"מחירי הדירות חייבים לרדת - כוחות השוק חזקים יותר מכל האינטרסנטים"

עדי שטרן הבעלים של שטרן משכנתאות ועדי סקופ, אנליסט פיננסים מאי.בי.אי: "כשהריבית תעלה, מחירי הנדל"ן יתחילו לרדת וחלק מבעלי נכסים, שתהיה להם בעיה להחזיר את המשכנתאות, ינסו למכור את הדירות"

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"מחירי הדירות ירדו, הם חייבים לרדת. אם לא בשנתיים או בשלוש השנים הבאות אז בוודאי בעשור הקרוב", כך מעריך עדי שטרן הבעלים של חברת שטרן משכנתאות. לדבריו, "יש כוחות לשוק וכשהם יפעלו, מחירי הדירות יירדו. כרגע השחקנים בשוק מתעלמים מהכוחות הללו ובטוחים שמחירי הדירות יעלו, המצב הזה יכול להיות בעייתי כשהריבית תעלה. אז מחירי הנדל"ן יתחילו לרדת ובעלי נכסים כשתהיה להם בעיה להחזיר את המשכנתאות, ינסו בחלקם לפחות למכור את הדירות".

הדברים נאמרו בהתייחס לנתונים שפירסם בנק ישראל באחרונה ולפיהם גובה ההחזר של המשכנתאות אצל 17% מהלווים גבוה מ-40% מההכנסה שלהם. לצד זה, פירסם הבנק כי מאז 2009 גדל היקף ההחזר אצל כלל הלווים ב-55%.

עדי סקופ, אנליסט פיננסי מאי בי אי\ טוען עם זאת כי אם תהיה ירידה במחירי הדירות היא תהיה ירידה מבוקרת כי "הבנקים שולטים על הברז של הקבלנים ויש עודף ביקוש". לדבריו, בתסריט של ירידת מחירים  ההערכה היא שמדובר ב-2%-3% אחוזים באופן ריאלי מדי שנה.

סקופ מוסיף כי בשעה שהבנקים מוגנים מפני משבר בנדל"ן, הלווים הם אלה שחשופים לסכנות. "זה לא שאלה של אם הריבית תעלה אלא של מתי", הוא אומר, "וכשזה יקרה הסיכון יהיה של הלווים".

שיגלגלו את זה לבנקים

לדברי סקופ, "הבנקים אולי יפרישו קצת כסף לחובות אבל הם יסתדרו. אין ספק שיש בעיה בישראל כתוצאה ממחירי דיור גבוהים, אבל זאת יותר בעיה של הלווים ופחות מהבנקים. יחסי המינוף הוא 70%-80%, יותר מזה ההלוואות שהבנקים נותנים רשומים במאזנים שלהם. הסיכון הוא שחלק מהלווים יתקשו להחזיר את המשכנתאות, אבל הם יעשו זאת. הם יוותרו על הרבה דברים אחרים, אבל את המשכנתא הם ישלמו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker