מיגונית או ממ"ד - מה עדיף וכמה זה יעלה לכם?

פנסיונרית מהדרום: "אני לא יכולה לעמוד בעלות של ממ"ד. כשיש רקטות אני יושבת ומתפללת שלא ייפול כאן שום דבר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חברת מיגון לכולם - שמארגנת קבוצות רכישה בתחום המיגון - תקיים היום בבית המועצה לישראל יפה, בשדרות רוקח 80 בתל אביב, תערוכת מיגון לבית. התערוכה תתקיים בין ב–10:00 ל–20:00, והיא מיועדת לאנשים שמעוניינים למגן את הבית או הדירה שבהם הם מתגוררים, ושאין להם ממ"ד. בין היתר יוצגו בפני הקהל מיגוניות, אמצעים למיגון חדר פנימי קיים בבית, וכן הרחבת הבית על ידי הוספת ממ"ד.

עד היום ערכה החברה תערוכות מסוג זה בעיקר באזור הדרום, אך אנשיה החליטו כעת לקיים תערוכה במרכז, בעקבות הגדלת טווח השיגורים של החמאס. "הפעם לצערנו זה היה טבעי מאוד להביא את התערוכה לאזור המרכז", אומר מייסד החברה, שחף פריפז מקיבוץ גבים, הסמוך לשדרות. פריפז אומר כי מאז החל מבצע צוק איתן הביקוש לשירותי החברה עלה מאוד. "אנחנו בטירוף. הקמנו חמ"ל שמקבל מאות טלפונים מדי יום", הוא אומר.

בתערוכה יוצגו פתרונות בטווח מחירים של 25–130 אלף שקל. הפתרון הזול ביותר הוא מיגונית - מבנה מבטון מזוין שניתן לשנע על גבי משאית עם מנוף ולהניח בחצר של בית, עסק או מוסד ציבורי. עלות המיגונית היא 25–35 אלף שקל. המיגוניות הקטנות ביותר מאפשרות שהות של זוג או שלושה אנשים, ובמרווחות יותר יש מקום לשמונה עד עשרה. אפשרות יקרה מעט יותר היא זו מיגון חדר פנימי, שעלותה 60–70 אלף שקל בעבור חדר בגודל 9–12 מ"ר. האפשרות היקרה ביותר היא הרחבת הבית באמצעות בניית ממ"ד. עלותה של אפשרות זו היא 80–130 אלף שקל.

נראה שתושבי המרכז אכן מגלים בשנים האחרונות עניין גדול מבעבר באמצעי מיגון כאלה. לדברי דוד חרמץ, המתגורר עם משפחתו במושב נחלים, הסמוך לפתח תקוה, החליטה המשפחה לאחר תום מבצע עמוד ענן ב–2012 כי יש לפעול במהירות למיגון אחד מחדרי הבית. לאחר שבחנו כמה חלופות בחרו הם במיגון אחד החדרים באמצעות פלדה, על ידי חברת ג.ג. מיגון. "זהו חדר קטן יחסית, 2 מטרים על 2 מטרים, שבימים כתיקונם משמש חדר ארונות ביחידת הדיור שלי ושל אשתי", מספר חרמץ. "בנו את זה בתוך שבועיים, שבהם יכולנו להמשיך לגור בבית, ובדיעבר מדובר בהחלטה נכונה, ולו רק בזכות הביטחון שזה השרה על הילדים ועל אשתי". עלות התהליך כולו, מספר חרמץ, היתה כ–50 אלף שקל: "היו חברות שדרשו סכום כפול, כך שסקר שוק יכול לחסוך הרבה".

לדברי פריפז, הבחירת במיגון מושפעת ממצבו הכלכלי והגופני של הלקוח: "מיגונית מתאימה לחבר'ה צעירים יותר, שאין להם הרבה כסף, אך יכולים לנוע מהר, ובמקרה של אזעקה לרוץ החוצה אל המיגונית. לאנשים מבוגרים מיגון בתוך הבית הוא ריאלי יותר".

צילום: TheMarker

הצרה היא שרבים ממי שהפתרונות היקרים יותר מתאימים לצרכים שלהם, מתקשים לעמוד במחיר. לדברי דורית קדם, תושבת כפר הדיור המוגן נאות אחווה, הסמוך לקרית מלאכי, זוהי הסיבה לכך שהיא לא הצליחה להתמגן עד כה. "לאחר עופרת יצוקה ועמוד ענן באו לכאן והמליצו על כמה אפשרויות", היא מספרת. "המיגונית היא לא ריאלית מבחינתי - אני צריכה להקיף את כל הבית באמצע הלילה. מצד שני – עלות בניית ממ"ד היא כמעט 100 אלף שקל. אני פנסיונרית ולא יכולה לעמוד בעלות הזאת. בינתיים כשיש רקטות אני יושבת על הספה, ממשיכה לצפות בטלוויזיה ומתפללת שלא ייפול כאן שום דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker