ששינסקי: "בממשלה ובכנסת חייבים להתמקד"

פרופ' איתן ששינסקי, מרצה לכלכלה באוניברסיטה העברית ומי שעמד עד לא מזמן בראש ועדת תמלוגי הגז הגיע לשדרות רוטשילד בתל אביב לראיון לTheMarker TV

בעיני ששינסקי, יש לפרק את הנושא הכללי של "צדק חברתי" למספר תחומים: דיור, מדיניות פיסקאלית (מסים, פטורים, חוק עידוד השקעות הון), הגדרת שטחי ההפרטה (מהם התחומים הראויים לספק שירותים ציבוריים), ושאלת הריכוזיות - המחירים, המונופולים והאוליגופולים.

בנוגע להצעה שקיבל לעמוד בראש הוועדה לפתרון המחאה, ציין ששינסקי כי לוח הזמנים שלו לא איפשר לו. "אמרתי שאני יכול לעסוק בכל אחד מהנושאים הראויים לבדיקה ולא בצורה כוללנית. אני לא יכול לירות לכל הכיוונים. ראש הממשלה חייב לענות על כל הנושאים. אני ככלכלן חייב להתמקד בכל אחד מהנושאים. אני יכול לסייע לוועדה לדון בעניינים מסוימים כמו מס ירושה או סוגיית ההפרטה", אמר.

האם הבעיה שלך המחאה היא בכך שאינה ממוקדת?

"במחאה יש משאת נפש. מדובר באנשים צעירים שרוצים להביא למדינת רווחה. הם מדברים על מהפכה - הם חושבים בגדול. הם רואים את התמונה הכללית, אבל אין ספק שבממשלה ובכנסת חייבים להתמקד. יש מגבלת מקורות וקיבלנו קריאת השכמה ממה שקורה עכשיו בעולם. כשאומרים שמדובר בספין – זו ציניות. זה אומר שאסור לנו לא להיות כמו יוון או כמו פורטוגל. חייבים לשמור על מסגרות התקציב".

אתה מבין את המחאה?

"כיום, יש יותר קוטביות בהתפלגות הכנסות בישראל, ואנחנו ברמות אי השוויון מהגבוהים בעולם. החרדים והערבים, בעלי ההכנסה נמוכה, תורמים לכך ברמות הנמוכות, אך גם 'הזנב' של העשירון העליון תורם את חלקו. כיום, יש עלייה ניכרת בהכנסות של העשירונים העליונים. ההכנסות משכר עלו אך מה שעלה יותר היא ההכנסה על ההון – בונוסים אופציות או תשלומי ריבית. כרגע, 80% מהכנסות הן מהון. הפער הזה הוא שמעורר אנשים כאלה לצאת למחאה".

מהיכן צריך אז לקצץ על מנת להיענות לדרישות?

"כרגע נראה שתקציב הביטחון לא נמצא על השולחן – וכבר נשמעו קולות במשרד הביטחון שדורשים תקציב נוסף. ייתכן שזו רק עמדת פתיחה מצדם. עומדת גם השאלה של תקציבי ההתנחלויות בשטחים. לא נראה לי שבהרכב הנוכחי של הממשלה, ראש הממשלה ידון בכך. בנוגע לתשלומי העברה (קצבאות) למעמדות הנמוכים – אני לא צופה שיהיה דיון על קצבאות הילדים או על קצבאות הזקנה, כך שכבר הורידו מהשולחן חלק גדול מהתקציב הממשלתי בצד ההוצאות".

מה כן ניתן לעשות?

"ראשית ניתן להגדיל את מיסוי ההון. בסקנדינביה זה עומד על 28%, בישראל זה 20%. שנית, אנחנו מהארצות הבודדות שאין בהם מס עיזבון. בארה"ב יש מס עיזבון שהוא הפרוגרסיבי ביותר. אם יוחלט לחוקק חוק כזה, צריך לקחת בחשבון שתהיה נטייה להעביר הון החוצה. בעיה אחרת בו תהיה האם נכון להטיל אותו גם על עיזבונות קטנים? לדעתי צריך להטיל אותו רק על עיזבונות משמעותיים. בארה"ב האחוזון העליון משלם תשעים ומשהו אחוז מההכנסות של המס. על מנת למנוע העברה של הכסף למשפחה לפני הפטירה, שמו בארה"ב תקרה שקבעה שניתן להעביר 10,000 שקל בשנה לכל ילד".

ומה בנוגע להפרטה?

"יש הרבה אמירות כלליות בעניין ההפרטה, וכדאי להיות על קרקע מוצקה בעניין. רוב התשתיות בארץ כבר הופרטו. יש שירותים שעדיין בוחנים אם להפריט אותם כמו טיפת חלב או גני ילדים. הוועדה שנבנתה כעת על ידי האוצר צריכה לבדוק מהו תחום שראוי לממשלה לפעול בו, ומהו תחום שראוי לעשות בו מיקור חוץ".

"בעיניי, כל השווקים שהם תחרותיים צריכים להיות מופרטים. שני המגזרים הקשים להפרטה הן התשתיות והשירותים הציבוריים – שהם מונופולים טבעיים. אם עושים הפרטה של מים, חשמל וטלפוניה – ממירים בעלות ציבורית בבעלות פרטית עם פיקוח. אך גם לפיקוח יש עיוותים ולכן צריך ללמוד איך לעשות את ההפרטה נכון".

על רקע ניסיונך בוועדת ששינסקי, עד כמה נכון להגביל את אילי ההון בישראל?

"בקשר לדברים שנוגעים לטייקונים צריך להיזהר. צריך לזכור שהם עומדים בראש חלק גדול מהמגזר העסקי. צריך אבל אני אתן דוגמא. בוועידת הנשיא, דודי ויסמן שמחזיק בחברת הדלק דור אלון, אמר שהוא לא יכול לקבל אשראי מהבנק הבינלאומי, מכיוון שבעל השליטה בו – צדיק בינו – הוא בעל השליטה גם בחברת פז, המתחרה של דור אלון. הוא אמר שהוא פנה לבנק לאומי – אך גם לבנק יש אחזקה של 20% בפז. לכן, סוגיית האחזקות הצולבות של ריאלי ופיננסי חייבת טיפול. גם בארה"ב היתה הפרדה של התחומים במשך כמה שנים".

למה הפירמידות הן בעיה?

"חשוב לפרק את הפירמידות. בפירמידות, ההחזקה של הבעלים למעלה 'במעלה הזרם' גבוהה, וזאת בעוד יש לו אחזקה נמוכה בחברות שבתחתית השרשרת. בעלי השליטה מעלים לחברות בראש הפירמידה רווחים. אדם שמחזיק בשרשור אחוז קטן מהחברה, יש לו נטייה להיכנס לסיכונים עם החברות שלמטה. בארה"ב כל העברת רווחים הוא אירוע מס, בישראל לא. לכן הטלת מסים על הפירמידות היא אפשרות אחת על מנת להתגבר על הב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"