משטרת לאגוס: לשפירא חוב בנקאי של 3.6 מיליון דולר

עורכי דינו: לא ידוע לנו שעסקיו מצויים בקשיים

הארץ
הארץ


מאת אבי שמול
"איש העסקים הישראלי רובי שפירא, חייב לבנק מסחרי 400 מיליון נאיירות ניגריות (כ-3.6 מיליון דולר), על פי דיווחיהם של פקידי הבנק; קיים חשד כבד כי התאבד בשל חובות אלה" - כך אמר אתמול מפקד משטרת לאגוס בניגריה, מייק אוקירו, לכתב סוכנות הידיעות הצרפתית. הוא לא ציין את שמו של הבנק. הסכום שבו נקב - העדות היחידה עד כה לחובו של שפירא - מפתיע בשל היותו נמוך יחסית.

אוקירו סיפר כי השוטרים שהוזעקו אל ביתו של שפירא ביום שישי, מצאו את גופתו ולצדה רובה. מפקד המשטרה לא מסר אם הותיר אחריו מכתב. הוא ציין כי שוטרים שומרים על הבית, כדי למנוע ביזה.

אחד מעורכי דינו של שפירא אמר בתגובה: "גם אם הבנק דובר אמת ושפירא היה חייב סכום כזה, אי אפשר לטעון ברצינות שעסקיו התמוטטו, בהתחשב בכך שהיקפם בעולם הוערך בעשרות מיליוני דולרים. איש לא יכול לקבוע כיום חד משמעית אם לשפירא היתה או לא היתה בעיה כלכלית. ידוע לי שמצב עסקיו סביר, אבל אני לא יודע הכל. ייתכן שהיתה בעיה זמנית בתזרים המזומנים.

"עם זאת, מספיק להביא בחשבון את פרויקט האיצטדיון בקרית חיים, שאמור היה להזרים לכיסו בעתיד 40-30 מיליון דולר, כדי להציג את הדברים בצורה מאוזנת יותר. שפירא היה בעלים ושותף בעסקים בתחומי התעשייה, הנדל"ן והתיירות במקומות שונים בעולם שמצבם למיטב ידיעתי טוב".

המקור העיקרי להכנסותיו של שפירא היה יבוא דגים בהיקף ענק לניגריה. עסקים נוספים כללו שותפות בסוכנות הנסיעות גלאקסי, ובעלות על חברה יוונית להפצת סיגריות לאפריקה ולרוסיה.

רעייתו של שפירא, רחל שפירא, מסרבת להתראיין לכלי התקשורת. גם שותפו לעסקים, אבי אבקסיס, סירב להתייחס לשאלות. כפי שפורסם, שפירא העלה טענות באשר ליחסם של כלי התקשורת כלפיו, בייחוד בתקופה שבה נקלעה לקשיים קבוצת הכדורגל הפועל חיפה שהיתה בבעלותו. עתידה של הקבוצה המצויה בגירעון כספי בסך 14 מיליון שקל, עדיין לא ידוע. בשמונה השנים האחרונות השקיע שפירא בקבוצה כ-80 מיליון שקל, בלי שזכה לרווח כלשהו.

"הועלו הצעות שונות למכירת הקבוצה לעיריית חיפה, לעיריית נשר או למשקיע אחר, אך אין כל סיבה אמיתית לעשות זאת", אמר עורך דין נוסף שייצג את שפירא. "אפשר לפרק את הקבוצה בקלות, באמצעות שחרור משכורות ותשלום פיצויים מזעריים, ולהקים אותה בשם אחר. לא יקרה אסון אם שחקן יקבל 50 אלף שקל במקום 250 אלף שקל. הכסף קיים בצורה של התחייבויות מצד התורמים.

"בתחילת העונה אירגן איש העסקים אלון דנקנר ערב התרמה יפה, והתורמים התחייבו לתשלום 5 מיליון שקל. הסכומים הגיעו לאט, לאכזבתו של שפירא, שקיווה שהם יגיעו מהר יותר - בעיקר לנוכח התזרים השלילי אליו נקלעה הקבוצה. שפירא קיווה כי בשל התזרים השלילי, יאיצו התורמים את העברת התרומות. זו היתה דרכו. בסך הכל היה מדובר בצ'קים בעבור חודש אחד, שלא נפרעו. בקופת הקבוצה מצויים צ'קים נוספים לחובת חברות מוכרות, שייפרעו ודאי בימים הקרובים.

"לרובי שפירא היה ברור שאם המצב יהיה קשה במיוחד, הוא ישלם את הכסף מכיסו. הוא לא היה איש עסקים קר, אלא אדם לבבי בעל משפחה חמה, שנאלץ לפעול בלי אף שותף אמיתי. איש בישראל לא יודע באמת מה הוא עשה בניגריה, ומה היה מצבו שם. אפשר רק לנחש מה היה מצבו בעת שאותו בנק ניגרי אישר לו אשראי בהיקף 3.5 מיליון דולר".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ