים כ-3,000 צופרים. המטרה שלנו היא לבטל את האזורים ולדעת להפעיל את הצופר הבודד ולהגיע לאזרח הרלוונטי, בהתאם לסוג ההתרעה". הופמן מציין עוד כי המערכת היא חלק מתכנון רב שנתי שעדיין לא תוקצב.

גיל הופמן

כאמור, מערכת מסר אישי הוא רכיב אחד בתוכנית מסר לאומי. היא כבר מוכנה מבחינה טכנולוגית, ובמבצע עמוד ענן הצבא יכול היה להפעילה אך בחר לא לעשות כן. המערכת אינה מבוססת על הודעת SMS אלא על טכנולוגיה המכונה Cell Broadcast. נכון להיום המערכת אינה מופעלת, אף שהצבא רכש את היכולות הטכניות והגיע להסכמות עסקיות עם חברות הסלולר, וזאת מאחר שמשרד התקשורת טרם חתם על המסמכים הנדרשים. העניין נמצא בטיפול אגף הפיקוח במשרד, ובתגובה לפנייתנו נמסר כי הזמנה להצגת עמדות תישלח לחברות בימים הקרובים.

לא כל הטלפונים הסלולריים תומכים ב-Cell Broadcast. בפיקוד העורף מעריכים שרק 45% מהמכשירים הנמכרים בישראל מצוידים בטכנולוגיה, ולכן לוחצים על משרד התקשורת לקבוע בתקנות כי כל מכשיר מיובא יהיה פתוח ל-Cell Broadcast. בנוסף לכך מפתח פיקוד העורף אפליקציית התרעות לסמארטפונים בשם iOref, שתהיה זמינה להורדה מחנות האפליקציות ותתריע במקרה חירום. את הטכנולוגיה פיתחה חברת הסטארט-אפ הישראלית Evigilo. מערכת דומה של החברה כבר פועלת בצ'ילה, בתאילנד ובכמה מדינות באירופה.

הופמן אחראי גם על מערכת הרדיו הלאומית - מערכת קשר משותפת לכל כוחות הביטחון וההצלה. הצבא מקדם פרויקט המכונה ברק כתום, ולמשטרה פרויקט רדיו בשם ניצן. שתי המערכות הן של מוטורולה אך עובדות בתדרים שונים. הופמן טוען כי בעתיד יצטרפו אליהן כוחות נוספים כמו המשרד להגנת הסביבה (האמון על טיפול בחומרים מסוכנים).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט