נפט, פוליטיקה בינלאומית והאתגר החדש של קרטל אופ"ק

מחירי הנפט נפלו קורבן למיתון, אופ"ק מעוניין לשמור על מחיר של 25-20 דולר לחבית. אך בסיוע למערב, נוטלות מדינות אופ"ק סיכון של יציבות מתערערת מבית

הארץ
הארץ

מאת נילה בנרג'י, ניו יורק טיימס

וינה. חרף התקפות הטרור על ארה"ב והזיכרונות מהפיגוע במטה שלהם בווינה ב-1975, ענדו שרי הנפט של מדינות אופ"ק חיוכים מתוחים בשבוע שעבר, כשהתכנסו לוועידה רבעונית בבירת אוסטריה.

כרגיל, יצא שר הנפט של סעודיה, עלי נעימי, ממלונו בשבע בבוקר להליכה מהירה בליווי שומר ראש אוסטרי, שהנשק הגלוי היחיד שלו היה גופו גבה הקומה והשרירי.

אחר הצהריים נסעו שרי הנפט במכוניות המרצדס השחורות שלהם ממלון למלון, כפי שהם עושים תמיד, כדי לדון במחירי הנפט ובמכסות התפוקה לפני הישיבה הרשמית. הם ויתרו על שומרי ראש נוספים וגלאי מתכות בכניסות לבתי המלון, ופנו בראש מורם אל ים העיתונאים שהמתינו להם.

אך עד הישיבה הרשמית ביום חמישי שעבר, כבר הודו האנשים ששולטים בחלק ניכר מתפוקת הנפט בעולם עד כמה הם חרדים. "ההשפעה של האסון על תעשיית הנפט הבינלאומית תהיה עמוקה", אמר נשיא אופ"ק, חקיב חליל מאלג'יריה, "במיוחד לנוכח האטה כלכלית גלובלית והשלכותיה לגבי הביקוש לאנרגיה". גם לפני 11 בספטמבר גברו החששות בנוגע להאטה בפעילות הכלכלית במדינות המתועשות הגדולות. מאז הידרדר המצב עוד יותר.

עתה נראה כי הרבה תלוי בפעולת תגמול אמריקאית. אופ"ק יצטרך להחליט אם להגיב, ומדינות הקרטל ייאלצו לשקול את הבטחתן לסייע לכלכלה הגלובלית למרות הפוליטיקה הפנימית הבוערת בכל מדינה.

ההשלכות הכלכליות הגלובליות עשויות להיות עצומות: תוכנית הרפורמה הכלכלית של נשיא מקסיקו, ויסנטה פוקס, כלכלת רוסיה הצומחת ומדינת הרווחה הסעודית נתונות באיום של ירידה חדה במחירי הנפט. אם אכן יירדו המחירים באופן חד, כל חברות הנפט יספגו מהלומות קשות וייאלצו לפטר עובדים.

מנגד, הצרכנים יהיו המרוויחים העיקריים. ירידה של דולר במחירה של חבית נפט גולמי משלשלת "5 מיליארד דולר לכיסיהם של צרכנים אמריקאיים", אמר מארק זנדי, הכלכלן הראשי של חברת המחקר אקונומי.קום. "מצד שני, מחיר הנפט יכול לרדת לאפס, ובכל זאת זה לא ייחלץ את הכלכלה ממיתון".

מהדי וארזי, יועץ אנרגיה בכיר בבנק ההשקעות דרזדנר קליינוורט וסרשטיין בלונדון, אמר: "ההתקפות האלה יצרו מצב של אי ודאות חמורה, וכל מה שמדינות אופ"ק יכולות לעשות כעת הוא לנסות להתאים את עצמן למצב".

רבים, הזוכרים את משברי הנפט בשנות ה-70 ואת העלייה החדה במחירים לקראת מלחמת המפרץ, חוששים שעימות במזרח התיכון יחבל באספקת הנפט למערב ולאסיה. אך אופ"ק הוא קרטל שונה משהיה לפני 30 ואפילו 20 שנה. אמנם חלק מחברותיו מסוכסכות עם המערב, אך כמעט כולן מבינות כי הן חולקות עמו אינטרסים כלכליים משותפים, שעליהם יש להגן, במיוחד בעתות של אי ודאות.

בשבוע שעבר ירד מחירה של חבית נפט גולמי ל-20 דולר, אם כי התאושש קלות, בעקבות הערכות כי הכלכלה הגלובלית שוקעת במיתון שידרדר את הביקוש לנפט. בעבר היה אופ"ק מקצץ בתפוקה כדי לתמוך במחירים. אך ביום חמישי שעבר החליטו מדינות הקרטל לדבוק במכסות התפוקה הקיימות, בין השאר כדי לא להחמיר את המצב הכלכלי.

"הן מבינות שלא תיתכן התאוששות כלכלית כשמחיר הנפט הגולמי הוא 30 דולר לחבית", אמר יאסר אלחואינדי, מומחה לאופ"ק מחברת הייעוץ מדלי גלובל אדוויזורס בניו יורק. אך בסיוע למערב, נוטלות מדינות אופ"ק סיכון של יציבות מתערערת מבית.

"שיתוף פעולה או מחוות דרמטיות כלפי ארה"ב עלולים ליצור ניכור בקרב ציבור רחב בסעודיה, מצרים ותימן ולהחליש משטרים התומכים כעת בוואשינגטון", נכתב בסקירה שפירסמה בשבוע שעבר חברת הייעוץ פטרוליום פייננס בוואשינגטון.

בשלוש השנים החולפות מצאו מדינות אופ"ק דרך לשתף פעולה ולנהל את מחירי הנפט, כך שמחיר חבית נפט נע סביב 25 דולר. אך התקפות הטרור הלמו בכלכלה עולמית חלשה ממילא, ומחירי הנפט, שהיו אחד הגורמים להאטה הכלכלית, נפלו קורבן למיתון.

עתה נראה כי אופ"ק מעוניין לשמור על טווח מחירים של 25-20 דולר לחבית, וכמה כלכלנים מעריכים כי מחירים נמוכים יותר עלולים לפגוע בכלכלות אופ"ק ובחברות נפט במערב, מבלי לסייע באופן משמעותי לכלכלה הגלובלית.

שרי אופ"ק נראו בשבוע שעבר כמי שאינם יודעים כיצד לתמוך במחירים. למרות השלווה שהפגינו בשבוע שעבר בווינה, ניכרה בכינוס מתיחות רבה. "זאת הוועידה הקודרת ביותר שבה נכחתי מאז פברואר 1999, כשמחירי הנפט היו בשפל", אמר וארזי. "שרי אופ"ק אינם יודעים כיצד להתייחס לירידה של 7 דולרים במחיר סל הנפט של הקרטל - מ-27 ל-20 דולר לחבית".

במקום לקצץ במכסות התפוקה, מקווה אופ"ק לרסן חריגות מהמכסות האלה. המכסות הרשמיות קוצצו שלוש פעמים מתחילת 2001, בתגובה לירידה בביקוש הגלובלי, אך על אף שכל החברות הסכימו למכסות החדשות, כמעט כולן חרגו מהן, במיוחד בחודשים החולפים. אנליסטים אומדים את החריגות האלה ב-700 אלף עד 1.3 מיליון חביות נפט ביום, כשסך התפוקה הרשמית אמור להיות 23.2 מיליון חביות נפט ביום.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ