מוכר ב-100 מיליון יורו? אנחנו לא צריכים אותך

מיזם התנדבותי שהקימו שני אנשי עסקים מקבץ אליו מובטלים מבוגרים ומעניק להם, ללא תשלום, כלים למציאת עבודה ■ "חיפוש עבודה הוא משרה מלאה בפני עצמה, ולא תמיד נכון לעשות זאת מהבית" ■ משתלבים בשוק העבודה, כתבה שנייה בסדרה

חיים ביאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים ביאור

אמיר רייכנשטיין, 64, עבד עד לפני שנה בחברת הסטארט־אפ אקוסטיקה, אך שנה וחצי לאחר שהצטרף לחברה, ודווקא כשהיתה על סף השלמת פיתוח של מוצר חדש, נקלעה החברה לקשיים ורייכנשטיין פוטר. "מאז אני מחפש עבודה בכל דרך אפשרית, ועדיין אין סימן חיובי", הוא מספר, "אבל אני מחפש במרץ ובשום אופן לא איבדתי את התקווה".

רייכנשטיין עסק במשך שנים רבות במכירות בתחום ההיי־טק, גם בתפקידים בכירים בחו"ל, בהם בחברת אורבוטק, אך השנים חלפו והוא החליט על שינוי מקצועי. "פניתי לאוניברסיטת בר אילן, למדתי פסיכואנליזה, הנחיית קבוצות ואימון אישי, עסקי וזוגי. פתחתי עסק לאימון אנשים בתחום הקריירה והניהול וגם בתחום הזוגיות", הוא מספר. "חשבתי שארוויח מהעיסוק בתחום, שהוא די טרנדי, אבל העסק דישדש ורווח לא היה. בעקבות זאת פניתי לעבוד בסטארט־אפ שלאחר מכן קרס".

לצפייה בטאבלטים ובסמארטפונים

בשנה שחלפה זומן ללא מעט ראיונות. "שתי חברות ישראליות פנו אלי באמצעות הרשת החברתית לינקדאין. הן חיפשו איש מכירות ששולט בשפות אירופיות. הגעתי לראיונות, אבל לא היה לזה המשך. אני בטוח שהם התרשמו מהעובדה שבאורבוטק מכרתי מוצרים בשווי 100 מיליון יורו, ומכך שאני מכיר את התרבות העסקית באירופה. אבל הם נרתעו ברגע האחרון, ואין לי ספק שזה בגלל הגיל". בינתיים הוא חי מחסכונות, לאחר שסיים את תקופת הזכאות לדמי אבטלה מהביטוח הלאומי. "זה לא פשוט", הוא אומר, "פתאום אני במצב של הישרדות".

באחרונה הצטרף רייכנשטיין למיזם התנדבותי שעוסק בסיוע לאנשים בני 40+ שמבקשים לחזור למעגל המועסקים. המיזם, אייג' פוזיטיב (Age Positive) שמו, ממוקם באזור התעשייה של בני ברק ומנוהל בידי אנשי העסקים גיל שטיינברג ואיציק נטיב. פעמיים בשבוע מתכנסים במקום עשרות מובטלים כדי להשתתף בסדנה המעניקה להם אימון וכלים שונים בתחום חיפוש העבודה, ללא תשלום. כמה חברות, בהן נייס, סמסונג, עץ הדעת, מפעל הפיס, yes, ו–Cadense, משתפות פעולה עם המיזם והביעו נכונות לתת קדימות למשתתפי המיזם בבחינת ההתאמה לעבודה, אם כי אינן מתחייבות לקלוט אותם. את המשרדים המשמשים את אייג' פוזיטיב תרם ללא תמורה בעלי הבניין, הקבלן איתי כ"ץ.

"הגיל הוא רק מכשול אחד". מימין: מיכל יעקבסון, דני נבון, אמיר ריכנשטיין ועופר לוי צילום: תומר אפלבאום

נטיב מספר כיצד נולד הרעיון להקים את המיזם: "מאז גלי הפיטורים בחברת קומברס, שבה עבדתי, חשתי הזדהות עם המשבר שחוו המפוטרים, חלקם מבוגרים", אומר נטיב. "אף שאני עצמי לא פוטרתי, באותו אירוע נטמנו אצלי הזרעים להקמת גוף שיסייע למפוטרים בני 40 או יותר המתקשים למצוא מקום עבודה אחר".

ואתם מסוגלים לסדר לאנשים עבודה?

"אנחנו נותנים כלים. חיפוש עבודה הוא משרה מלאה בפני עצמה, ולא תמיד נכון לעשות זאת מהבית, שבו יש פיתויים והסחות דעת. מוטב לעשות זאת במשרדי המיזם. מחפשי העבודה שבאים לכאן גם פוגשים אנשים במצב דומה. אני לא רוצה לקרוא לזה קבוצת תמיכה, בגלל הקונוטציה השלילית, אבל העובדה שהאנשים חולקים ביניהם את חוויות החיפוש ומעניקים עצות מועילות זה לזה תורמת לחיזוק הביטחון העצמי.

"במסגרת המיזם ניתנת למשתתפים הדרכה בתחום המיקוד התעסוקתי, כתיבת קורות חיים, הכנה לראיונות פרונטליים וחיפוש עבודה יעיל באמצעות הרשת החברתית. שטיינברג ואני מעבירים סדנה על יצירה ואיתור של הזדמנויות עבודה, ושוב אדגיש: האחריות למציאת עבודה רובצת על המשתתף עצמו".

שטיינברג: "כל קבוצה מונה 20 איש, וכל משתתף יכול לבוא למפגשים פעמיים בשבוע במשך שישה שבועות. מי שלא מצא עבודה וימשיך לבוא למפגשים, לא נמנע זאת ממנו, גם כן ללא תשלום. מי שמקבל הצעה למשרה ומחליט שהיא לא מתאימה לו, מחויב להעבירה לחבר אחר בקבוצה. זה מכפיל כוח. יש לנו רק תנאי אחד למשתתפים: עליהם להסכים להתנדב פעמיים במשך התקופה בחלוקת מזון לנצרכים או בבית חולים".

טעות של מעסיקים

מיכל יעקבסון, 43, היא מנהלת משאבי אנוש במקצועה ומובטלת זה כשנתיים. חרף העובדה שהיא עצמה מחפשת עבודה, היא חברה בצוות ההיגוי של המיזם. "שוק העבודה קשה מאוד בעבורי, גם בגלל הגיל וגם בגלל המקצוע שלי, שיש בו הצפה", אומרת יעקבסון. "אני מנסה להפעיל את קשרי בכל מקום שרק עולה על דעתי, וגם נעזרת בחברות השמה מתמחות וברשתות החברתיות, אבל זה לא פשוט". צעד נוסף שיעקבסון נקטה, לדבריה, הוא התנדבות: "אני פעילה בעמותה המטפלת בנוער בסיכון ובארגון והדרת, המסייע לעובדים מבוגרים להיקלט בשוק העבודה. אני מאמינה שההתנדבות יכולה להביא למציאת עבודה בשכר, כי בדרך זו אני קושרת קשרים ויכולה להוכיח את כישורי".

דני נבון, 44, טכנאי אלקטרוניקה, עבד בחברת ההיי־טק דיאלוג'יק במשך תשע שנים, אך לפני ארבעה חודשים פיטרה החברה עובדים רבים, ואותו בתוכם. "הרגשתי שהאדמה רועדת תחת רגלי", הוא מספר. "כשהתאוששתי, פניתי לשירות התעסוקה, אבל לא היו להם משרות להציע. פניתי ישירות לחברות היי־טק וסלולר, אבל אפילו לא טרחו לענות לי".

נבון מספר שהוא נכנס לפייסבוק, ללינקדאין ולאתרים שמרכזים משרות בתחום התקשורת, ניגש לחברות השמה וגם פנה מיוזמתו לרכזות גיוס בחברות. "מתוך עשרות פניות קיבלתי תשובה רק מחברה אחת. עברתי שם שלושה ראיונות, ולא קיבלתי את התפקיד. אני יודע שאני עובד בתנאים לא קלים, משום שתחום ה–IT שבו אני מתמחה נמצא בנסיגה, אבל זה בעיקר בגלל הגיל שלי, שנחשב מבוגר. זו טעות מצד המעסיקים: אני מביא אתי ניסיון של 14 שנה בתחום התקשורת, כולל עבודה באירופה, אסיה ודרום אמריקה, מול מפעילי תקשורת בכל הרמות. לעובדים מבוגרים יש ילדים גדולים והם כבר לא יוצאים למילואים. אני מוכן גם להתפשר על השכר – רק לעבוד".

"הגיל הוא רק מכשול אחד", מוסיפה יעקובסון, "כל כללי המשחק השתנו. מעסיקים מחפשים כיום עובדים באופן טכני, קר, עם מלת מפתח, עם רשימת דרישות נוקשה. אם אינך עונה בדיוק רב על הדרישות, המערכת תסנן אותך באופן אוטומטי. לכן אנחנו צריכים לעזור זה לזה. חיפוש עבודה כרוך בייאוש. מתסכל לקבל תשובה שלילית, או לא לקבל תשובה בכלל, לכן אחרי שאת מקבלת הרבה פעמים 'לא', התמיכה הזאת, שמקבלים במיזם, חשובה במיוחד. הרעיון הוא לצאת מהחיפוש שנעשה לבד ולעשות את זה יחד, כי השלם גדול מסך חלקיו".

איציק נסיבצילום: תומר אפלבאום

טיפים למחפשים: הדגישו את הניסיון 
התעסוקתי ולא את ההשכלה

"חיפוש עבודה הוא אירוע מלחיץ, בכל גיל ובכל מצב", אומרת ריבי בלר, מנכ"לית עמותת והדרת. "כאשר מחפש העבודה הוא מבוגר, ולא עבר חווייה של חיפוש עבודה כבר שנים רבות, הקושי גובר". הנה כמה עצות שלטענתה יגדילו את הסיכוי להתקבל לעבודה:

■ המעסיקים לא יקדישו יותר מ–10–15 שניות לקריאת קורות החיים שלכם, לכן הצטמצמו לעמוד או לכל היותר עמוד וחצי.

■ אין טעם להתחכם ולהדפיס את קורות החיים באותיות קטנות וצפופות.

■ כדאי להדגיש את הניסיון התעסוקתי, הוא חשוב יותר מהשכלה והוא היתרון העיקרי שלכם.

■ אל תחששו לציין את שנת הלידה. זה לא מזיק כלל.

■ בצעו תחקיר לפני הראיון: היכנסו לאינטרנט ואספו מידע על החברה.

■ ראיונות טלפוניים מקובלים כאמצעי ראשוני לסינון. בשום אופן אל תסתייגו בטענה ש"זה לא לטלפון".

■ במהלך הראיון - טלפוני או פנים אל פנים - חשוב להיות ברורים וחדים ולהקרין ביטחון עצמי.

■ התייחסו ברצינות לדרישות המשרה. מצב שבו המעסיק מבין אחרי כמה דקות שהמועמד אינו עונה על הדרישות הבסיסיות, יכול להיהפך לחוויה לא נעימה.

■ המראיין עצבני ולא נחמד? אל תיעלבו. הישארו ממוקדים ושדרו נינוחות.

■ התקבלתם? בהצלחה. בואו בגישה חיובית ואל תמתחו ביקורת בשלבים הראשונים. יהיה לכם מספיק זמן לתרום מניסיונכם.

■ התחילו את העבודה עם ראש פתוח ונכונות ללמוד דברים חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker