תחזיות 2013 |

"לזוג צעיר כדאי להמתין לסוף 2013 כדי לקנות דירה"

גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מנתח מה צפוי לקרות לשוק הנדל"ן ב-2013

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

"שילוב של היצע דירות ברמה מספקת והתמתנות מסוימת בביקושים מביאים אותנו למצב שבו מחירי הדירות אמנם עולים, אבל לא בקצב הדו-ספרתי שהכרנו עד לפני שנה שנתיים. בממוצע הכלל ארצי אני צופה שהמחירים ישמרו על יציבות, בלי להצביע על עיר או שכונה מסוימת", כך אמר היום ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי בראיון ל-TheMarkerTV.

"במהלך השנתיים החולפות קרו שני דברים", הסביר בפמן. "האחד – ההיצע של הדירות הלך וגדל. התחלות הבנייה גדלו באופן משמעותי ב-2011, ולכן יש לנו היום בצנרת מלאי מאוד גדול של דירות שהוא זמין למכירה. לעתים קרובות, הדירות הללו כבר מוצעות 'על הנייר', שזה די מספיק להשביע את הביקוש. מצד שני, ראינו במהלך השנה האחרונה צעדים מצד בנק ישראל שפעל לצמצם את הביקוש, על ידי המגבלות שהטיל על המשכנתאות", הוסיף.

לדברי בפמן, ככל שנמשיך לתוך שנת 2013, שוק הדיור יהפוך ליותר נוח, במיוחד לרוכשי דירה ראשונה. "בעקבות צעדי הרגולציה, האי ודאות הכלכלית, והחשש שאולי במהלך השנה הקרובה שוק העבודה לא יהיה טוב - הרבה זוגות צעירים נמנעים מלרכוש דירה ונאלצים להמשיך לשכור. ככל שיעבור הזמן בשנה הקרובה, התחושה שלי היא שהשוק יהיה יותר מתאים למי שמעוניין לקנות דירה.

"אנחנו רואים זאת גם בסטטיסטיקה", הוסיף בפמן, "פרק הזמן שלוקח למכור כיום דירה הלך וגדל. יש כיום הרבה דירות יד שנייה שמחכות על המדף. אין לזה עדיין ביטוי במחירים, אך ככל שיעבור הזמן ההיצע הזה יתחיל לפעול.  אולי נראה איזושהי התרככות של השוק, ואולי במקומות מסוימות אפילו נראה ירידה מסוימת, לא גדולה, במחירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker