סגן שר הבריאות ליצמן: "ההסתדרות הרפואית נלחמת בי; זו בושה וחרפה" - MarkerTV - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סגן שר הבריאות ליצמן: "ההסתדרות הרפואית נלחמת בי; זו בושה וחרפה"

הרופאים טוענים שיש איש אחד שבגללו לא נגמרת שביתת הרופאים: סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן: "הם כל הזמן נגדי. אין לי מושג למה"

5תגובות

שביתת הרופאים נמשכת כבר 80 יום. שני הצדדים לסכסוך - הרופאים והאוצר - האשימו השבוע איש אחד בהמשך השביתה: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. "אם לא ההתעקשות של ליצמן, היינו כבר על סף סיום המשא ומתן וסיום השביתה", אמרו השבוע בתסכול בכירים משני הצדדים.

אך סגן השר ממשיך לנהל לבדו מלחמת חורמה מול כל המערכת שבראשה הוא עומד: בכירי מערכת הבריאות, כמו מנהלי בתי החולים, ראשי ההסתדרות הרפואית (הר"י), ועמיתיו במשרד האוצר, ואפילו במידה מסוימת באיש שצועד אתו באש ובמים - מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו.

זה מצב שמעטים היו עומדים בו, אך נראה שלליצמן, הסיטואציה הזו עושה רק טוב: מצויד ברוח לחימה ושכנוע פנימי עמוק, הוא נראה השבוע חיוני מתמיד - ממש שש אלי קרב.

על הפרק: תוכניתו של ליצמן לקצר את תורנויות המתמחים מ-24-26 שעות ל-20 שעות לכל היותר - ובאופן מיידי. הרופאים והמדינה כבר סיכמו ביניהם על דרך אחרת להקל על המתמחים: הפחתת מספר התורנויות בחודש, ולא קיצור כל תורנות. זו היתה אחת הפעמים הנדירות שבהן הם הסכימו על משהו - וההסכמה הזו כל כולה מכוונת נגד סגן השר.

ליצמן מנסה אולי להצטייר כמו שר ידוע אחר, משה כחלון, שהתפרסם בזכות יכולת העמידה שלו מול הטייקונים ובעלי ההון, אך מדובר בסיפור שונה: במקרה שלו לא עומדים מולו טייקונים בעלי אינטרס צר, אלא עמיתיו באוצר ובכירי מערכת הבריאות, ועוד אנשי מקצוע שאי אפשר להאשים בחוסר דאגה למתמחים. כולם מסבירים דבר פשוט: יהיה נפלא לקצר את התורנויות, אך מדובר ביוזמה בלתי אפשרית.

ראשית, הם מסבירים, אם התורנות תתחיל בצהריים, תיפגע קשות הכשרת המתמחה שמתקיימת בבוקר, כשהוא לומד מרופאים בכירים. הוא יפסיד גם את בוקר התורנות וגם את הבוקר שאחריה - ולא יישאר לו וזמן ללמוד. שנית, הם מסבירים, הבעיה שמטרידה את המתמחים היא כמות התורנויות שהם מבצעים בחודש - הרבה יותר מאורכן - ולשם יש להפנות את המאמצים. גם אם יימצאו התקנים הדרושים לבצע את שני המהלכים (הפחתת מספר התורנויות וקיצורן), מסבירים המומחים, לא יהיו מספיק מתמחים כדי לאיישן.

למה בעצם אתה מתעקש ללכת נגד כל העולם?

"אני אגלה לכם. חלק גדול מאלה שאומרים לכם שהם נגד הרעיון הזה, היו אצלי לפני חודשיים ואמרו שהם בעד. בביקור הפתע הראשון שעשיתי בבית חולים (ליצמן נוהג לבקר במפתיע בתי חולים כדי לבדוק את השטח מקרוב, רל"ג ונ"ט) הגעתי לחדר מיון ב-2:00 בלילה. סגן מנהל בית החולים שאל אותי אם אני רוצה לראות גם מחלקה רגילה. ביקשתי מהם לבחור מחלקה, והם רצו להראות לי את הפנימית. עליתי לשם. במחלקה שכבו 49 חולים, ושאלתי אם אפשר לדבר עם הרופא. ניגש אלי רופא צעיר, מתמחה, שאני לא רוצה להגדיר בעיתון איך הוא נראה באמצע הלילה. שאלתי אותו 'כמה שעות אתה עובד?', והוא ענה שכבר יותר מ-20. 'ועד מתי המשמרת?'. 'עד 7:00 בבוקר', הוא השיב. 'תגיד לי', שאלתי אותו, 'אתה רגוע? אתה יודע בדיוק מה אתה עושה?' הוא רק חייך ולא ענה.

"את הדברים האלה שמעתי בכל מקום. אף אחד לא רוצה שרופא שעובד 26 שעות יטפל בו בסוף המשמרת. זה אסון, זה פשע. נהג אוטובוס היו מורידים מהכביש במקרה כזה. זה סיכון חיי אדם, וזה אסור. התחלתי לטפל בזה ואמרו לי 'תביא תקנים'. הבאתי 455 תקנים, ואז פתאום אומרים לי שזה לא ישים? אז למה לפני חודשיים זו היתה בעיה של תקנים? מה קרה באמצע?".

שני הצדדים טוענים שההתעקשות הזו היא מה שתוקע את המשא ומתן.

"אני הרי לא חשוד כנגוע באינטרסים אישיים. אין לי אף אחד במשפחה שהוא רופא או מתמחה. אז למה דווקא אני לא הצודק? אם כולם נופלים מהרגליים ובוכים - כנראה שדרוש פתרון".

אז למה כל אנשי המקצוע מתנגדים כל כך לתוכנית? אתה היחיד שדואג למתמחים?

"שמישהו יסביר לי למה לפני חודשיים לא היתה בעיה, ופתאום יש. רק עכשיו אומרים שזה בלתי אפשרי. המומחים יכולים לדבר, אבל חלק גדול מהמתנגדים כיום עושים זאת בשל לחץ מהר"י. חלקם היו אצלי בשיחות של ארבע ושש עיניים ואמרו לי חד משמעית שהם תומכים. מה לעשות שרוב האנשים המקצועיים במשרד הבריאות הם חברי הר"י.

"אני אפתיע אתכם. כל המתנגדים האלה התנגדו גם לרפורמה שעשיתי בטיפולי השיניים לילדים (טיפולי שיניים חינם לילדים עד גיל 8, רל"ג). הר"י התנגדה לזה - וכיום היא מתביישת בכך. גם ח"כים התנגדו לה. הגישו נגדי בג"ץ. הייתי לבד - ועובדה שזו הצלחה גדולה. יש לפעמים מצבים שבהם אדם חושב לבד ומתעקש על עקרונותיו".

הכל אישי

אם נדמה שהשם "ההסתדרות הרפואית" נישא בפי ליצמן כמעין קללה, זו לא טעות. בינו לבין מנהיגי הרופאים שוררת איבה ארוכת ימים - כזו שלדברי מבקריו כבר מזמן חורגת מגבול הטעם הטוב, וגורמת לו להתנגד אוטומטית לכל יוזמה של הר"י, מבלי לשקול אותה מקצועית.

יש הרגשה שיש לך משהו אישי נגד הר"י ומנהיגיה.

"אני חייב להבדיל בין הר"י לרופאים. זה הבדל עצום. מהיום הראשון הר"י הגישו נגדי בג"ץ (נגד מינוי סגן שר למשרד הבריאות, רל"ג ונ"ט) ותקפו אותי בכל פורום. הם היו נגדי עוד מהימים שהייתי חבר בוועדת הכספים. הם נגדי כל הזמן, ואין לי מושג למה. עד היום לא היה דבר אחד שעשיתי - ועשיתי כמה דברים טובים - שהר"י היתה לצדי. הם ניהלו מלחמה נגד הרפורמה בשיניים - בושה וחרפה. וזה לא היה עניינם בכלל".

להר"י יש אותה תחושה לגביך - שאתה נגדם באופן אישי ועקבי.

"מעולם לא אמרתי משהו נגדם. למשל הסכמתי שהמועצה המדעית (הגוף שממונה על הכשרת הרופאים, רל"ג ונ"ט) תישאר בידיהם, אף שהיתה יוזמה בחוק ההסדרים להעבירה למשרד הבריאות. אני חושב שהמועצה צריכה להיות במשרד הבריאות, ובכל זאת לא נלחמתי על זה". מהר"י העדיפו שלא להגיב.

נכון לכתיבת שורות אלה, נמצא המו"מ בין הרופאים לאוצר במבוי סתום. נראה כי אפילו אב בית הדין האזורי לעבודה, מיכאל שפיצר, שלקח על עצמו ללוות את המו"מ - הרים ידיים, והשביתה נמשכת. על רקע זאת, מתגברות הקריאות במערכת הפוליטית וגם מתוך מערכת הבריאות לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהוא גם שר הבריאות, להתערב מיידית במשבר.

באופן לא ממש מפתיע, ליצמן מתנגד נחרצות לרעיון: "אני רוצה להזכיר לכם שהשביתה הקודמת של הרופאים נמשכה ארבעה חודשים ויותר. ראש הממשלה מעודכן באופן שוטף. הוא יודע בדיוק היכן הדברים עומדים. יש דינמיקה איך עובדים הדברים ומה צריך לעשות. אני לא חושב שהוא צריך ללחוץ עלי. אם הוא ישאל אותי מה דעתי, אגיד לו".

ובכל זאת, הצדדים לא מגיעים להסכמות. אולי צריך שמישהו יוציא את הערמונים מהאש?

"אין סיבה וגם אין צורך. ההתערבות שלו תגרום לכך שהוא יצטרך להוסיף יותר כסף ממה שהממשלה התכוונה - כי זו הציפיה ממנו. חוץ מזה, ידוע לי שיש ערמונים בתוך האש".

שלוש מלחמות עולם

שביתת הרופאים היא אולי הנושא הלוהט בימים אלה במערכת הבריאות, אך במקביל מונחים על שולחנו של ליצמן נושאים בוערים נוספים הנוגעים לבריאות של כולנו. אחד הבולטים שבהם הוא משבר החיסונים: באחרונה פורסם כי נכון להיום, ימים ספורים לפני סיום שנת הלימודים, כ-30% מהתלמידים בישראל בכיתות א', ב' וח' טרם חוסנו בחיסוני השגרה. בעקבות הפרסום, הודה מנכ"ל משרד הבריאות כי מדובר בכישלון, הודיע כי "קצה נפשו" בהתנהלות החברה האחראית על החיסונים, נטלי; והתגברו הקולות לבטל את הפרטת השירות שנכשלה ולהחזירו לאחריות המדינה.

לאור הנתונים הקשים שלפיהם 30% מהתלמידים לא מחוסנים, ובפריפריה המצב חמור יותר - רבים אומרים שההפרטה נכשלה. מה אתה מתכוון לעשות בנידון?

"כמי שעומד בראש משרד הבריאות, ישבתי עם נטלי בשלושת חודשים האחרונים כל שבוע כדי לעקוב אחר פעילותם, ולחצתי עליהם. לטענתם, הם נתקלו בקשיים כי התחילו לחסן מאוחר ולא זכו לשיתוף פעולה, אך אנו לא מקבלים תירוצים, כי מדובר פה בבריאות התלמידים. ברור שכיסוי של 70%-80% זה לא טוב. בית המשפט החליט שיש לפרסם מכרז חדש - ואנו עומדים לעשות זאת, עם תנאים קשוחים יותר. מאחר שלא נספיק לפרסם מכרז חדש לפני שנת הלימודים הקרובה, נטלי תמשיך לספק את השירות עד סוף השנה הבאה".

אולי הגיע הזמן להחזיר את השירות לידי המדינה?

"ההפרטה לא היתה בתקופתי, והיתה לי ביקורת אז. גם כיום אני חושב שאולי עדיף שמשרד הבריאות יעשה זאת, אבל אין לי תקנים. יש לי כרגע כל כך הרבה מלחמות על תקנים - מלחמת העולם הראשונה עם הרופאים, השנייה עם האחיות ועכשיו השלישית. זה לא קל".

עם זאת, ליצמן רומז כי כסגן שר הבריאות ייתן רוח גבית להצעת החוק שמובילה ח"כ שלי יחימוביץ' להחזרת השירות למדינה: "יש כמה הצעות חוק בצנרת. אם הן יתקדמו - אני לא אתנגד להן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות שאולי פיספסתם

*#