"מי שחושב שהגיע קץ העולם - שיקנה זהב"

התחזית של גלעד אלטשולר בעל בית ההשקעות אלטשולר-שחם בנוגע לענף הנדל"ן: "מחירי הנדל"ן הולכים לחטוף חבטה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"אני לא חושב שהאירועים האחרונים בעולם יתפתחו למשבר בנוסח 2008. בחלק מהמחברות אולי כן, אבל כרגע התגובה היא לא כמו אחרי קריסת ליהמן ברדרס", כך טוען גלעד אלטשולר, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר-שחם, בראיון מיוחד ל-TheMarker. אלטשולר, שמנהל נכסים בשווי 19 מיליארד שקל באמצעות תיקי השקעות, קופות גמל, קרנות פנסיה וקרנות נאמנות בבית ההשקעות, טוען שלא ניתן לחזות היכן ומתי תיעצר הסערה הנוכחית.

"כרגע השווקים נמצאים בכאוס, והפסיכולוגיה היא זו שעובדת יותר מאשר הכלכלה עצמה. ראינו בימים האחרונים תנודות חדות במסחר– השווקים באירופה למשל היו בעליות, תוך שעה וחצי עברו לירידה של 7%, וחזרה למינוס 4%. המסחר בהחלט מאוד תזזיתי ומאוד עצבני", הוא אומר.

הירידות החדות, שחלות על רקע החלטתה של סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית S&P להוריד את דירוג האשראי של ארה"ב מטריפל A ל-AA+, הכו גלים מסביב לעולם: ביום ראשון המדדים המובילים בת"א רשמו ירידות חדות של 6%; למחרת בורסות וול סטריט צנחו ב-7% - הירידה החדה מאז קריסת ליהמן ברדרס, והתפשטו מאוחר יותר גם לבורסות אסיה ואירופה.

- קודם כל, מה בעצם משמעות הורדת הדירוג לארה"ב?

"הורדת הדירוג לא אומרת הרבה. כולם מבינים שאין בעיה בנוגע ליכולת החזר החוב של ארה"ב. אג"ח ל-10 שנים עלו בחוזקה לאחר הורדת הדירוג, והתשואות ירדו מ-2.5% ל-2.3%. מדובר על התחזקות של אג"ח לטווח הארוך, הקצר והבינוני, כך שנראה שהמשקיעים לא ייחסו חשיבות להורדת הדירוג והוא עדיין 'חוף מבטחים'.

"מה שכן הבינו המשקיעים הוא שיש כרגע מנהיגות בארה"ב שלא יודעת לטפל בבעיה. ביום שני אובמה יצא לנאום ומה שהוא אמר בעצם זה 'גאד בלס אמריקה', ואז השווקים חטפו עוד סטירה רצינית. רואים שאיון מנהיגות בנושא הכלכלי. S&P הציפה את העניין, ואת זה המשקעים הבינו. הם לא הבינו שארה"ב חדלת פירעון".

- לגבי משקיע בישראל, האם היית מציע לו לסגור את הפוזיציות שלו בשוק ולהגן מפני ירידות נוספות?

"הניסיון מראה שמי שפועל בפזיזות בתקופות של כאוס, ב-90% מהמקרים טועה. אני לא חושב שהמשקיע צריך לסגור את כל הפוזיציות, כי רוב הסיכויים שהוא לא יודע מה הוא מוכר ולא יודע מה המשמעות של כך. אם הוא היה מוכר וקונה שוב אחרי ירידות של 10% - אז מילא. אבל רוב הסיכויים שמי שמוכר היום לא יחזור אלא אחרי תקופה ארוכה, ולאחר שיהיה בטוח שהעליות מאוד חזקות.

"לאורך ההיסטוריה, משקיעים שמכרו ללא אבחנה ולא הבינו מה הם מוכרים - בדרך כלל הפסידו. ראינו זאת ב-2008, מי שמכר ולא חזר בזמן – וכמעט כולם לא חזרו בזמן - הפסיד את כל גל העליות בשנתיים שלאחר מכן. למרות זאת, ייתכן שהפעם זה יהיה אחרת - לפעמים הירידה הראשונה היא דווקא הכי פחות כואבת. לכן חשוב לנהוג באיפוק ולא למכור מכל הבא ליד".

- אם אנחנו אומרים להישאר בשוק ולא למכור, כיצד ניתן כדי להגן על תיק ההשקעות?

"קודם כול, אותו משקיע צריך לדעת אם מבנה התיק שלו מתאים לאופי שלו. לא צריך לבדוק את זה רק בתקופות שפל או פאניקה, אלא בזמנים שלווים. יכול להיות שחלק מהמשקיעים לא צריכים להיות בפוזיציות אגרסיביות מידי. רוב הציבור שמושקע בקופות גמל או בתיקי השקעות של 80/20 או 70/30 (מניות לעומת אג"ח) לא צריך לעשות דבר. מי שבאמת נמצא בפוזיציה מסוכנת צריך לבדוק איפה הוא נמצא ובאיזה מניות הוא מושקע, וזאת מכיוון שיהיו הבדלים גדולים בביצועים של ניירות הערך השונים".

- מחיר הזהב טיפס ל-1,750 דולר לאונקייה. הרבה משקיעים רואים בו חוף מבטחים, ועד עכשיו הם צדקו. האם נכון לקנות את המתכת היקרה?

"הזהב והאג"ח האמריקאי ל-10 שנים נחשבים כחוף מבטחים. בתקופות שיש פחד גדול מחיר הזהב והאג"ח עולים. מי חושב שאג"ח אמריקאי ל-10 שנים עם ריבית של 2% דולרית היא השקעה ראויה, צריך לחשוב האם זהב ברמה של 1,750 דולר לאונקיה זו השקעה מעניינת. אולי יש נכסים יותר מעניינים ואטרקטיביים בתקופה הזאת. לעומת זאת, מי שחושב שהגיע קץ העולם וכל הכלכלה מתערערת יכול לקנות זהב. רצוי שיקנה את זה ישירות בכספת ולא דרך הבנק, כי אם הכול יתפוצץ לא יהיה שום משמעות לניירות או לתעודות".

- כל משבר הוא הזדמנות. איפה נמצאות הזדמנויות למשקיע שנמצא מחוץ לבורסה?

"אני הייתי ממליץ על חברות לא ממונפות מידי שקרובות לכסף. עברתי ברחוב וראיתי שעדיין נוסעים במכוניות, מדברים בסלולר, אוכלים במסעדות, רואים סרטים - אנשים לא כל כך מהר משנים את אורח החיים שלהם. גם אם תהיה התכווצות מסוימת בכלכלה, הרי שחברות שקרובות לכסף ומספקות שירותיים ימשיכו לעבוד, לייצר ולמכור, כך למשל חברות תרופות או חברות מזון".

- אז שווה לנצל את הירידות העמוקות בטבע ולקנות את המניה?

"אני לא יודע למה מסתכלים רק על הארץ. יש עולם גדול לפנינו יש עוד מגוון חברות בעולם, כמו פייז'ר, מקדונלד'ס, קוקה קולה וחברות שמציגות תזרים יציב וחזק ומחלקות דיבידנד נאים. המניות הללו יכולות להיות אלטרנטיבה טובה לריבית האפסית - והריבית תהיה אפסית בארה"ב בשנים הקרובות, וגם באירופה תהיה מאוד נמוכה. דיברו על העלאת ריבית בישראל, אך אני מתאר לעצמי שהריבית בסופו של דבר תרד אצלנו, ואפילו בצורה משמעותית".

- מניות הפיננסים חטפו מאוד חזק בישראל ובעולם, והן נסחרות כעת מתחת להון העצמי שלהן. האם מניות הבנקים הן מקום טוב לשים בו את הכסף?

"השאלה היא כמה הבנקים יצטרכו להפריש לחובות מסופקים בעקבות המשבר הזה. ברור שכאשר יש כאוס ומצב כלכלי פחות טוב הבנקים נפגעים מכך. השאלה כמה הם יפגעו. מחירי המניות נראים עתה הגיוניים וסבירים, וכבר מבטאים מפולת מסוימת בכלכלה. אך עם זאת, מי ש נכנס וחושב על השקעה, עדיף להשקיע בחברות שקרובות לכסף".

- גם חברות האחזקה ירדו בחדות בתחילת השבוע, וזאת כתוצאה מהמינוף הגבוה שלהן. מה המנגנון שעומד מאחורי הירידות הללו?

"חברות האחזקה הן מעין אופציות. מכיוון שהחברות הללו ממונפות מעל המאזן שלהם, כשהשווקים יורדים הן צריכות לרדת יותר. מעבר לכך, יש להן בעיה נוספת – נושא המימון. יהיה להן מאוד קשה לגלגל את ההלוואות שלקחו במחירים סבירים. הוצאות המימון שלהם ילכו ויתפחו, מכיוון שהמשקיעים ידרשו פיצוי על הסיכון שיש בחברות האלה".

- הירידות באחד העם פוגשות את מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד. מדברים על שינויים מקרו כלכליים שעתידים לקרות. מה ההשפעה שלהם על הבורסה?

"ההשפעה העיקרית היא שהציפיות האינפלציוניות ירדו. אני משוכנע שעד הבחירות לא תהיה אינפלציה. אני לא רואה פירמות בישראל שמעלות כרגע מחירים, וזאת בזמן שמחירי הסחורות יורדים בעולם. בנוסף לכך, יכול להיות שיהיה לחץ על חברות בשוק המקומי, בתחומים שייפתחו לתחרות, אולי כתוצאה מפתיחה ליבוא מתחרה היכן שיש מונופולים.

"לדעתי, נכון להוריד את המיסוי – ובמיוחד את המיסוי העקיף המטורף שיש פה. בסופו של דבר, ברגע שלמעמד הבינוני - שהוא הצרכן הגדול - תהיה הכנסה גבוה יותר, הוא יצרוך יותר ויזרים את הכלכלה. גם הנדל"ן צריך לחטוף חבטה מסוימת. לא הגינוי שאנשים יעבדו 15-20 שנה בשביל דירה

"צעדים אחרים שיינקטו – העלאת מס חברות, מס ירושה, הורדת מסים עקיפים והעלאת המס על העשירון העליון ובעלי המשכורות הגבוהות, עשויים בסופו של דבר לשפר את הכלכלה, אפילו אם מס החברות יעלה או אם יוטלו מסים על שוק ההון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker