סלומינסקי: "לא נאפשר לקצץ בתקציבים החברתיים; למשק בהאטה צריך להזרים"

יו"ר ועדת הכספים על דרישת מערכת הביטחון לתוספת תקציב של 11 מיליארד שקל: "זה מוגזם" ■ על תוכנית מע"מ 0%: "חוק בעייתי - הוא יעלה את מחירי הדירות ולא יוריד"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"אי אפשר לחוקק רטרואקטיבית את חוק מע"מ 0%", כך אומר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת. לדבריו, "זה לא נכון לחוקק את החוק רטרואקטיבית, אלא עליו להיכנס לתוקף מהיום שיאושר. אי אפשר לחוקק רטרואקטיבית כי זה יסבך ויגרום להרבה תקלות שאף אחד לא רוצה. לא טוב שהחוק יעבור רטרואקטיבית".

עוד אמר סלומינסקי כי "בדרך כלל בוועדה התנגדתי לחקיקת חוקים עם תחולה רטרואקטיבית. אני מסכים שצריכים לתת לאזרחים מידע ברור אם החוק יהיה או לא. אם הוא לא יהיה - בואו נשחרר אותו. אם יהיה - צריך לשחרר כמה שיותר מהר. שר האוצר, יאיר לפיד, הבטיח (תחולה רטרואקטיבית, צ"ז), וזו עמדתי: לא הולכים על רטרואקטיביות".

לפיד הכריז באחרונה שהחוק יחוקק רטרואקטיבית מתחילת ספטמבר 2014. בסיעת יש עתיד של לפיד אמרו בתגובה לדברי סלומינסקי כי במהלך החקיקה יוכנס סעיף לחוק הקובע שהוא יחול על כל זכאי שחתם על חוזה לרכישת דירה מתחילת ספטמבר 2014. בכנסת מעריכים כי לכל המוקדם יחוקק החוק בקריאה השנייה והשלישית באמצע נובמבר 2014, כלומר שמונה חודשים מהיום שבו הוצג.

חתימה על חוזה רכישה של דירה על ידי זכאי לפני אישור החוק תביא לסיבוך ביורוקרטי, שכן הזכאי (שירכוש דירה עד אישור החוק שיביא לביטול המע"מ) ישלם לקבלן מע"מ בגין התשלומים שישלם (עד אישור החוק), ולאחר אישור החוק הוא יצטרך להתרוצץ כדי לקבל את החזר המע"מ ששילם. זאת ועוד, אם החוק לא יתקבל בסופו של דבר בקריאה שנייה ושלישית, הדבר יגרום לסיבוך בקרב מי שירכוש דירה מספטמבר, מאחר שיצטרך לקבל את כספו בחזרה מהקבלנים במקרה של ביטול העסקה. במקרה כזה נשאלת השאלה אם הכסף יוחזר כשהוא צמוד למדד תשומת הבנייה, שאליו צמודים התשלומים העתידיים של רוכשי הדירה; ואם הזכאי ישלם מס על הרווח שהפיק כתוצאה מהצמדת הכסף ששילם.

באשר לחקיקה הסופית של החוק, אמר סלומינסקי כי "אם שר האוצר ימשיך בהתמדתו, אני מניח שאצלנו בוועדת הכספים החוק יעבור, וגם בכנסת עם כל ההסתייגות, אלא אם כן ילכו לבג"ץ, והוא יעכב את החוק". הוא הוסיף כי "מע"מ 0% הוא חוק בעייתי, כי כדי להוריד את המחירים צריך להגדיל את ההיצע. הוא עושה בדיוק ההפך - מגדיל את הביקוש. הוא יעלה את מחירי הדירות ולא יוריד. הוא עולה 3 מיליארד שקל למדינה בשנה, וזה דבר קשה. יש בו בעיות חוקתיות לא פשוטות. עשיתי הרבה שינויים בחוק הזה כדי לפשט אותו, אבל הוא עדיין לא פשוט. הוא לא נועד להוריד את מחירי הדירות, אלא להפך". ועדת הכספים תמשיך בימים רביעי וחמישי בשבוע הבא את הצבעות בחוק מע"מ 0%. סלומניסקי ביקש אישור לכנס את הוועדה מ-10:00 ועד 18:00.

בהתייחסו לתביעת מערכת הביטחון מלפני כמה שבועות לתוספת של 11 מיליארד שקל ב-2015, אמר סלומינסקי כי "זה מוגזם, ויצטרכו לשבת אתם להתחשבנות פרטנית". הוא גם התייחס למקורות למימון הגידול בתקציב הביטחון, ואמר כי "לא נאפשר לשר האוצר לקצץ בתקציבים החברתיים: חינוך, בריאות ורווחה. המשק נמצא בהאטה וכדי לדחוף אותו לצמיחה צריך ההפך - להזרים ולא לקצץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker