הרשות הפלשתינית: פדסקו גבה תשלומי יתר מתחנות דלק בשטחים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ


מאת בן-ציון ציטרין

הרשות הפלשתינית טוענת כי נעשקה על ידי איגוד חברות הדלק הישראלי פדסקו בכתב הגנה שהוגש אתמול לבית המשפט המחוזי בירושלים. כתב ההגנה הוגש בתגובה לתביעה שהגיש פדסקו נגד הרשות, שר האנרגיה הפלשתיני, ראש הביטחון המסכל בגדה המערבית ג'יבריל רג'וב ועוד 79 נתבעים, בעלים ומפעילים של תחנות דלק בשטחי הרשות. בכתב ההגנה, שהוגש בסוף השבוע שעבר, נטען כי הנתבעים נעשקו על ידי פדסקו במשך שלושה עשורים משום שלא היתה להם יכולת להציב תנאים או לנהל משא ומתן בין שווים.

בסוף 2001 תבע מפרק חברת פדסקו עו"ד אילן שביט באמצעות עו"ד מיכה קירש מהפלשתינים 130 מיליון שקל. פדסקו היה מונופול ואיגוד של שלוש חברות הדלק הגדולות - פז, דלק וסונול - שהוקם ב-69' לצורך הספקת דלק ומוצרי נפט לשטחים. עם שינוי המצב המדיני הקימו הפלשתינים רשות דלק עצמאית שבחרה ב-94' להתקשר עם דור אנרגיה, לשם הספקת הדלק ומוצרי הנפט לשטחי הרשות.

בעקבות הפסקת ההתקשרות בין הפלשתינים ופדסקו חדל האיגוד להתקיים ונכנס להליכים של פירוק מרצון. התביעה נגד הפלשתינים הוגשה בין השאר בשל הפסקת ההתקשרות. לטענת עו"ד גרפי, פדסקו היתה מודעת לכך שהיא מונופול מטעם ממשלת ישראל בחסות הממשל הצבאי ומעמדה ככזה היה מראש זמני בלבד וכפוף לשינוי המצב המדיני.

לטענת עו"ד ארנון גרפי מתל אביב, המייצג את הנתבעים, הפלשתינאים שילמו כתוצאה מהתקשרות כפויה זו תשלומי יתר של מאות מיליוני שקלים. לדבריו, הרשות הפלשתינית ושאר הנתבעים מתכוונים להגיש תביעה שכנגד בסך מאות מיליוני שקלים נגד פדסקו. עו"ד גרפי טוען כי פדסקו ידעה חודשים מראש, בעקבות הסכמי אוסלו, על השינויים הצפויים והיתה יכולה להיערך בהתאם. לדבריו, החברה קיבלה מן ההפקר 79 תחנות דלק והשקעותיה היו מצומצמות ביותר בכל שנות פעילותה.

עוד טוען גרפי כי לבית משפט בישראל אין סמכות לשפוט את הרשות הפלשתינית, ולכן דין התביעה להידחות על הסף (ת.א. 3455/01).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker