שיחות עם דן אריאלי

למה אנחנו מוכנים להוציא כסף על רפואה טבעית?

פרופ' דן אריאלי תוהה האם יש משהו רציונלי אחרי הנהירה לרפואה הטבעית? מה צריך לעשות כדי לזרז החלמה? ואיך אמונה קשורה לכל זה?

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופ' דן אריאלי, מומחה לכלכלה התנהגותית ומחבר רב המחבר "לא רציונלי ולא במקרה", החליט לבדוק מה מקורה של הנהירה לעבר מדפי התרופות הטבעיות בארצות הברית, תופעה המוכרת היבט גם במדינות אחרות בעולם. ממחקרים שערך בנושא גילה שבתפיסה הכוללת אנחנו אמנם מעריכים את התרופות הסינטטיות שנותנים הרופאים, אבל גם פוחדים מהן.

"בהשוואה בין התרופות הטבעיות והסטנדרטיות התגלה שאנשים לא חושבים שהתרופות הטבעיות אפקטיביות, אבל מאמינים שיש להן פחות תופעות לוואי", אומר אריאלי. "בעיקר כשמדובר בתרופות אותם נדרשים החולים לקחת לטווח ארוך. המחקרים מוכיחים שרובינו חושבים שהתרופה הסינטטית טובה יותר לטיפול בנקודה הבעייתית, אבל הורסת גם את כל מה שסביבה, בעוד התרופה הטבעית אולי פחות אפקטיבית, אבל לא פוגעת במעגל הרחב יותר של איברי הגוף. חשוב לזכור שהרבה פעמים התרופות הטבעיות  לא עושות שום דבר טוב, וגם לא רע, בעוד התרופות הסינטטיות עושות טוב וגם רע. כיוון שאנחנו מרגישים יותר את הרע,  מאשר את הטוב, נעדיף לפנות  לעבר התרופות הטבעיות".

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

האם יש להעדפת התרופות הטבעיות תימוכין רפואי של ממש? "לא ממש", אומר אריאלי "גם בטבע יש רעל, והוא יכול להרוג. לאחרונה פגשתי בכנס בארצות הברית אדם ש"מרפא" סרטן בשתן. הוא הורג הרבה אנשים ולוקח הרבה כסף, ומצליח להתקיים ככה שנים בגלל שהוא פונה לתפיסה הבסיסית שלנו שהעולם הסינטטי, הטכנולוגי, יכול לפגוע בנו יותר מהעולם הביולוגי בתוכו הגוף שלנו מתפתח. במקרה זה מדובר כמובן, בנוכל, אבל הוא מתקיים על התפיסה המוכרת ש"טבעי יותר הוא גם בריא יותר". זה, אגב, בדיוק מה שעומד מאחורי החיפוש אחר הדיאטה של איש המערות או טרנד הריצה ללא הנעליים. גם כאן – טבעי הוא כנראה בריא, גם  כשברור לנו  שאפקטיביות של התרופה הסינטטית תהיה בדרך כלל גבוהה יותר".

מה עם אפקט הפלסיבו שטומנות בחובן אותן תרופות טבעיות? "מדובר באפקט מעניין וחשוב" אומר אריאלי "האמונה שאנחנו יכולים להבריא בעזרת איזה שהוא סוג של תרופה חשובה מאוד, ואם לא מדובר בתרופה טבעית יקרה, ואם היא לא מזיקה, אין סיבה שלא להשתמש בה. אמונה ביכולת של התרופה לרפא היא דבר חשוב, לכן  במושגים של כלכלה התנהגותית, חשוב לגרום לחולים שמקבלים תרופה סינטטית להאמין בה, כדי שאפקט הפלסיבו יעבוד גם כאן, ויזרז את הריפוי וההחלמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker