מאני טיים

כלכלה בעירום: הדברים שלא מלמדים בפקולטה לכלכלה

השיטה הכלכלית המודרנית היתה אמורה להעניק לכל בעלי הכשרון, היוזמה והחריצות, הזדמנות להתפרנס, להתקדם, ליצור לעצמם עתיד טוב יותר ■ בפועל, ניצול לרעה של השיטה פגע בשיוויון ההזדמנויות, בגישה למשאבים, באיכות הסביבה, בחלוקה הוגנת של הנטל והעוגה הכלכלית ■ פרק 10 ואחרון בסדרת מאני טיים

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועד עובדי נמל אשדוד, חוק הריכוזיות, ועדת ששינסקי 2 לבחינת תמלוגים על אוצרות טבע, תשלומי הורים עבור חינוך "חינם", זיוף ריביות ושערי מט"ח, ציתות של ממשלות ותאגידים לאזרחים פרטיים - כל אלה תפסו את הכותרות הראשיות בחדשות בימים האחרונים.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

מה משותף לכל הסיפורים האלה? בכולם כרוכה התפכחות ציבורית מהנחות יסוד שעליהן נבנתה במשך עשרות שנים שיטה כלכלית ופוליטית מסוימת, שהניבה פירות רבים - חלקם מצוינים, חלקם באושים. העולם מתעורר ומגלה שכל הדברים הנפלאים שהיו אמורים לקרות בשוק חופשי - בכלכלה מערבית מודרנית - לא צלחו בחלקם. כמה מהם לא היו נפלאים כל כך מלכתחילה, וכמה מהם פשוט נפגמו בדרך בגלל כשלים, מחדלים ולעתים נוכלויות לשמן.

העניין העולמי בכלכלה, בעקרונותיה וביישומים שלה, גבר בעקבות המשבר הפיננסי של 2008. במשבר נחשפו במערומיהם כמה מהפגמים המרכזיים במערכת העולמית. המשבר התפשט בצורות שונות בעולם. במקומות מסוימים היו אלה הבנקים והמערכת הפיננסית שהובילו את המרוץ הבלתי מרוסן אחר רווחים וסדקו את בסיס הכלכלה; במקומות אחרים היו אלה ממשלות חסרות אחריות שזרו לרוח את עתיד אזרחיהן; ברבות מהכלכלות המפותחות התעצם מעמד של אוליגרכים - כפי שקרא להם פרופ' סיימון ג'ונסון, לשעבר הכלכלן הראשי של קרן המטבע הבינלאומית, שקשריהם לשלטון איפשרו להם ליטול השפעה, כוח ועושר שחורגים מכל היגיון וצדק.

הוויכוח על תקפותו של המודל הקפיטליסטי לא ייפתר בקרוב. הוא מתחולל באקדמיה, בפסגות עסקיות ופוליטיות, וגם ברחוב. השאלה אם לאמץ מדיניות רווחה נדיבה יותר, או לקצץ ככל האפשר כדי לשמור על בריאות תקציבית, היתה נושא בוער בבחירות בתחילת השנה בישראל. צנע או תמרוץ הכלכלה הן גישות שנאבקות על מקומן באירופה ובארה"ב. אפילו בסין מתחבט השלטון אם להתערב פחות בכלכלה, בשעה שבועות אשראי בנקאיות מתנפחות לממדים רעילים.

סדרת הווידאו של TheMarkerTV, "מאני טיים", נועדה להעניק הצצה לעולם של מושגי הכלכלה, במטרה לעורר סקרנות ולהקנות ידע ראשוני אודות אחד הצדדים החשובים והמשפיעים ביותר של חיינו, הכלכלה. ברגע שאנחנו רוכשים את המלים הראשונות בשפה, קל לנו יותר להשתמש בה ולהתחיל לחשוב כיצד התהליכים שהן מתארות משפיעים עלינו. עם סיומה של הסדרה מציג הפרק האחרון במערומיהם כמה מהמיתוסים השולטים של עשרות השנים האחרונות, בתקווה לעורר עניין ודיון בשאלה איך לעשות לעצמנו עתיד טוב יותר.

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |
צילום: איילה טל + עדי אורן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker