"אוכלוסיית משפרי הדיור חזקה מחסרי הדיור וזוגות צעירים"

ראובן קוגן, סגן הממונה על התקציבים באוצר בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת מתייחס למס שיחול על משפרי דיור בשיעור של 3.5% שנכלל בהצעת חוק ההסדרים ומודה "שמחירי הדיור ממשיכים לעלות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
צבי זרחיה

"ברמה החברתית האוכלוסיה של משפרי הדיור היא יותר חזקה מחסרי דיור וזוגות צעירים", כך אומר ראובן קוגן סגן הממונה על התקציבים באוצר בראיון ל-TheMarker TV  וערוץ הכנסת בהתייחסו למס על משפרי דיור בשיעור של 3.5% שנכלל בהצעת חוק ההסדרים במשק באמצעותו מבקשת הממשלה להגדיל הכנסות ממסים בכ-1 מיליארד שקלים.

קוגן אמר כי "שיעור הבעלות על דירות בקרב העשירון העשירי הוא 80% ובקרב התחתון הוא 40%. ברור שמס על משפרי דיור הוא יותר פרוגרסיבי ממסים אחרים שגם אותם רוצים להעלות. לפי האווירה הציבורית זה לא צעד קל והוא לא הוצע בשנים האחרונות, למרות שהיו תוכניות כלכליות לא פשוטות".

קוגן הוסיף כי "הצעד הוא פיסקלי ולא בא להשיג מדיניות נדל"נית. היינו צריכים לבחור בין סוגי מסים שונים: מס הכנסה, מע"מ, ומסוי מקרקעין".

קוגן מודה כי "נכון שהמחירים ממשיכים לעלות. אנו כמשרד האוצר תמיד דברנו על הגדלה ריאלית של ההיצע. הנחנו ברמה הכלכלית שאם נצליח להגדיל את ההיצע ברמה המספקת זה ימתן את העלייה של המחירים ויכול להיות שיתרום גם לירידה שלהם. אבל זה לא קרה.  קרו הרבה דברים בשוק. חלק מהיוזמות לא הבשילו למעשים וזה פגע באמינות ובניהול השוק עצמו.  בכל זאת הצלחנו להגדיל את היקף התחלות הבנייה במשק מ-30-32 אלף התחלות  בשנים 2006-2008  ל-40-44 אלף בשנים 2011-2012. בהנחה שהגידול במשקי בית הוא סביב 40 אלף בשנה זה נותן מענה לביקושים שוטפים. נכון יש גם את האתגר לכסות את על הפער בין היצג לביקוש שנצבר בשנים שקדמו לכך".

קוגן הוסיף כי "מי שרוכש דירה היום כנראה חושב שהמחירים לא ירדו. אני מצר על כך אבל אני לא נכנס לשיקולים האישים שלו. מי שקנה דירה נהנה לפחות מעלויות מימון מאוד נמוכות היסטורית, ולכן, עלות הרכישה של הדירה צריכה לשקלל בתוכה גם את נושא המימון הריבית. כל עליית המחיר תורגמה לכך שזוגות צעירים שאין להם הון עצמי, נאלצים לספוג רבע מהעלייה בהון עצמי וזה הדבר הכי כואב שיש.לצד זה הקבוצות אחרות כמו משפרי דיור ומשקיעים ממילא לא רואים את זה ונהנים מעלויות המימון הנמוכות".

בהתייחס להשפעת הצעדים שהוטלו על משקיעי דירות על מחירי שכר הדירה אמר כי "מסוי משקיעים זה בעצם חקיקה שהחלה בשנת 2011. הארכנו את הוראת השעה עד סוף 2014 עם תיקון קטן שבו על דירות שמחירן מעל 5 מיליון שקל תוטל מדרגת מס של 8%, מתוך מגמה להטיל מסים יותר כבדים על נכסים יותר יקרים".

מול משקיעים מדובר בצעד שהוא לא רק פיסקלי אלא גם נדל"ני ולא רק פיזקלי. אנו ערים לכך שהנהירה של המשקיעים אל שוק הנדל"ן כאשר נטשו את שוק ההון בגלל הריביות הנמוכות והעדר אלטרנטיבות השקעה- תרמו גם לעליית מחירים והניסיון למסות את המשקיעים הוא גם לבלום את המשקיעים הללו לבלום את זרימת הכסף לשוק הנדל"ן ולתדלק את המחירים. אנו חושבים שדווקא הצעדים הללו אולי יש להם השפעה על שכר הדירה אבל אמורים למתן את עליית המחירים ובסופו של דבר להשפיע גם שכר הדירה בכיוון השלילי".

בהתייחסו לריבית הנמוכה שהונהגה בשנים האחרונות על ידי הנגיד סטנלי פישר שתרמה לעליית מחירי הדיור אמר קוגן כי "החלטות הריבית הן כמובן פונקציה של מדיניות מאקרו כלכלית מוניטרית. אני סומך 100% על הנגיד. גם הוא היה מוטרד מהשלכות הריבית הנמוכה שהיתה אמורה לתרום המשך צמיחת המשק על שוק הדיור. כעובדה הוא הוציא הנחיות רבות למשל בדבר הגבלה על המשכנתאות  בריבית משתנה ועוד. הוא העביר את הנושא הזה  לפתחה של הממשלה ואמר אני בתחום המוניטרי עשיתי את כל מה שיכולתי כדי למנוע עליית המחירים בתחום הנדל"ן על חשבון הצמיחה במשק ואתם- הממשלה תפעלו  בכלים הפיסקליים כדי לעצור את זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker