הריבית ירדה והדולר הוסיף רק 0.02% ל-4.283 שקלים; לראשונה: פער הריביות בין ישראל לארה"ב יימחק לזמן ארוך

מצב שבו לא קיים פער ריבית התרחש לראשונה לפני כמה חודשים, אולם נמחק כאשר הריבית בישראל הועלתה

טל לוי
טל לוי

הדולר הוסיף היום רק 0.02% ושערו היציג נקבע על 4.283 שקלים. זהו גם שער הפקיעה על אופציות הדולר. היורו נסחר כמעט ללא שינוי ושערו נקבע על 4.371 שקלים. שער הפקיעה על האופציות נקבע על 5.37 שקלים.

הצפי להורדת הריבית בידי בנק ישראל וביצוע ההורדה בפועל, העלו בכ-1% את ערך הדולר בשבוע האחרון. ריבית נמוכה אמנם נחשבת טובה עבור שוק המניות, אולם ההשפעה על המטבע דווקא הפוכה. הסיבה לכך היא שמטבע הנושא ריבית גבוהה יותר נחשב לאטרקטיווי יותר בעיני משקיעים זרים ובמיוחד כאשר האינפלציה נמוכה - כמו בישראל. מצב זה של אינפלציה נמוכה וריבית גבוהה היטיב בחודשים האחרונים עם השקל, שהציע למשקיעים ריבית ריאלית (ריבית בניכוי אינפלציה) גבוהה.

הריבית בישראל עומדת כעת על 5.25% - זהה לריבית הנהוגה בארה"ב, כאשר מחר צפוי הפדרל ריזרב להכריז על גובה הריבית שם. מצב בו לא קיים פער ריבית בין ישראל לארה"ב התרחש לראשונה לפני מספר חודשים אולם נמחק כאשר הריבית בישראל הועלתה.

השאלה העומדת על הפרק היא, אם הריבית בארה"ב תורד ל-5% או שמא תישאר ברמתה הנוכחית. פירושה של הותרת הריבית היא השוואת ריביות בין ישראל לארה"ב, כלומר מחיקת פרמיית הסיכון של ישראל.

פרמיית הסיכון הינה תוספת תשואה אותה מבקשים המשקיעים לקבל עבור השקעתם בנכס פיננסי. ככל שההשקעה בנכס נתפסת כמסוכנת יותר, כך תעלה תוספת התשואה הנדרשת על ידי המשקיעים. דוגמה לפרמיית סיכון שכזו היא פער הריביות בין ישראל לארה"ב: מאחר שההשקעה בישראל מסוכנת יותר מהשקעה בארה"ב, דורשים המשקיעים לקבל ריבית גבוהה יותר (כפיצוי על נטילת הסיכון), ומכאן החשיבות שבשמירה על פער ריביות חיובי לטובת ישראל.

בשוק מעריכים, כי גבוהים הסיכויים שהריבית בארה"ב דווקא תישאר ללא שינוי בשל רצון להימנע מפגיעה בצמיחה הכלכלית, שהואטה נכבדות השנה. במידה שאכן כך יהיה, מדובר בפעם הראשונה בה הריבית בישראל זהה לזו הנהוגה בארה"ב לפרק זמן ארוך יחסית של לפחות חודש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?