ח"כ כהן: "שנתניהו יודיע שהוא מתנגד לעסקת כיל-פוטאש"

בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת, מביע ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) התנגדות למכירת כיל לפוטאש הקנדית וטוען: "גם בתקנון החברה כתוב שאי אפשר להעביר את המחצבים לידיים זרות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"אני מצפה מהמדינה מרה"מ בנימין נתניהו שיאמר בקולו הצלול שיש למנוע את המכירה של מפעלי ים המלח לחברת פוטאש הקנדית" - כך אומר ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) בראיון ל-Themarker TVוערוץ הכנסת.

לדברי כהן "גם בתקנון של כיל כתוב שאי אפשר להעביר את המחצבים לידיים זרות. ה מי יכול להתחייב שבמשבר הראשון פוטאש לא תחליט לפטר עובדים? מפעלי הליבה הם מאוד מרוויחים אבל יש מפעלים קטנים כמו  מפעלי פריקלס או אחרים עם 200-300 עובדים.המפעלים הללו הם לא מפסידים אבל גם  לא מרוויחים. לעיתים המשחק הוא שלוקחים מהמרויחים כדי לכסות גרעונות של אחרים או להפוך לרווחיים. מי מתחייב שלא יסגרו את המפעלים הקטנים?"

כהן דוחה את ההודעות שלפיהן עשויה פואטש להתחייב על רמת התעסוקה הקיימת של העובדים לאורך שנים. "אני לצערי הרב לא כל כך מאמין לאנשים שבאים מחו"ל קונים את מה אלה תהפוכות של שוק.החברה שולטת על מפעל בצד הירדני ושם עלות פועל  300 דולר לחודש ופה  -2,500  2,700 דולר בצד. אין אף שימנע מהם להחליט להעביר את היצור לירדן. אין אף אחד שיחליט בשבילם שהם ימשיכו לפתח את ים המלח".

לדבריו, "אני לא מוכן ש-25 אלף איש יהיו מופקרים בידיה. אני יודע מה קרה בכיתן. שבוע אחרי שנמכרה למשקיע זר - סגרו את הארץ".

כהן התריע כי " זו תהיה בכייה לדורות אם העיסקה הזו תאושר. בואו נראה עוד 5 שנים האם העובדים ימשיכו לקבל את השכר הטוב כי הם בעצם עמוד השדרה הכלכלי של הנגב, האם העובדים הללו ישארו לאורך זמן? האם תהיה קליטה של עובדים חדשים, באותם תנאים ועוד. כל הדברים הללו- חברה מחו"ל לא תעשה חד וחלק".

עמית ליבני מנכ"ל IM  מקבוצת "גיתם" המייצגת את חברת פוטאש אמר כי "הדאגה של כהן ברורה וכנה דאגה של עובדי כי"ל מובנית ושל חברי הכנסת מובנת. אבל כדי לקיים דיון ענייני צריך לנקות סיסמאות שאין להן שום קשר למציאות. אף אחד לא משתלט על ים המלח ואף אחד לא משתלט על אוצרות הטבע של מדינת ישראל. מדובר בזיכיון שמסתיים בשנת 2030 במפעל שבו יש למדינת ישראל  "מניית זהב" וביכולתה לשמור על האינטרסים של עם ישראל ומדינת ישראל. בכפוף לזיכיון פוטאש מגלה התעניינות ברכישת כי"ל".

ליבני הוסיף כי " צריך להסתכל על שוק האשלג 5-10 שנים קדימה.שוק האשגל עומד בפני שינוי כללי המשחק.3 חברות הכרייה הגדולות בעולם שלא כורות אשלג עומדות להיכנס לשוק .עומד להיות עודף היצע בתוך 5-10שנים. כי"ל כחברה בינונית וקטנה יחסית עלולה למצוא עצמה ללא קונים מול חברות ענק שכושר השינוע הלוגיסטיקה וכושר המיקוח מול הקונים הסינים וההודים הוא גדול יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker