"לא נאשר ב-2015 תוספת לביטחון"

כך אומר יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי בראיון לTheMarker TV וערוץ הכנסת. גם ח"כ זהבה גלאון התייחסה לנתונים של מרכז המחקר והמידע של הכנסת לפיהם מידי שנה תקציב הביטחון גדל ב-25% מעבר לתקציב המקורי ואמרה "יש קשר ישיר בין תקציב הביטחון ליוקר המחייה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"אמרתי לאנשי מערכת הביטחון שאם עכשיו נאשר לה במסגרת חוק התקציב תוספת של 6 מיליארד שקלים ל-2015 ועוד זמן קצר תבוא עם בקשה לעוד תוספת. זה לא יקרה". כך אומר יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בראיון ל-TheMarker TV ערוץ הכנסת. סלומינסקי התייחס בכך להערכות בכנסת שלפיהם במהלך 2015, כפי שקורה בכל שנה תקבל מערכת הביטחון תוספת תקציבית נכבדה של כמה מיליארדי שקלים נוספים מעבר למה שיאושר בחוק התקציב.

בתשובה לשאלה האם בחודש ינואר 2015 יסרב לאשר תוספת למערכת הביטחון אם תוגש על ידי האוצר השיב סלומינסקי בחיוב. הוא הדגיש כי "אין לאפשר למערכת הביטחון הגדלה, בשנת 2015, מעבר ל-6 מיליארד שקלים ומצד שני צריכה לבוא דרישה להתייעלות רצינית של מערכת הביטחון, וזה נדרש לא רק מהצבא אלא גם ממשרד הביטחון. יש התייעלות שקורות בצבא אבל, בינתיים הן לא באות לידי ביטוי בכספים גדולים".

דבריו של סלומינסקי מקבלים משנה תוקף בעקבות דו"ח שהזמין ממרכז המחקר והמידע של הכנסת שלפיו, "בשנים 2009-2013 עלה תקציב הביטחון נטו המקורי בשיעור של 14%, מ-46 מיליארד שקלים ל-52.4 מיליארד שקלים. מדובר בעלייה נומינלית של כ-6.4 מיליארד שקלים". עוד עולה מהמסמך כי "בשנים 2009-2013 גדל תקציב הביטחון במהלך השנה בשיעור של 23-27% הנובע הן מהעברת עודפי תקציב מהשנה הקודמת, והן מתוספות נוספות לתקציב הביטחון, חלקן מתוכננו וחלקן בגין צריכים שהתעוררו במהלך השנה".

סלומינסקי מעריך שתקציב המדינה שיוגש בקרוב לאישור הכנסת לא מאוזן ומאיים שוועדת הכספים לא תסכים לאשר בתחילת 2015 הטלת צעדים או קיצוצים. "ההערכה שלי היא שתקציב המדינה לשנת 2015 לא מתאזן, והמשמעות היא שמיד בתחילת 2015 או בחודשים הראשונים של השנה הבאה, ינסו להגדיל את הגרעון או לעשות איזשהו קיצוץ או  להעלות מסים. אנו לא נאפשר את זה".

סלומינסקי הוסיף כי "הודעתי לשר האוצר יאיר לפיד שבתקציב 2015 לא יהיו העלאות מסים, אין קיצוץ בתקציביהם של משרדי הממשלה, ויעד הגרעון בתקציב לא יעלה על מעבר ל-3%. הגענו ליעד גרעון מתוכנן של 3.4%, זה לא טוב אבל נוכל לחיות עם זה אם הייתי יודע שהתקציב מתאזן עם זה".

"כל מאבק בהון השחור יש בו בהכרח פגיעה בפרטיות". ניסן סלומינסקי
"כל מאבק בהון השחור יש בו בהכרח פגיעה בפרטיות". ניסן סלומינסקיצילום: אמיל סלמן

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה כי "בכל שנה גדל תקציב הביטחון במהלך שנת התקציב בכ-10 מיליארד שקלים מעבר למה שאושר בחוק התקציב, ואין שר אוצר שיש לו שריר להלחם נגד זה".

לדבריה, "יש קשר ישיר בין תקציב הביטחון לבין יוקר המחייה – התחושה של מעמד הביניים הישראלי לפיה הוא משלם המון מסים ולא מקבל כלום בתמורה, נובעת מהעובדה שנתח הולך וגדל מהמסים שהוא משלם נבלע בתקציב הביטחון המפלצתי במקום לממן תרופות, חינוך איכותי, שיטור וכבאות. בשם האיום הביטחוני, ביטחונם האישי, התעסוקתי, הבריאותי והסביבתי של אזרחי ישראל מופקר." 

גלאון הוסיפה כי "מרצ הציגה תקציב חילופי עם תוספת של 28.5 מיליארד שקלים שיתנה מענה לבעיות האמיתיות. המקורות לכך יתקבלו בין היתר באמצעות, ביטול  התוספת לביטחון שיביא לתוספת של 11 מיליארד שקלים בתקציב, ביטול חוק מע"מ אפס, שעלותו כ-3.3 מיליארד שקלים, ביטול ההעברות הכספיות להתנחלויות דרך חטיבה להתיישבות כ-1.5 מיליארד שקלים, רפורמה במיסוי ועוד. אנו מבקשים לתת לרווחה, לחינוך, לבריאות להקים 800 מעונות יום, וננהיג יום לימודים ארוך. בכל הדברים הללו אפשר לתת מענה לציבור שלא יחוש שהתקציב הורס את מעמד הביניים ופוגע בשכבות החלשות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker