ח"כ ליצמן: "היה ניסיון פוטש נגד ממשלת נתניהו, אבל אנחנו טרפדנו אותו"

הנציג הבכיר של יהדות התורה חושף שאין למפלגה העדפה בין ממשלה בראשות נתניהו לממשלה בראשות הרצוג, אבל מבהיר שעם לפיד הם לא ישבו יחדיו

מירב ארלוזורוב
איתן אבריאל
מירב ארלוזורוב
איתן אבריאל

חבר הכנסת יעקב ליצמן, מראשי מפלגת יהדות התורה החרדית, מבהיר כי למפלגה אין העדפה מראש על מי תמליץ לנשיא להרכיב את הממשלה הבאה – נתניהו או הרצוג. לדברי ליצמן ההחלטה תתקבל על ידי מועצת הרבנים, בהתאם לתוצאות הבחירות.

ליצמן, שסרב גם לפרט מה יהיו הדרישות של המפלגה לשם הצטרפות לממשלה הבאה, העריך עם זאת כי השנתיים הרעות של יהדות התורה באופוזיציה חלפו – כלומר הוא מעריך שכל ממשלה שלא תהיה החרדים יקבלו הצעה להצטרף אליה. ההגבלה היחידה שהוא מטיל על הצטרפות לממשלה היא לא רבתי ליאיר לפיד.

על החרם על לפיד אמר ליצמן: "מאיפה אנחנו יודעים שבן אדם חוזר בתשובה? אם הוא מגיע לאותו מקום והוא לא חוטא, אז הוא חזר בתשובה. הוא צריך לשבת באופוזיציה קדנציה אחת, הוא ישבח את תלמידי הישיבות, הוא לא יתריס נגדם, הוא לא יבזה אותם מה שהוא עשה שנתיים, אז נדע שהוא חזר בתשובה. אז, קדנציה אחר כך, אולי".

ליצמן, עם זאת, נראה כקורץ לראש הממשלה נתניהו, כאשר תאר כיצד המפלגות החרדיות הצילו  את ממשלת נתניהו מפוטש נגדה – על פי הפרסומים היו ניסיונות של התנועה ושל יש עתיד להקים ממשלה חלופית שלא בראשות נתניהו. לדברי ליצמן החרדים קיבלו הצעות להצטרפות לממשלה כזו, גם בראשות הרצוג וגם בראשות לפיד, וכי הם סרבו להצעות. משמע, החרדים הצילו את ממשלת נתניהו מניסיון להפילה. ליצמן אמר: "ברור שהיה פוטש לפני הבחירות, ברור שבאו להציע לי שלפיד יהיה בראש הממשלה ולזרוק את נתניהו ובנט. חד משמעית זה היה. ושאלו אותי אם אני מוכן ללכת ללפיד ראש ממשלה, אמרתי לא". הוא אישר שבכך החרדים הצילו את הממשלה המכהנת.

ליצמן קרץ לנתניהו גם כשביקר את ההתעסקות במשבר הבקבוקים של שרה נתניהו, וטען שיש להתמקד בדברים החשובים באמת – עוני, יוקר מחיה, ומשבר הדיור. הוא הודיע שיתמוך בביטול הכספים הקואליציוניים – ורמז בכך שהחרדים ידרשו כי תקציבי הישיבות יכנסו באופן רשמי וגלוי לתקציב המדינה.

הוא החמיא לסתיו שפיר על המאבק שניהלה לשינוי דרך אישור ההעברות התקציביות בוועדת הכספים, אבל כשנשאל מדוע השינויים הנחוצים הללו לא נעשו כשהוא היה יו"ר הוועדה הוא השיב שלכל תקופה יש ההתנהלות המתאימה לה.

ליצמן, שהיה סגן שר הבריאות לפני יעל גרמן, הודיע שהוא מתנגד להמלצות ועדת גרמן – וכי הוא תומך בהכנסת שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) לתוך בתי החולים הציבוריים, כמו גם להתיר את תיירות המרפא. לדבריו שני המהלכים מכניסים כספים לבתי החולים, ושומרים את הרופאים הבכירים בתוך המערכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker