ח"כ סלומינסקי: "היום צריך להיות משוגע כדי להסכים לכהן בתפקיד ציבורי"

יו"ר ועדת הכספים: "יש לי טרוניה כלפי הממנים שידעו לפני חצי שנה שפישר הולך. היו צריכים לחפש בניחותא ולבדוק"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

"בקצב של היום אדם צריך להיות משוגע כדי להסכים לכהן בתפקיד ציבורי לא רק נגיד בנק ישראל", כך אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת.

בפעם הראשונה מותח סלומינסקי ביקורת גם על רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד. סלומינסקי אמר כי "יש לי טרוניה כלפי אלה שממנים. הם ידעו לפני חצי שנה שהנגיד פישר הולך. הם היו צריכים לחפש בניחותא ולבדוק".

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

כתבות נוספות באתר TheMarker

AOL רוכשת את Adap.TV של אמיר אשכנזי תמורת 405 מיליון דולר

משרד המשפטים בהונג קונג שלל את גרסת פרנקל: נעצר והואשם באותו יום

כמו כן, הוסיף סלומינסקי כי "יש לי טרוניה כלפי עצמנו והתקשורת כולנו ביחד. הגענו לרמה של צהובון כל אדם שרק מזכירים את שמו פתאום מחפשים הכל וגילו שלפני 30-20 שנה הוא כנראה קיבל דו"ח בגלל שנסע ברכב ודיבר בפלאפון ואז הוא גמר. איזה איש יהיה מוכן שכל חייו יפרסו לכל העולם? אני לא מדבר על דברים שצריך לבדוק עם זאת, בוודאי שצריך לבדוק.

"המשכורת (של הנגיד) ברוב המקרים לא יותר גבוהה ממה שיש לו היום אז בשביל מה (המועמדים) צריכים את זה. יש לבדוק בחוכמה ובזהירות ולא להתדרדר ואז יש סיכוי שאנשים טובים יהיו מוכנים לבוא לתחום הזה".

ועדת הכספים תדון בקרוב בהליך מינוי הנגיד. מועד הישיבה בעניין נקבע ל-3 בספטמבר לנוכח העובדה שמשכן הכנסת יסגר מאמצע אוגוסט עד סופו. עם זאת בועדה בוחנים אפשרות להקדים את הדיון ולקיימו ב-28 באוגוסט 2013 שבו יתקיים דיון פגרה של המליאה בסוגיית אי מינוי נגיד-ה לבנק ישראל.

סלומינסקי אמר כי : "החשש שלי מהתמשכות הסאגה של מינוי הנגיד, לרבות החפירה המתוקשרת בעברם של המועמדים הפוטנציאליים, שכלכלנים מהשורה הראשונה שראויים למשרה הרמה, יימנעו אפילו מאזכור שמם ביחס אליה".

ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) שהחתימה  40חברי כנסת לקיום דיון מיוחד במליאה בפגרה בסוגיית בחירת הנגיד ציינה כי "כל יום החולף בלא נגיד מגדיל את הנזקים לבנק ישראל, פוגע בכלכלת ישראל ושם את מדינת ישראל ללעג ולקלס. למרות כישלון החיפוש אחר נגיד מקורבי רה"מ צוטטו באמרה כי 'ימונה כל אחד רק לא היא - המשנה לנגיד ד"ר קרנית פלוג'". על רה"מ ושר האוצר להופיע בפני מליאת הכנסת ולהסביר את שיקול דעתם בעניין החשוב הזה".

יו"ר ועדת הכספים התייחס למפה החדשה של איזורי העדיפות הלאומית שאושרה השבוע בממשלה ממנה נעדרו קריית גת וקריית מלאכי אך נוספו 9 התנחלויות שחלקן היו בלתי חוקיות עד לאחרונה ואמר כי " לא ראיתי את כל החלטת הממשלה. כאן יש כסף קטן וכל משרד קובע את סדרי עדיפויות שלו".

סלומינסקי הוסיף כי "אני לא מכיר את המושג התנחלויות בלתי חוקיות כי אם הממשלה מקימה אותן הן חוקיות. אני זוכר ימים בועדת הכספים שהיו עושים הסכמים ומכניסים ישוב לרשימה תמורת ישוב אחר".

בהתייחסו לקריית גת אמר "אם מסייעים לה צריך לסייע לעוד 30-20 מקומות שנמצאים באותו הרדיוס. אפשר להחליט שמגדילים את הרדיוס. יכול להיות שצריך לעזור לקריית גת או שכן או שלא. אני לא רוצה להביע דעה כל עוד לא ראיתי את המפה. בסוף כל המדינה תהיה במפה".

בהתייחסו לאישור תקציב המדינה ל-2013-2014 על ידי ועדת הכספים ומליאת הכנסת אמר כי לפני ההצבעות קיבל "מאות טלפונים ואס.אמ. אס".

"השתדלתי ששום לחץ לא יופעל עלי. לא אפשרתי לאף לוביסט לדבר פרט ללוביסט הגדול שהפעיל אימתו ו זה התקשורת. מי (מהח"כים) שדיבר טוב זכה לכותרות. הלוביסט הגדול זה התקשורת. עשיתי שינויים דרמטיים בתקציב ושינינו גזירות בהיקף של 3.5 מיליארד שקלים המהווים כ-30% מהחלק הכספי של חוק הההסדרים", אמר סלומינסקי.

בתשובה לשאלה האם הגזירות הוקטנו בעקבות המחאה החברתית אמר סלומינסקי כי " אני לא שותף למחאה החברתית.מה שעמד לנגד ענייני שצריך לדרוג לשכבות החלשות ולמעמד הביניים. מצד אחד אין ברירה יש גירעון של 40 מיליארד שקל. רציתי שהגזירות יתחלקו על כל המגזרים בציבור הרחב ולא יתמקד במעמד הביניים. לכן לא הסכמתי לאשראת הצעת הממשלה להעלות ב-1.5% א מס ההכנסה עד 14 אלף, אלא המס על בעלי שכר כזה יועלה ב-1% בלבד. המס בשיעור של 1.4% יועלה על מי שמשתכר 22-14 אלף שקל בחודש, ומי שמשתכר מעל 22 אלף שקל ברוטו בחודש לגבי יעלה המס ב-2%".

סלומניסקי סבור שיש מהיכן לקצץ בתקציב הביטחון. "יש מספיק שומנים בתקציב הביטחון ולא במקומות שהרמכ"ל מדבר כמו טייסות וטנקים. יש הרבה מאוד שומנים אם הצבא ישכיל לחסוך הוא יוכל להתגבר על הקיצוץ של 3 מיליארד שקל.

"למשל: משלחות הרכש בחו"ל. המצרים מנהלים אותו היקף של סיוע עם 5 אנשים .אצלנו. המשלחות מנופחות. יש כל כך הרבה בזבוזים במחנות צהל. כמה ימים אתה מבזבז עד שנכנס ויוצא מהמילואים.יש הרבה דברם שניתן לשפר וגם היציאה לפנסיה שהוא גדול עמוק בפני עצמו ששם נמצא הכסף הגדול".

סלומינסקי דחה את הביקורת באופוזיציה שהתקציב נעדר חזון ולא מחולל צמיחה " בקואליציה אומרים שיש הרבה מחוללי צמיחה בתקציב. כשאתה נמצא במדרון צריך קודם כל לעצור ואח"כ מתחיל להתקדם למעלה ולהסתכל חזרה. למרות שמהדינה נמצאת במצב טוב, הצמיחה יפה והאבטלה נמוכה אנו באוברדרפט במדרון חלקלק וצריך לעצור אותו. יש מחוללי צמיחה והם יתחילו לבוא לידי ביטוי לאחר העצירה".

סלומניסקי גם לא סבור שחלק מדיוני הועדה בחוק ההסדרים היו בבחינת "קרקס" לנוכח התנהגותם של הח"כים כשבחלק מהישיבות למשל על המסים סלומינסקי ישב לבדו. "נתתי אפשרות ביטוי לכל הגופים שהגיעו לדיונים. אני מקווה שבשנה הבאה יהיה לנו יותר זמן של לפחות 2-3 חודשים לדיונים בחוקי התקציב וההסדרים לעומת פחות מ-30 ימים כיום".

סלומינסקי גם הודיע על כוונתו לקיים יום עיון לחברי ועדת הכספים בנושאי ההעברות התקציביות לאחר שאשתקד אישרה הועדה לבקשת האוצר העברת כ-30 מיליארד שקל בתקציב 2012 שהיוו כ-10.5% מתקציב כולו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker