"הקיצוץ בקצבאות הילדים יוריד כ-40 אלף ילדים אל מתחת לקו העוני"

כך אומר מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת, ומציע לשפות את מקבלי קצבאות הקיום בגין הקיצוץ בקצבאות וכן לפצות את אלה שנהנים ממס הכנסה שלילי

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"הקיצוץ המסתמן בקצבאות הילדים (הנהגת קצבה אחידה בת 150 שקלים בחודש עבור כל ילד) יגדיל את מספר המשפחות מתחת לקו העוני. 40-30 אלף ילדים נוספים ייכנסו אל מתחת לקו העוני העומד כיום על 4,000 שקל לחודש לזוג", כך אומר מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, לTheMarker TV- ולערוץ הכנסת.

לדבריו, "יש הרבה מאוד אנשים שנמצאים מתחת לקו העוני וליד קו העוני שהקיצוץ הזה הוא משמעותי עבורם. הקיצוץ הוא זה שממנו הם חיים ביום יום וזה לא החיסכון או המותרות שלהם. מצד אחד אנו נלחמים בקיצוץ אבל כנראה שיהיה קיצוץ בקצבאות הילדים. אנו נלחמים על גודל הקיצוץ והדיפרנציאליות מלמטה".

מור יוסף מגלה כי שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) והוא פנו למשרד האוצר למתן שיפוי למקבלי קצבאות הקיום ומקבלי "מס הכנסה שלילי" בגין הקיצוץ.

הוא ציין כי "מי שנמצא מתחת לקו העוני ומקבל קצבאות קיום כמו: הבטחת הכנסה, מזונות, חד הוריות, ונכות יקבל שיפוי אם יש להם ילדים. דרך  נוספת היא דרך מס הכנסה שלילי. אנשים שמקבלים "מס הכנסה שלילי" ויש להם ילדים גם אותם צריך לשפות כי הם נמצאים מעל קו העוני ועוד מעט הם יורדים למטה".

מור יוסף דוחה את ההצעות להנהגת מבחן הכנסה כתנאי לתשלום קצבאות כך שבעלי השכר הגבוה לא יקבלו קצבאות ילדים. "משמעות ההצעה היא להיות דיפרנציאלי מלמעלה ולעשות מבחן הכנסה לכל תושבי המדינה. שרי אריסון כדוגמא אם מדברים על העשירים הללו הם מעטים. דבר שני לרובם אין ילדים בגיל של שבגינם משולמות קצבאות הילדים ואם יש להם - אזי יש להם מעט ילדים. אם נחסוך עליהם זה לא חיסכון משמעותי. אם יורדים לרמת העושר  גם ריקי כהן עשירה. הנהגת מבחן הכנסה פירושה חדירה לפרטיות של האדם שלא מקובלת במדינה וזאת כדי לחסוך  150-200 שקלים בחודש. לצורך כך יצטרך האזרח להגיש דו"ח הכנסות ולהציג את הדירה והחסכונות. זה נראה לי לא הגיוני ולא פרופורוציונלי ויגדיל את החיכוך בין המוסד לביטוח לאומי לקהל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker