איילת שקד: "הצהרת הון? אני לא חייבת שכל אחד יידע מה אני עושה בכל יום"

איילת שקד התארחה באולפן TheMarker לראיון על תפישותיה הכלכלית והחברתיות ■ "בשנה אי־אפשר לפתור את המשבר בשוק הדיור" ■ "יוקר המחיה? בימין־מרכז כולם מדברים על אותו דבר. פשוט צריך מנהיג עם אומץ"

במפלגת הבית היהודי, שרבים ממצביעיה ומועמדיה לכנסת דתיים ומתנחלים, היא עוף מוזר מעט. חילונית, אם לשני ילדים, שגרה בשיכון בבלי בצפון תל אביב. כמה הון יש לה? אין לדעת. היא אחת מחברי הכנסת שמסרבים לדווח לציבור על הונם.

ואולם ח"כ איילת שקד היא גם בין הח"כים הבולטים והפעילים ביותר בנושאים כלכליים־עסקיים, והיתה מעורבות מאוד גם בסוגיית גיוס החרדים לצבא, כשעמדה בראש ועדה לגיבוש המלצות סופיות בנושא. שקד היא חברת הכנסת המקורבת ביותר לנפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, והולכת אתו כברת דרך, מאז עבדו שניהם בלשכתו של בנימין נתניהו בימים ששימש יו"ר האופוזיציה בתקופת ממשלת אולמרט.

השבוע התארחה שקד באולפן TheMarker לראיון על תפישותיה הכלכלית והחברתיות.

אולי כל מה שמעניין את המפלגה שלך זה כסף למתנחלים, וכל השאר זה עטיפה שבאה למצוא חן בעיני הבוחרים?

"ואולי לא?"

תסבירי.

"אם תעשו ניתוח מעמיק של הפעילות בכנסת של חברי הכנסת והשרים, תראו שרוב הפעילות שלנו, אם לא כולה, מכוונת לכל מה שמעסיק את כלל עם ישראל. בנט כשר הכלכלה דאג לתעסוקת חרדים, להבאת אינטל לארץ, לרפורמה במכון התקנים, בשוק המלט ובמעונות היום. ואותו הדבר אורי אריאל במשרד השיכון, עם שנה ראשונה שבה הוציאו לשיווק 50 אלף יחידות דיור. זה מספר גדול מאוד. הוא לא נסחף אחרי יוזמות פופוליסטיות כמו מע"מ 0%, והוציא את מחיר מטרה".

איילת שקדצילום: תומר אפלבאום

אריאל הסכים למע"מ 0% והלך אתו כל הדרך.

"הוא הסכים, אבל הוא הוביל את מחיר מטרה, לעומת יאיר לפיד שהוביל את מע"מ 0%".

מצד שני, שוק הדיור עדיין במשבר. אי־אפשר לזקוף לזכותכם שום הישג בעניין.

"נכון, אבל אתם יודעים יפה מאוד שאת המשבר בשוק הדיור אי־אפשר לפתור בשנה. הדבר הנכון לעשות זה להגדיל את ההיצע בצורה משמעותית, וזה מה שעשה אריאל. ב–2013 שווקו 32 אלף יחידות דיור, ועכשיו 50 אלף יחידות דיור. בשנה הבאה הוא מתכנן לשווק 60 אלף, אז פשוט תנו להמשיך לעבוד".

אבל נחזור לשאלה הראשונה - מה בא קודם, ההתנחלויות או באמת הנושאים הכלכליים של כל השאר.

"אני לא אשתף פעולה עם הדמגוגיה הזאת".

למה דמגוגיה? זה עניין של סדר עדיפויות.

"לא נכון. במועצות האזוריות ביהודה ושומרון חיים אנשים שצריכים לקבל שירותים בדיוק כמו במועצות האזוריות בנגב, והם לא מקבלים יותר. יש עמותות שמאל קיצוניות, כמו מכון מולד, שלוקחות נתונים ומעוותים אותם".

אבל יש גם נתונים של משרד החינוך, שלפיהם ההוצאה לתלמיד בבית אל, למשל, גבוהה מההוצאה לתלמיד בדימונה או ברהט.

"זה לא נכון. אם תשוו את כלל המועצות האזוריות, תראה שההתפלגות היא אותו דבר. אם תעברו על שלל החוקים של הבית היהודי, תראו שרובם כלכליים וחברתיים. זה בכלל לא אחד על חשבון השני. בנושא המדיני אנחנו מתנגדים למדינה פלסטינית. בנושא הכלכלי יש לנו אג'נדה של כלכלה חופשית עם רגישות חברתית. כלכלה חופשית זה אומר שבירת מונופולים, שזה בדיוק מה שבנט עשה במשרד הכלכלה בזמן הקצר הזה".

איזה מונופול הוא שבר?

"למשל, נשר. הוא הכניס תחרות בפעם הראשונה לשוק המלט. למשל, הרפורמה שהוא עשה במכון התקנים, שאף אחד לא העז להתקרב אליו הרבה מאוד זמן, וביטול הפטור החקלאי (החלת חוק ההגבלים העסקיים על גורמים בענף החקלאות שאנם מגדלים, כמו סיטונאים) ש–30 שנה מנסים לבטל".

נפתלי בנטצילום: מוטי מילרוד

אבל יוקר המחיה עדיין מאוד מאוד גבוה. בנט בא עם הרבה כוונות טובות, אבל קשה למצוא נושא שבו הוא באמת טיפל מהשורש.

"אני לא מסכימה. משרד הכלכלה זה מיקרו, מאקרו זה משרד האוצר. כולם יודעים שצריך לטפל בפנסיות התקציביות, בתחרות בבנקים".

אז למה קולכם לא נשמע בנושא הזה?

"בוודאי שנשמע, אנחנו כל הזמן אומרים את זה. בנט היחיד שהיה לו אומץ לעמוד מול ועדי העובדים ולהגיד שלא ניכנע לכל דרישה. ברור שטיפול בפנסיות התקציביות והוספת תחרות בבנקים ידרשו מאבק גדול עם ועדי עובדים חזקים".

המפלגה שלך רוצה את משרד האוצר?

"בסופו של דבר, כל המפלגות בימין־מרכז - הליכוד, הבית היהודי, יש עתיד, כחלון - פחות או יותר מדברות על אותו דבר. צריך פשוט מנהיג עם אומץ שיעשה את הדברים האלה. ואגב, בנט הצליח להוריד את יוקר המחיה ב–5%. נכון שזה מעט ושזה לא מורגש בכיס".

מה ירד?

"מזון, הלבשה, מוצרי אלקטרוניקה. אני יכולה להראות לכם, יש לי את הגרף בסלולרי".

אפשר לעשות עם הסטטיסטיקה מה שרוצים. האם בנט רוצה להיות שר האוצר?

"זו בהחלט אופציה".

אם תידרשו לבחור בין האוצר לביטחון, מה תיקחו?

"אני לא קובעת כרגע מה ניקח. אם אתה שואל אותי, משלושת התיקים הבכירים, ללא ספק בעיני תיק האוצר הוא החשוב ביותר, עם הכי הרבה שינויים שאפשר לעשות. אני מכירה את בנט, יש לו גם את האומץ לעשות את זה".

"צריך שינוי 
במערכת המשפט"

בואי נדבר עליך, אנחנו שומעים שאת מעוניינת בתיק המשפטים. מה הרקע שלך לעניין?

"אני לא מדברת על תיקים ספציפיים לגבי, קודם שנקבל מספיק מנדטים".

השמועה הזאת לא נכונה?

"תיק המשפטים בהחלט חשוב למפלגה שלי. אנחנו חושבים שצריך לעשות שינוי במערכת".

איזה שינוי, החלשת מערכת המשפט?

"חס וחלילה. לאזן בין הרשויות. ב–20 השנים האחרונות קיבלה הרשות השופטת עליונות על הרשות המחוקקת והמבצעת. זה מצב לא נורמלי, שלא צריך להיות במדינה מתוקנת".

תני דוגמה.

"אני חושבת שבית המשפט צריך להיות חזק, רק שצריכה להיות בו שונות. צריכים להיות שופטים אקטיביסטיים, וגם שמרנים. את השונות הזאת אפשר ליצור עם שינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, כי כיום בעצם לשופטים יש וטו".

עזבי את המנגנון, איזה דברים את רוצה שיהיו אחרת?

"כמה דברים. ניקח לדוגמה את הביטול השני של חוק ההסתננות - בעיני זו היתה התערבות חמורה, באמת. גם השופט אשר גרוניס, נשיא בית המשפט העליון, כתב בפסק הדין כי אל לו לבית המשפט להפוך עצמו למחוקק. זה מה שהם עשו. בעיני זו התערבות גסה. אגב, מה שהיועץ המשפטי לממשלה עושה כעת, בעיני זה גם דבר שלא ייעשה. הוא משתק את עבודת הממשלה בשלושת חודשי הבחירות. לא היה דבר כזה מעולם, זה גם מנוגד לחוק יסוד: הממשלה, שבו כתוב שהממשלה צריכה להמשיך לתפקד כרגיל".

יהודה ויינשטיין בישיבת הממשלה, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

תני דוגמה למשהו ששותק ופוגע בחיינו בצורה משמעותית.

"דורית ביניש מונתה לשופטת בבית משפט העליון בתקופת ממשלת מעבר, אבל אחר כך קבעה פסק דין נגד מינויים בתקופת ממשלת מעבר. כיום כל שר שרוצה להעביר עט מכאן לכאן צריך את אישור היועץ המשפטי לממשלה. מה זה, כולם פושעים פתאום?"

אבל זה כישלון שלכם - נתניהו, לפיד ובנט. כשהגיע הרגע האמיתי לשמור איכשהו את הממשלה הזאת, נכשלתם.

"קודם כל, אני חושבת שהממשלה עשתה דברים מצוינים, שאף פעם לא עשו - בין אם זה חוק הגיוס שהעברתי, הרפורמה ברשות השידור".

כמה חרדים התגייסו מאז שהעברת את החוק?

"השנה עמדו ביעדים, התגייסו כ–2,000 חרדים. צריך לשמור על שקט, לא לעשות בלגן, והם ימשיכו לעמוד ביעדים".

"צריך שקיפות בחטיבה להתיישבות"

האם ההתנהלות של החטיבה להתיישבות, והמיליארדים שהועברו או לא, תקינה?

"אף אחד לא מדבר על מיליארדים. החטיבה להתיישבות היא זרוע מבצעת של הממשלה - מקבלת פרויקטים ממשרדי ממשלה ומבצעת אותם. אם אתה שואל אם צריך עוד שקיפות, בוודאי. זה דבר מחטא".

אם אנחנו מדברים על שקיפות, למה את לא מציגה, כמו אחרים, את הצהרת ההון שלך?

אורי אריאלצילום: עופר וקנין

"ככה. הכנתי הצהרת הון מאוד־מאוד מסודרת, ומסרתי אותה ליועץ המשפטי של הכנסת. אני חושבת שאף שאני נבחרת ציבור, אני לא חייבת שכל אחד יידע מה אני עושה בכל יום".

יש לך משהו להסתיר?

"אין לי שום דבר להסתיר, ולכן הכל מסודר ומאורגן ואצל היועץ המשפטי של הכנסת".

אין לך אנשים שאת מרגישה שאת חייבת להם, שאת פועלת עבורם?

"לא. יש לי תורמים שתרמו לי בפריימריס, כמו לכל פוליטיקאי אחר, ואלה אנשים שמזדהים עם דעותי".

למשל, המעורבות שלך בסיפור של גבעת עמל.

"אני גרה בשכונת בבלי, וגבעת עמל זה חלק מהשכונה. גדלתי עם התושבים האלה, שביקשו ממני לעזור, והתגייסתי לעזור מול הרמיסה של טייקונים, שעושים להם את המוות, ובתי המשפט שזרקו אותם מכל המדרגות. הם אנשים מסכנים, שנפלו בין הכיסאות של מערכות שונות, בין אם זה מינהל מקרקעי ישראל ומערכת המשפט, או טייקונים כמו יצחק תשובה ומשפחת כוזהינוף. רומסים אותם, ועיריית תל אביב לא מגנה עליהם. אז אני גאה שאני גרה ליד תושבי גבעת עמל ועזרתי להם, אני לא רואה עם זה שום בעיה".

האם פעלת לטרפד את הרפורמה בקק"ל או במערכת הבריאות?

"אני לא התעסקתי עם הרפורמה בקק"ל, אבל כן עם הרפורמה של יעל גרמן בעניין תיירות המרפא. פנו אלי המון מנהלי בתי חולים, וכולם אמרו שזו טעות למסות את תיירות המרפא, שזה יפגע בהכנסות".

פנו אליך גם אנשים שעוסקים בתיווך והבאת תיירי מרפא?

"לא, אף פעם לא".

"אנחנו לא מפלגה אשכנזית"

כבר בדקתם את הנזקים מסיפור אלי אוחנה?

"בוודאי, זה פגע בנו, זה לא סוד".

אלי אוחנהצילום: ניר קידר

אז אחרי הסיפור אתם מפלגה אשכנזית יותר, אליטיסטית יותר, ימנית יותר, אולי אפילו צינית?

"זה ממש לא נכון. אני חושבת שלבנט היו כוונות טובות. אנחנו גם לא מפלגה אשכנזית. אני עיראקית, אלי בן דהן מרוקאי. לא אתחיל עכשיו למנות את כל הרשימה. אני גם לא חושבת שהנושא העדתי צריך להיות הנושא של הבחירות".

נכון, אבל היה פה ליהוק שהיה בו גם איזה רכיב ציני.

"זה ממש לא היה ציני. בנט ראה באוחנה מנהיג. הוא באמת חשב שאוחנה יכול לפתוח דלת לציבור אחר, ויכול לעשות פעילות חברתית מצוינת בכנסת. אבל בנט עשה את זה בצורה לא נכונה ומגושמת, והציבור תפש את זה כאיזשהו צירוף של סלב או כוכב ריאליטי".

ומה לגבי הנושא הנפיץ של הימים האחרונים, למה את מתנגדת לחוק הפונדקאות ולברית הזוגיות?

"אין לנו בעיה שיתנו לזוגות החד־מיניים את כל הזכויות. אגב, הם מקבלים משכנתא כחלק מתקנות של משרד הבינוי, אצל אורי אריאל. אבל כפי שאנחנו לא תומכים בנישואים אזרחיים, אנחנו גם לא תומכים בנישואים חד־מיניים, כי אנחנו מפלגה דתית".

את חיה עם זה בשלום בתור חילונית תל אביבית?

"כן. נכנסתי לפוליטיקה לא בשביל להתעסק בענייני דת ומדינה, אלא בשביל עניינים כלכליים ומדיניים".

אבל בנט צירף אותך בין השאר כדי לפתוח את המפלגה הזאת.

"בנט לא צירף אותי. התמודדתי בפריימריס, והגעתי עכשיו למקום הראשון בזכות עצמי".

אנשים מסוגך היו אמורים לקרוץ לקהל רחב יותר, דתי פחות.

"בניגוד למפלגות אחרות שמוכרות לוקשים, אנחנו אומרים את האמת. אם אתה מסכים, נשמח מאוד שתצביע לנו. אנחנו פשוט לא מסמאים את עיני הציבור. לא מנסים להתחבא או להתחפש".

"אם תקום, ממשלת ביבי־בוז'י לא תתפקד"

היתה לנו ממשלה עם חמישה ראשי מפלגות שכל אחד מהם רואה את עצמו כראש ממשלה בפוטנציה. בסופו של דבר זה הוביל לפיצוץ.

"אתם יודעים מתי היה רגע הפיצוץ? כשעבדנו על הפיצול בחוק ההסדרים, והיתה מחלוקת על הרפורמה במערכת הבריאות. אם לא היה פיצוץ על חוק ההסדרים, היום היינו מעבירים את התקציב, והממשלה לא היתה נופלת".

ומה המשקל של חוק "ישראל היום"?

"לדעתי, חבל שהממשלה נפלה. לא אכנס עכשיו לפרטים, אבל זה בין לפיד לנתניהו. זו היתה ממשלה טובה, ולדעתי היתה אחריות גם על לפיד וגם על נתניהו למצוא שביל ולהמשיך לתפקד יחד. אם אתם שואלים אותי מה צריך כדי שזה לא יקרה, אז שתקום ממשלת ימין או ממשלת שמאל. מספיק עם ממשלות שכל הזמן אחד משתק את השני".

יאיר לפידצילום: מוטי מילרוד

ואם תהיה ממשלת ביבי־בוז'י, שתי המפלגות הכי גדולות עם עוד איזה ספיח?

"אז בעיני זו ממשלה שלא תתפקד. אני לא רואה איך זאב אלקין עובד עם יוסי יונה, ולכן צריך אומץ להקים ממשלת ימין או שמאל. אם תקום ממשלת שמאל, אני אשב באופוזיציה ואעשה לקואליציה את המוות, כי זה יהיה התפקיד שלי, ואם תקום ממשלת ימין אני מקווה להיות חלק ממנה".

למה היית בין המובילים של חוק "ישראל היום"? האם באמת זה החוק שגרם לנתניהו לפרק את הממשלה?

"לא הייתי בין המובילים. ביקשו ממני לחתום, וחתמתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ