כלכלנים על התקציב: "הציון לנתניהו ולפיד - נכשל"

אבי בן בסט: "אין ספק שהתוספת לביטחון תבוא על חשבון תקציבים חברתיים" ■ שלמה מעוז: "כפי שהדברים נראים כעת, המלצות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני לא יקבלו תקציבים" ■ יוסי יונה: "מבחינת הצדק החברתי וחלוקת העושר הלאומי, התקציב ל–2015 הוא כישלון חרוץ"

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' אבי בן בסט, הכלכלן שלמה מעוז ופרופ' יוסי יונה מעניקים ציון "נכשל" לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולשר האוצר, יאיר לפיד, על ניהול המדיניות הכלכלית.

בראיון ל–MarkerTV ולערוץ הכנסת אמר מעוז, שהתמודד על מקום ברשימת הליכוד לכנסת וקיבל את ברכת נתניהו: "לשר האוצר הייתי נותן ציון נמוך מאוד, אולי 45. נכשל לחלוטין. הנגידה מקבלת אצלי ציון מספיק, כי יש האטה כלכלית כבר מנובמבר 2013 ובנק ישראל לא קרא את המפה. אמרתי להם להפחית את הריבית, זה לא מתפקידם להוריד את מחירי הדיור". לבנימין נתניהו העניק מעוז את הציון "מספיק פלוס".

בן בסט, שנמנה עם צוות המייעצים לשר האוצר, אמר: "בנוגע לציון על ניהול המדיניות הכלכלית אי אפשר להפריד בין ראש הממשלה לשר האוצר. לממשלה יש אחריות קולקטיבית, והם אחראים למדיניות יחדיו. הציון גרוע מאוד, לא עובר, נכשל".

בנוגע לתוספת התקציב שתקבל מערכת הביטחון, אמר בן בסט: "אין ספק שהתוספת תבוא על חשבון התקציבים החברתיים. כדאי לזכור שכבר לפני מבצע צוק איתן הממשלה החליטה שההוצאה בתקציב 2015 תגדל ב–2.6%, שזה 8 מיליארד שקל. אם הוצאות הביטחון יגדלו ב–6–8 מיליארד שקל נוספים, לא יישאר כסף לשירותים אזרחים, וצריך לזכור שהאוכלוסייה גדלה ב–1.7% בכל שנה. אם נסכם את ההחלטות עד לרגע זה, ברור שתהיה ירידה חדה בהוצאות לשירותים לכל אזרח בישראל".

לדברי פרופ' יונה, "הסקאלות שבהן אני מודד את העשייה הכלכלית חופפות למידת הצדק החברתי ולחלוקת העושר הלאומי שלנו. לפי כל המדדים החברתיים, אנו משתרכים הרחק מאחור לעומת מדינות OECD. אם משווים זאת לניהול מפעל, המצב לכאורה סביר — שורת הרווח חיובית, היצוא וההכנסה לנפש גדלו ויש יציבות כלכלית; אבל אם מודדים את בעל המפעל לפי היחס לפועלים, מדובר בכישלון חרוץ ביותר. במלה אחת, הציון הוא נכשל".

אבי בן בסטצילום: אוליבייה פיטוסי
יוסי יונהצילום: עופר וקנין
שלמה מעוזצילום: שני צדיקריו

לדברי יונה, "שר הביטחון מתנהג כאילו הוא עומד בראש קבוצת אינטרסנטים, זה פוגע באמינות שלו ושל קברניטי הצבא. דרוש גוף אזרחי שיעריך את מצבו של הצבא, ואת האיומים שעומדים בפני המדינה".

מעוז הדגיש כי "כפי שהדברים נראים כעת, המלצות ועדת אלאלוף לא יקבלו תקציבים. המדינה תצטרך לקחת מהעניים, להעלות מסים או לבטל שירותים". יונה הוסיף כי "ועדת אלאלוף היא ועדת בלוף. אפשר לשים את המלצותיה על המדף, שם דפיה יצהיבו כמו שקרה להמלצות של ועדת רבות אחרות".

מעוז הוסיף כי יש לדרוש ממערכת הביטחון לחסוך בין השאר בתקציבי הנכים וגמלאי צה"ל. "יש הרבה נכים שהם לא ממש נכים, צריך לבדוק מחדש למי מגיע מה. מדובר במיליארדי שקלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker