פרשנות

האופציות של קפריסין: לעשות כמו אירלנד או כמו איסלנד

אי קטן סמוך לאירופה נמצא בסכנה של טביעה פיננסית ■ נשמע מוכר? לאחר שנתיים שפלירטטה עם משבר פיננסי, נכנעה קפריסין להשפעות המשבר ביוון הסמוכה ולקריסה של בועה בנקאית ענקית וביקשה סיוע מהאיחוד האירופי. דפנה מאור מסבירה מה בעצם מתרחש שם

דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור
דפנה מאור

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

אי קטן סמוך לאירופה נמצא בסכנה של טביעה פיננסית. נשמע מוכר? לאחר שנתיים שפלירטטה עם משבר פיננסי, נכנעה קפריסין להשפעות המשבר ביוון הסמוכה ולקריסה של בועה בנקאית ענקית, וביקשה סיוע מהאיחוד האירופי. דפנה מאור מסבירה מה בעצם מתרחש שם

לקפריסין דרושים רק 15 מיליארד יורו אבל האיחוד האירופי לא מוכן לממן את כל הסכום. הפתרון שהציעה ממשלתה היה מס על פקדונות החוסכים, גם אלה המבוטחים.

כיצד הגיעה קפריסין למצב הזה? שילוב של תלות כלכלית ביוון שנמצאת בשפל כלכלי הרסני, פיצוץ בתחנת כח מקומית, ובעיקר – בנקים שמצבם התערער בשל ניפוח אשראי ונכסים מעבר לכל פרופורציה סבירה.

הבנקים של קפריסין מחזיקים בנכסים גדולים פי 7 מגודל הכלכלה. בגרמניה היחס הוא פי 3, ביוון פי 2, ובישראל היחס הוא 1 ל-1. קפריסין מלאה בכסף שהעבירו אליה אנשי עסקים רוסיים ואוקראיניים, שנהנים מהמסים הנמוכים בקפריסין ומפיקוח רופף יחסית על הכסף. לפי הערכות, קפריסין משמשת כתחנה להלבנת כספים לא חוקיים שמגיעים מחוץ לגבולותיה. הטלת מס על המפקידים הזרים האלה נראתה לרבים הגיונית.

אז מה הבעיה? קפריסין הציעה גם לגבות כסף מפקדונות של חוסכים קטנים, שמבוטחים על ידי הממשלה. כאשר הסכם ביטוח כזה מופר, האמון בבנקים מתערער. אנשים ממהרים למשוך את הכסף שלהם מהבנקים, והתוצאה עלולה להיות כאוס.

מפתיעה במיוחד העובדה שהבנק המרכזי של אירופה נתן את ידו להצעה הזו, ולא יצא להגנת החוסכים הקטנים. אם במדינות אחרות ימהרו האזרחים למשוך את הכסף מחשש שגם הם ייפגעו כמו הקפריסאים, התוצאה תהיה "bank run" – הסתערות על הבנקים, שתביא לזעזוע נוראי במערכת הפיננסית. הרוסים זועמים גם הם ומאיימים לבטל הלוואה שהעניקו לקפריסין, ולחליפין לוטשים עין למאגרי הגז שלה.

הברירות שעומדות עתה בפני הקפריסאים, לאחר שהפרלמנט דחה את הסכם החילוץ שפוגע במפקידים, הוא לעשות כמו איסלנד או אירלנד. במשבר, איסלנד פשוט נתנה לבנקים לקרוס, איבדה יכולת לגייס כסף, והתאוששה לאיטה מאז. אירלנד עשתה ההפך – הלאימה את הבנקים, ולקחה על עצמה את חובותיהם, תוך שהיא מטילה גזירות צנע קשות על האזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ