המהלך האירוני של סטיבן שוורצמן

סטיבן שוורצמן, שהוגדר כ"מלך החדש של וול סטריט", מוביל את קרן בלאקסטון הענקית להנפקה. בוול סטריט מעריכים כי כמנהלי חברות ציבוריות הם ייתקלו בבעיות חדשות

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
לוגו אקונומיסט
אקונומיסט

סטיבן שוורצמן, האחראי על השתלטויות גדולות רבות, חיזק באחרונה את המוניטין שלו כמלך החדש של וול סטריט. הוא ערך חגיגת יום הולדת 60 מפוארת במיוחד עם 1,500 אורחים מפורסמים מעולם הפוליטיקה, המדיה, העסקים והאמנות - בהם ברברה סטרייסנד ודונלד טראמפ. אחד האורחים היה רוד סטיוארט. הזמר בעל השיער המכסיף, הידוע כגובה כמיליון דולר להופעה, חיזר אחר הנשים בקולו המחוספס. ואולם עבור העשירים שנכחו באירוע, כוח המשיכה של סטיוארט התגמד ביחס לזה של בלאקסטון - החברה העוצמתית ששוורצמן הוא אחד ממייסדיה ומשמש כיו"ר שלה.

ענקית ההשקעה הפרטית (equity-Private) של שוורצמן עומדת להתחזק עוד יותר בעקבות ההנפקה הראשונה לציבור שהיא מתכננת. צעד זה יגרום לראשים רבים להסתובב בתעשייה שנהפכה לכוח דומיננטי ביותר בעולם הרכישות.

בלאקסטון נמצאת בשלבים מתקדמים של הנפקה ראשונה לציבור (IPO) של נתח מיעוט, כפי הנראה - 10%. אף שהיא אינה חברת ההשתלטות הראשונה שתחל להיסחר בבורסה - קולברג קראוויס רוברטס (KKR) רשמה קרן למסחר באירופה - היא תהיה הראשונה שתנפיק את חברת הניהול הראשית. קשה לנבא את שווי החברה בגלל מגוון העסקים הרחב של בלאקסטון, הכולל קרנות גידור, חטיבות נכסים וייעוץ, וגם חברות המתמחות ברכישות ממונפות של חברות ציבוריות. ההערכות נעות בין 20 מיליארד דולר עד ל-40 מיליארד דולר. המנהלים של בלאקסטון מעדיפים לשמור על שתיקה בכל הנוגע לכך.

ידוע בביקורת על הבעלות הציבורית בחברות

המהלך של בלאקסטון אירוני למדי. שוורצמן ידוע בביקורת שלו כלפי הבעלות הציבורית על חברות. בין השאר, הוא אמר כי שוקי המניות מוערכים יתר על המידה, ויצא נגד חוק סרביינס-אוקסלי, הכובל את החברות הנסחרות בבורסה בכבלי הממשל התאגידי. ואולם תומכיו של שוורצמן לא חושבים כי מדובר בצביעות: המנהלים של בלאקסטון יודעים היטב מהו הערך של השווקים הציבוריים, שכן הם זקוקים להם כדי שירכשו מחדש את החברות בפורטפוליו שלהם על מנת שיוכלו לרשום רווחים.

על אף האירוניה, לא מדובר במהלך מפתיע. ה-IPO המוצלח של קרן הגידור וההשקעה הפרטית פורטרס בחודש שעבר המחיש כי קיים ביקוש רב לנכסים "אלטרנטיוויים" בקרב משקיעים קטנים שגישתם לשווקים הפרטיים מוגבלת. קבוצות ההשקעה הפרטית טקסס פסיפיק וקרלייל כבר שוקלות מהלכים דומים זה זמן רב. הם יבחנו מקרוב את המהלך של בלאקסטון, ממש כפי שבנקי ההשקעות בחנו את בר סטרנס כשיצא בהנפקה ראשונה לציבור ב-85'.

ואולם סביר יותר להניח כי הדוגמה שעומדת לנגד עיניה של בלאקסטון היא זו של בנק ההשקעות גולדמן סאקס, שפרח והצליח לשמור על הילת המסתורין שלו מאז הנפיק את מניותיו ב-99'. כפי הנראה, בלאקסטון מקווה להשתמש במניות כדי לתגמל את 750 העובדים שלה, כפי שעשה בנדיבות גולדמן סאקס. רישום בבורסה עשוי לייצר גם דור חדש של מנהלים, על רקע התרופפות האחיזה של צוות ההנהלה הוותיק. בלאקסטון מלאה בצעירים שאפתניים בני 29-30, כמו ג'ונתן גריי שעמד מאחורי ההשתלטות על אקוויטי אופיס פרטנרס ב-39 מיליארד דולר.

תשואות גבוהות מ-100%

מעטים מטילים ספק בכך שהזוכים העיקריים מההנפקה יהיו הבעלים של בלאקסטון, והקבוצה הקטנה של המנהלים הבכירים המקיפה אותם. שוורצמן, שעל פי הערכות מחזיק ב-40% מבלאקסטון, עשוי לאבד את הערכתם של כמה מהמשקיעים החשובים של בלאקסטון, משקיעים מוסדיים ומשקיעים פרטיים עשירים, אם המהלך יתפרש כניסיון לעשות רווח בשיא של השוק. שוורצמן ומנהלי קרנות השקעה פרטית אחרות הודו כי הזמנים הטובים אינם יכולים להימשך לנצח. התשואות של בלאקסטון בשנה שעברה ובשנה שקדמה לה היו גבוהות מ-100% - רמה שלא יכולה להתקיים לאורך זמן בשום תעשייה.

אכן, למשקיעים הנחשבים לשותפים מוגבלים יש מעט סיבות לחגוג את ה-IPO. הם יסבלו אם השוק ילחץ על בלאקסטון לשמר את התשואות הגבוהות באמצעות העלאת העמלות השמנות מאוד גם כך. חלקם עשויים להחליט שהם מפסיקים להשקיע בקרנות שלה ולקנות את מניותיה במקום זאת, ובכך לשמר את החשיפה מבלי לשלם עמלות ניהול של 1%-1.5% ו-20% מרווחי ההשקעות.

בלאקסטון עצמה עשויה לגלות חסרונות בהנפקה. יהיה עליה לחשוף מידע רב יותר, והיא תהיה נתונה למה ששוורצמן מכנה "העריצות של הדו"חות הרבעוניים". מאידך, הגברת השקיפות תמתן את הביקורת מצד מתנגדי ההשקעה הפרטית, המתארים את התעשייה ככוח הרסני, הפועל בחשכה.

ג'וש לרנר מבית הספר למינהל עסקים של הארוורד מעלה שתי בעיות אפשריות נוספות, שאחת מהן נובעת מעודף נזילות, והשנייה ממחסור בנזילות. בלאקסטון ציבורית תיאלץ ללמוד לחיות עם משקיעים קטנים והפכפכים, העשויים - שלא כמו המשקיעים להם היא מורגלת - למכור עם הסימן הראשון לצרות. וייתכן ששוק המניות לא יידע להתמודד עם הסרבול של הרווחים שלה. רווחי השקעה פרטית ממומשים בצורה לא סדירה, כשההחזקות נמכרות. זוהי אחת הסיבות לכך שהקרן של KKR נסחרת מתחת לשווי הנקי של נכסיה.

ולכן, למרות ההערכה העצומה לה זוכה בלאקסטון, הנפקה לציבור תיצור סיכון. אך עבור אותם אנשים שהביאו את החברה לגבהים המסחררים שבהם היא נמצאת היום, התגמול נראה מוחשי יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?