עידו סולומון

"כל שינוי שהשלטון עושה הוא תמיד לרעת האזרח. אין הנחת עבודה שעושים משהו לטובתנו כך שהחשדנות גדולה מאוד", כך סיכם הבוקר הסופר חיים באר את החויה האישית שלו מהרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן.

הרפורמה אומנם יצאה לדרכה ביום שישי, אך הבוקר, ראשון, היא עמדה בפני מבחנה הגדול הראשון. בלבול וחוסר אונים היו התחושות שאפיינו את רוב הנוסעים וגם לא מעט מהדיילים שאמורים היו לסייע להם.

ב:8:30 בבוקר פגשנו בשדרות הר ציון את ל', תושבת שכונת קרית שלום, שביקשה להגיע למקום עבודתה סמוך למגדלי עזריאלי. "בדרך כלל נהגתי לקחת קו 73 שהיה נכנס לשכונה ומביא אותי עד עזריאלי אבל המסלול שלו שונה והייתי צריכה לצעוד לכאן 10 דקות הבוקר. אבל גם אחרי שהגעתי אין פה אף שלט או דייל שיכוון אותי ויגיד מתי אמור האוטובוס לעבור ואם הוא באמת מגיע. גם מבחינת כרטיסי הנסיעה אני לא מבינה איזה אני צריכה לרכוש - יש כרטיס חלקי, כרטיס מלא, חודשי ושבועי – בלאגן שלם. אני פשוט הולכת לאיבוד".

אחרי כ-20 דק' המתנה מגיע בסופו של דבר האוטובוס של ל'. "נחמד שהם עשו את הרפורמה אבל מאוד קשה להסתדר", היא מסכמת. "עכשיו אצטרך לעשות את הנסיעה הזאת כל יום וגם בדרך חזרה אאלץ לרדת כאן וללכת הביתה ברגל".

אל הקו הראשון של ההסברה נשלחו דיילים צעירים ובעיקר דיילות שנראו ברובם מבולבלים לא פחות מהנוסעים. "אנחנו סטודנטים", סיפרה מרתה, אחת הדיילות. "עברנו הכשרה של יום שלם, כל אחד למד קו ספציפי. אני למדתי על קווים 16 ו-4 אבל העבירו אותי לעזריאלי, הקווים האלה לא עובדים כאן ולכן אני מתקשה לעזור לאנשים. אני עומדת כאן מאז 6 בבוקר ושמתי לב למשל, שקו 63 ממשיך לסוע במסלול הישן למרות שהיום  אמור היה להיות לו מסלול אחר אז אני מדריכה את האנשים בהתאם לזה"".

במקרים אחרים דיילים סיפרו על הדרכה של מספר שעות והיו כאלה שהודו שנשלחו לשטח ללא הכנה של ממש.

לדברי תמר קינן, מנכ"ל תחבורה היום ומחר, ארגון לקידום תחבורה בת קיימא בישראל:

"הרפורמה מתוכננת כבר שנים ארוכות והיה חשוב מאוד לצאת אליה. יחד עם זאת התגלו טעויות שלא היו צריכות לקרות. לא נעשה תאום עם המעסיקים הגדולים במשק, המידע בתחנות ובאתר האינטרנט לא מספק. זמן ההמתנה במענה הטלפוני ארוך מידי והתכנון של הקווים בעייתי עבור שכונות מסויימות מאחר ולא נעשה הליך מסודר ומספק של שיתוף הציבור. אלו כשלים שאסור היה שיקרו.

אפשר היה להמנע מהבלבול אם היו יוצאים לשטח ולציבור שלושה וארבעה שבועות לפני יישום הרפורמה ולא רק יומיים לפני; גם הפרסומות בתחנות האוטובוס היו צריכות להיות מפורטות, לא מספיק שיש התבדחות עם דב נבון וכמה סלוגנים כללים. המידע היה צריך להיות ברור בכל השפות ולכל הגילאים כדי לאפשר לאנשים לתכנן את מסלולי הנסיעה מראש.

הדיילים שיצאו לשטח ידעו לתת מדיע ראשוני ביותר – חוברת ומספרי טלפון של מוקדי המודיעין. הם לא הוכשרו כדיילים מקצועיים וגם במוקדי המידע ובאינטרנט לא היה מידע מספק שלם ומפורט.

יחד עם זאת, אסור לשפוך את התינוק עם המים. השינוי נכון והרה ארגון כולל כמה חלקים חשובים כמו התעריף האחיד, אפשרות המעבר בין החברות, הוספת נתיבי תחבורה ציבורית ותכנון קווי האורך והרוחב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker