בנק ישראל העלה הריבית והדולר ביציבות: נסחר ברמה של 3.60 שקלים לאחר קביעת השער היציג

העלאת הריבית צפויה לחזק את השקל וזאת מאחר שמשקיעים ינצלו את מרווח הריביות וישקיעו במטבע המקומי

ערן אזרן

בנק ישראל העלה הערב את הריבית ב-0.25% לרמה של 2.5%, והדולר נסחר כעת ביציבות. המטבע האמריקאי ננעל קודם לכן בהיחלשות של 0.6% ונקבע בשער יציג של 3.6020 שקלים. כעת המטבע נסחר כמעט ללא שינוי בן הבנקים, סביב רמת השער היציג שנקבעה. היורו נסחר ביציבות ונקבע בשער של 4.9229 שקלים.

מדד המחירים לצרכן עלה ב-12 החודשים האחרונים ב-3.6%, מעל ליעד האינפלציה הממשלתי העומד על 1%1%-3% בשנה. יתרה מזו, על פי נתוני המגמה לתקופה זו, קצב הגידול השנתי של מדד המחירים לצרכן (כמו של המדד ללא דיור, וכן של קצב הגידול של המדד ללא דיור וללא ירקות ופירות) הגיע ל-6.1%. לחצים אינפלציוניים גוברים במשק מהווים את אחד הפרמטרים החשובים שבוחן בנק ישראל בבואו לקבוע את גובה הריבית במשק, והפעם הבנק כבר רמז לפני כן כי הוא חותר להעלאת ריבית על מנת להשיב את רמתה לתחום "הנורמלי".

בבנק ישראל מציינים כגורם הדומיננטי להחלטה את האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים אשר יצאה מתחום היעד. האצה בפעילות המקומית בהובלת הביקושים המקומיים על פי נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון האחרון של 2010 והאינדיקאטורים השוטפים האחרונים, איפשרה לבנק ישראל להמשיך במדיניות מרסנת. ברבען האחרון, נרשם שיעור צמיחה של 7.8%, גבוה משמעותית מהתחזיות המוקדמות לגביו, ובשנת 2010 כולה צמח המשק בכ-4.5%.

העלאת הריבית מחזקת את השקל, וזאת מאחר שמשקיעים צפויים לנצל את מרווח הריביות שבין ישראל לארה"ב ולהשקיע במטבע המקומי. כלומר, משקיעים עשויים להמיר דולרים שברשותם ולרכוש שקלים ולהרוויח מהריבית הגבוהה בישראל לעומת ריבית של 0%-0.25% בארה"ב.

בין הגורמים המרכזיים שתמכו בהעלאת הריבית מצד בנק ישראל הוא מדד המחירים לצרכן והצפי לגידול באינפלציה בעקבות עלייה במחירי הסחורות בעולם. "מדד המחירים לצרכן לחודש ינואר הפתיע את כל החזאים ורשם עלייה של 0.2% למרות שבשנים האחרונות היה לרוב שלילי בחודש זה, אך העלייה המשמעותית עוד בדרך", כך סבורה נירה שמיר, כלכלנית ראשית של בנק דיסקונט.

עוד מעריכה שמיר כי האינפלציה תסתכם בכל אחד מחודשים פברואר ומארס ב-0.1% ותזנק ב-0.8% בחודש אפריל. שמיר צופה כי האינפלציה בשנת 2011 כולה תסתכם בכ-3.9%, הרבה מעבר ליעד הממשלתי המסתכם בין 1% ל-3% ולמרות הערכות של בנק ישראל כי המדד יחרוג מהגבולות לתקופה של מספר חודשים בלבד ואז יחזור חזרה.

בדיסקונט מעריכים כי בנק ישראל יעלה את הריבית בקצב מהיר יותר מבעבר וכי רמת הריבית במשק בסוף השנה תעמוד על 3.5%. יחד עם זאת, בנק ישראל והאוצר ינקטו, במקביל להעלאת הריבית, בצעדים נוספים בתחומי המט"ח והנדל"ן, כל זאת במטרה להמשיך למתן את עליית מחירי הדיור ולמנוע התחזקות השקל הצפויה מהעלאת הריבית והרחבת פערי ריביות עם העולם.

דולר/שקליורו/שקל דולר/ליש"טדולר/יורו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker