מסכי מחשב בעובי של נייר: הסטארט אפ סיטלה במו"מ לגייס לפי שווי של 300 מיליון דולר

החברה כבר גייסה כ-25 מיליון דולר לפי שווי חברה של 100 מיליון דולר למרות שמעולם לא נחשפה בישראל

יונתן נשיא

אחת מחברות ההיי-טק המעניינות ביותר בישראל בימים אלה היא, ככל הנראה, חברה אלמונית בשם Citala, שמעולם לא נחשפה עד כה - לא בכתבות בעיתונים, ולמיטב זכרוננו, אפילו לא בלוחות הדרושים, המלאים בחברות היי-טק גדולות כקטנות. אבל האלמוניות הזו של Citala, שמביאה לכך שאפילו אתר אינטרנט עדיין אין לה, לא הפריעה לה לגייס כ-25 מיליון דולר לפי שווי חברה של 100 מיליון דולר. היא גם לא מפריעה לה להמשיך ולהתקדם לקראת גיוס של יותר מ-50 מיליון דולר שהיא מקיימת כיום לפי שווי חברה של 300 מיליון דולר.

ככל הידוע, גם בגיוס הקודם של Citala וגם בגיוס הנוכחי לא השתתפו גופים ישראליים, אלא רק משקיעים אסטרטגיים זרים מהשורה הראשונה בתחום מכשירי האלקטרוניקה. בחברה, שפיתחה טכנולוגיה ייחודית לייצור מסכים דקים במיוחד, עם יכולות אינטראקטיוויות ותצוגה באיכות מעולה, אישרו את הפרטים לגבי הגיוס הקודם ולגבי הגיוס הנוכחי שמתנהל מגופי ענק, אולם לא הוסיפו פרטים לגבי זהות המשקיעים בחברה.

Citala הוקמה בתחילת 1998 ע"י דורון מרקו תחת השם אדאקט טכנולוגיות בירושלים. לפני פחות מחודשיים שינתה החברה את שמה ל-Citala ועברה למשרדים חדשים בת"א הממוקמים בקריית עתידים. היום מועסקים בחברה למעלה מ-20 עובדים, בהם רבים בעלי תואר שני ושלישי.

המסך שפיתחה החברה הוא בעובי של מילימטרים ספורים, בדומה לדף נייר - עובי שכמובן לא קיים במסכים אחרים. בנוסף, האיכות של המסך היא גבוהה ביותר, ובחברה מסבירים כי היא אמורה להגיע גם לרמת איכות ורזולוציה של דף נייר. הכוונה היא להשתמש במסכים, בין היתר, למקלטי טלוויזיה, צגי מחשב וצגים למכשירים ניידים.

האזכור היחיד של החברה עד כה בעיתונות היה בעקבות תביעה שהגישו נגדה עורכי הדין שייצגו אותה בתחילת דרכה. האחרונים תבעו את דורון מרקו בכ-300 אלף דולר בגין הבטחה, שלכאורה נתן להם, לתשלום עבור שירותיהם ולקבלת מניות בחברה. לטענתם, כאשר הגיע אליהם מרקו עם הרעיון, הם סיפקו לו שירותים ללא תשלום ולא קיבלו את התמורה המובטחת.

בינתיים, בכל מקרה, התביעה הזו לא הביאה למתן מניות לעורכי הדין, ולפני הגיוס הקודם נשאר מרקו בעל השליטה בחברה. הוא החזיק באמצעות חברת אנלוגיה איקס שבבעלותו בכ-60% ממניות Citala ובשיעור דומה ממניות הניהול שלה. שני המנהלים האחרים בחברה, דוד סנדלר והאל ברץ, שמונו לתפקידים באמצע 1999, החזיקו יחד, ככל הנראה, בעוד כ-20% מהמניות והיתרה היתה בידי משקיעים פרטיים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker