צבי זרחיה

"יש להגדיל את מימון הבחירות המשולם למפלגות מקופת המדינה למפלגות, ולהקטין את מימון המפלגות השוטף המשולם להן במהלך הקדנציה", כך תובע פרופ' מנחם הופנונג מהאוניברסיטה העברית בראיון לTheMarker TV- ולערוץ הכנסת.

ביוזמתן של המפלגות החליטה הכנסת בדקה התשעים שלפני התפזרותה להגדיל את מקדמת מימון הבחירות שנותנת המדינה למפלגות מ-843 אלף שקל לח"כ ל-1.168 מיליון שקל וכן שהמדינה תיתן הלוואות למפלגות ולא הבנקים.

הופנונג טוען כי יש לשנות את המודל המאפשר בעצם למפלגות להגדיל את הגירעון שלהן במהלך מערכת הבחירות, ואח"כ הן נאלצות לשעבד את כספי מימון המפלגות השוטף בסך של 68,755 שקלים לח"כ לחודש שהן מקבלות מהמדינה לכל האורך הקדנציה, לצורך החזר חובות שנצברו בבחירות.

לדבריו, יש לשנות את המודל המאפשר למפלגות לשעבד את כל המימון השוטף שהן מקבלות מהמדינה לאחר הבחירות לטובת החזר חובות בבחירות, מצב שבעצם  מעודד אותן לקחת עוד הלוואות בבחירות. 

הופנונג מציע להגדיל את יחידת מימון הבחירות העומדת כיום על 1.375 מיליון שקל לח"כ ובמקביל להקטין את המימון השוטף המשולם למפלגות לכל אורך הקדנציה העומד על 68,755 שקל.

לדברי הופנונג, נושא קביעת יחידת המימון לא נבדק כבר 20 שנה והגיע זמן לבצע רפורמה בתחום וכשמטפלים רק בסימפטום אחד, למשל הגדלת מקדמת מימון הבחירות, זה לא מספיק כי מטפלים רק בנקודה כואבת אחת, ויש להוזיל את עלויות ההתמודדות של מתמודדים בפריימריס במפלגות באמצעות יצירת פלטפורמה אחידה של המפלגות לכל המועמדים.

עו"ד נדב עשהאל, היועץ המשפטי של מפלגת ש"ס, אומר כי "צריך לעשות רפורמה מוחלטת בכל דיני מימון המפלגות ובכלל זה גם במימון המפלגות מהמדינה ברשויות המקומית. צריך לשבת על המדוכה אבל אף אחד לא מרים את הכפפה".

עשהאל שהיה בין מנסחי הצעת החוק האחרונה להגדלת מקדמת מימון הבחירות מהמדינה שנוסחה בשיתוף עם משרד מבקר המדינה גילה כי המפלגות דנו באחרונה בהצעה לפנות אל הוועדה הציבורית לקביעת מימון המפלגות בהצעה להגדיל את המימון לנוכח הבעייתיות בשיטת המימון כיום.

"התוכנית היתה לפנות לוועדה הציבורית עם חוות דעת כלכלית מסודרת ובאמת כאשר יחידת מימון הבחירות תעלה ניתן להקטין את הסכומים השוטפים. המטרה היתה להזמין חוות דעת כלכלית שתעשה סקירה של השחיקה בכוח הקנייה של יחידת המימון. הדבר הכי משמעותי בהוצאות המפלגות הוא גידול אדיר בפלטפורמת הפרסום וניו מדיה שמגיע לעלויות אדירות".

עשהאל הוסיף כי "יש מפלגות שיש בהן פריימריס ולא יכולות להתחיל את הבחירות כי אין להן כסף. הבנקים בזמנו נתנו הלוואות חופשי חופשי למפלגות והתחילה ביקורת על זה. יש פה תלות מובהקת של הון-שלטון ואף היה דו"ח ביקורת של מבקר המדינה בעניין".

לדבריו, הבנקים סגרו את האשראי למפלגות והמפלגות מתמודדות עם מצב של בחירות שמכניסות אותן למצב גירעוני בגלל שחיקתה של יחידת המימון, והצורך במימון מערכות בחירות לכנסת ולרשויות בתוך פרקי זמן קצרים. כתוצאה מכך, נאלצות המפלגות לשעבד את המימון השוטף במהלך הקדנציה לכיסוי חובות הבחירות.

עשהאל סבור שהמדינה ולא הבנקים צריכה לערוב להחזר חובות המפלגות. "מי שצריך לקחת את הסיכון - וקיים סיכון - הוא המדינה ולא הבנקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker