הדלק שיניע את העולם בעתיד: מי ים

אם מחיר הנפט העולה פוגע בכיס שלך, אין סיבה לדאגה. מדענים באוסטרליה מצאו דרך להפוך מי ים למימן וחמצן, ולהשתמש בגזים האלה כדלק שיוכל לספק חשמל למכוניות ובתים ■ "פריצת דרך עצומה", אומר מנהל מרכז המחקר ACES האוסטרלי

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לוגו רויטרס
רויטרס

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

דמיינו שאתם יכולים לספק חשמל לבית ולרכב שלכם באמצעות מי ים. זה עשוי להפוך למציאות, כשמדענים ממרכז ACES באוניברסיטת וולונגונג באוסטרליה מצאו דרך חדשה להפוך מי ים למימן וחמצן, ולהשתמש בגזים האלה כדלק.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מי צריך את האח הגדול או את יונית לוי? הטלוויזיה שלכם הולכת להשתנות

"יהיו עובדי מדינה גרועים שיצטרכו ללכת הביתה - גם בכירים"

גורדון וואלאס, מנהל מרכז ACES, מסביר: "השפע הברור של מי ים הופך אותם אטרקטיביים כדלק להניע מכשירים חדשים שאנחנו מפתחים, והיכולת ליצור או לייצר מימן וחמצן פשוט באמצעות שימוש באור השמש היא פריצת דרך אדירה".

מדענים הצליחו לפצל מים מאז תחילת המאה ה-19. העברת זרם חשמלי דרך המים מפרקת את המולקולות שלו ליצירת מימן וחמצן בצורת גז. אבל כמות החשמל הנדרשת היתה כה גדולה שהם היו חייבים לספק יותר אנרגיה לתהליך זה מאשר האנרגיה שנוצרה כתוצאה ממנו, מה שהפך אותו לא מעשי. המים גם היו חייבים להיות טהורים, בעוד שמי ים הינם מזוהמים, מה שיצר בעיות, לפי פרופסור דיוויד אופיסר, חוקר ראשי ב-ACES: "נניח למשל, אם רצית לפצל מי ים, יש בהם מלח, ואם אתה מקדיש אנרגיה רבה לפיצול מי הים אתה תייצר גז מאוד רעיל, כלור".

כדי להשיג את פריצת הדרך, מדענים צפו קודם כיצד הטבע עושה זאת. צמחים ועצים יכולים לפצל מים באמצעות העלים שלהם. חומר בשם כלורופיל, שמעניק לצמחים את הגוון הירוק, תופס את אור השמש ברגע שהוא פוגע בעלה, והופך אותו לאנרגיה שביכולתה לייצר תהליך של פיצול מי הים. המדענים בוולונגונג פיתחו סרט פולימר גמיש שמחקה את התהליך של עלים. הוא דורש רק כמות קטנה של זרם חשמלי, משום שהוא רותם את כוחו של אור השמש כדי לפצל את מי הים.

משום שהמערכת החדשה עושה שימוש במי ים, הדבר לא יגרום לנטל על מאגרי המים המתוקים בערים ואזורי מגורים. המדענים מצפים שיום יבוא ומכוניות ובתים יוכלו להשתמש בטכנולוגיה הזאת כמקור אנרגיה עיקרי. האוקינוסים בעולם מהווים מקור כמעט בלתי נדלה של מימן שיוכל לפתור את צרכי האנרגיה שלנו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker