צפו: תאי זרע בתלת ממד - המצאה חדשה שתשנה את טיפולי ההפריה

פיתוח חדש של המחלקה להנדסה ביורפואית באוניברסיטת תל אביב, עתיד לשנות את האופן שבו נבחרים תאי הזרע בהפריות

מיזם Vikki
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיזם Vikki

מיליוני תינוקות נולדו בהפריה חוץ גופית, IVF, מאז ש״תינוק המבחנה״ הראשון נולד ב-1978. השיטה הזו הפכה את האימהות לאפשרית עבור נשים שמתקשות להרות. אבל לעתים, הפריה חוץ גופית אינה מצליחה, למשל מכיוון שאין מספיק תאי זרע נעים בעלי צורה תקינה. הרופאים צריכים לבחור בעצמם את תא הזרע הבודד שנועד להזרקה לביצית, בהסתמך על שיקול דעתם הסובייקטיבי.

מכיוון שהרופאים הם אלה שבוחרים את תאי הזרע, לא מופעלים מנגנונים טבעיים המצויים בגוף האישה, ולכן לא מובטח שהזרעון המתאים ביותר הוא זה שיפרה את הביצית. הסיבה לקושי בבחירת הזרעונים היא בין היתר שקיפותם והקושי לראותם היטב במיקרוסקופ אור. צביעתם של תאי הזרע אסורה בתהליכי הפריה כדי לא לפגוע בהם. פיתוח חדש של פרופ' נתן שקד וצוותו מהמחלקה להנדסה ביורפואית באוניברסיטת תל אביב, עשוי לשנות את האופן שבו נבחרים הזרעים.

הפיתוח הוא למעשה מערכת דימות אופטית שיכולה להציג בזמן אמת את הזרעונים בתלת מימד, למרות שהם שקופים. הטכנולוגיה החדשה הזו מאפשרת לרופאים לקבל סט חדש של נתונים שלא היו זמינים להם עד כה, כמו למשל המסה והנפח של כל תא, ולקבל החלטה טובה יותר באשר לזהות הזרע הנבחר.

איך הם עשו את זה? צפו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker