הדולר ירד ב-9.3% מול היורו במאי; הנפט זינק ב-30%

מדד הסחורות CRB ננעל בעלייה של 14% במאי, העלייה החדה ביותר זה 35 שנים

מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי
מיכל רמתי

הדולר המשיך להיחלש במאי מול המטבעות המובילים בעולם, וחולשתו סייעה להעלאת מחירי הסחורות. עוד תרמה לעליות בשוקי הסחורות, אופטימיות לגבי מצב הכלכלה העולמית. כמה נתונים שהתפרסמו החודש הגדילו הערכות כי הכלכלה העולמית מתחילה להתייצב.

התמ"ג האמריקאי הצטמצם בשיעור קטן יותר מההערכות המקוריות ברבעון הראשון, לפי נתונים מתוקנים שפירסם היום משרד המסחר האמריקאי. התמ"ג בארה"ב הצטמצם בקצב שנתי של 5.7% ברבעון הראשון, לעומת הערכות ראשוניות לנסיגה של 6.1% בתמ"ג האמריקאי. במהלך ארבעת הרבעונים האחרונים נסוג התמ"ג האמריקאי ב-2.5% - הירידה השנתית הגדולה מאז 1982. הצריכה הפרטית עלתה ב-1.5%.

הדולר סיים חודש חלש, ונסחר היום לראשונה השנה מעל לרמה של 1.41 דולר ליורו, ירידה של 1.3% מול המטבע האירופי. בסיכום חודשי נחלש הדולר ב-6.4% לעומת היורו. מול הליש"ט נחלש הדולר ב-1.6% ביום שישי, לרמה של 1.6198 דולר לליש"ט, ובסיכום חודשי נחלש ב-9.3%.

התשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים עלו ב-0.38% במאי, לאחר עלייה של 0.46% באפריל. החולשה בשוק האג"ח האמריקאיות נובעת בעיקר משלל הנפקות אג"ח שמבצע משרד האוצר האמריקאי, הזקוק למימון תכניות החירום שהשיק בשנה האחרונה. השבוע הנפיק משרד האוצר האמריקאי אג"ח בשווי 101 מיליארד דולר.

שוק הסחורות נהנה מחולשת הדולר, ועליות נרשמו במרבית הסחורות החודש. מדד רויטרס/ג'פריז CRB ננעל בעלייה של 14% במאי, העלייה החדה ביותר מאז 1974.

שער הנפט הגולמי זינק ב-30% במאי, הגידול החודשי החד ביותר מאז מארס 1999. החוזים על הנפט הגולמי מסוג Light Crude למסירה ביולי ננעלו בעלייה של 1.9%, למחיר 66.31 דולר לחבית. ארגון אופ"ק הותיר אתמול את מכסות תפוקת הנפט העולמית על רמתן הנוכחית, בשל התחזית כי מחיר הנפט יעלה לרמה של 75 דולר לחבית, אם יעלה הביקוש העולמי.

השבוע החלה בארה"ב העונה המכונה "עונת הנהיגה", בה גדל באופן מסורתי הביקוש לדלק. עם זאת, בשל המיתון הפוקד את ארה"ב, לא ברור האם הביקוש יגדל כבעבר. בשבוע שעבר נרשמה ירידה במלאי הנפט הגולמי של ארה"ב, אות לכך שנרשם גידול בביקוש.

העלייה במחירי הנפט תורמת לכלכלות כמו רוסיה, ונצואלה ומדינות המפרץ הפרסי, שנסמכות במידה רבה על הכנסות משוקי הנפט. כלכלות אלה ספגו מהלומה קשה עם הירידה החדה במחיר הנפט בשנה שעברה. מדד מייסקס הרוסי התחזק ב-22% במאי, החודש הטוב ביותר של המדד מאז שנת 2000.

הזהב, הנחשב למפלט בטוח וליעד השקעה נפוץ בתקופות של דולר חלש, התחזק החודש ב-9.8%. הזהב עלה לשיא של 3 חודשים, והחוזים למסירה ביולי ננעלו ביום שישי בעלייה של 1.8%, לשער של 978.8 דולר לאונקיה.

גם הכסף נחשב להשקעה מגדרת נגד חולשת הדולר, אך הכסף נהנה גם משימושים תעשייתיים מרובים. הערכות כי התאוששות כלכלית צפויה בקרוב, הגדילו את הציפיות לביקוש מוגדל עבור מתכות תעשייתיות.

היום דווח כי התפוקה התעשייתית ביפאן עלתה בשיעור החד זה 56 שנים בחודש אפריל, לאחר שהתאוששות ביצוא סייעה לכלכלה להתחיל להיחלץ מהמיתון הגרוע במדינה מאז תקופת מלחמת העולם השנייה. התפוקה התעשייתית ביפאן עלתה ב-5.2% בחודש אפריל לעומת חודש מארס, העלייה החדה ביותר בתפוקה התעשייתית ביפאן מאז שנת 1953.

החוזים על הכסף למסירה ביולי התחזקו ביום שישי ב-3% וננעלו בשער של 15.61 דולר לאונקיה. בכך סיכם הכסף את החודש הטוב ביותר של זה 22 שנים, עם עלייה של 26.6%. הנחושת, אף היא מתכת תעשייתית נפוצה, עלתה ב-2.8% ביום שישי בניו יורק, וב-7% במאי כולו, והחוזים למסירה ביולי ננעלו במחיר 2.198 דולר לליברה. הנחושת התחזקה עד כה השנה ב-56%, הודות לגידול בביקוש ולסימנים להתייצבות כלכלית.

גם הסחורות החקלאיות רשמו חודש חזק, בעקבות חששות כי פגעי מזג האוויר יצמצמו את היצע הסחורה על ידי ארה"ב, היצואנית הגדולה ביותר של תירס וחיטה. חולשת הדולר, במקרה הזה, מחזקת את הסחורות האמריקאיות. החוזים על התירס למסירה ביולי התחזקו ב-1.5% ביום שישי, וב-7.8% בסיכום חודשי. החוזים על החיטה למסירה ביולי התחזקו ב-1.4% ביום שישי, וב-19% במאי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?