לא רק מחיר

באיזו חברת תעופה תקבלו את השירות והמושבים הטובים ביותר?

מי לא חולם להגיע לשדה התעופה ולגלות שכרטיס הטיסה שלו שודרג למחלקה ראשונה? בפועל, רובנו נאלצים להצטופף במחלקת התיירים ■ איזו חברה מציעה את התנאים הטובים ביותר? בדיקה שערכנו מגלה כי התשובה משתנה מיעד ליעד, ולא תמיד תלויה במחיר - אבל באל על תהנו כמעט תמיד מהכי הרבה מקום לרגליים ■ כתבה שנייה בסדרה

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

שלוש שאלות מעסיקות את רובנו לפני שאנחנו מזמינים כרטיס טיסה: מה המחיר, מה מועד הטיסה, ומה המסלול (טיסה ישירה או עם טיסה עם עצירות ביניים). רק אחרי שהליך ההזמנה נגמר והכרטיס בידנו, אנחנו נזכרים שהמשימה בעצם לא הושלמה - מחכה לנו הטיסה עצמה - לא בהכרח המקום הכי נוח ומרווח לבלות בו שעות ארוכות.

צילום: אתר אייר פראנס

"הדבר החשוב ביותר ללקוחות שטסים במחלקות תיירים הוא המרווח בין המושב שלהם למושב שלפניהם. ככל ששיש יותר מקום לרגליים, כך טוב יותר", אומר יואב כהנא, מנהל שיווק חו"ל בחברת התיירות הדקה ה-90. "בנוסף, חשוב לנוסעים מיקום המושב - לכן הם מעדיפים לשריין את מקום הישיבה שלהם מראש. במרבית חברות התעופה, וגם אצלנו, אפשר לבחור את מקום הישיבה עם הזמנת הכרטיס - מה שמקצר את ההליך בשדה התעופה. חברי מועדון הנוסע המתמיד של חברות התעופה מקבלים עדיפות בבחירת מקום הישיבה שלהם".

להערכת כהנא, 70%-80% מהציבור משריינים את מקום הישיבה מבעוד מועד. גם בחברת ה-Low Cost איזיג'ט הבינו עד כמה העניין חשוב לנוסעים - והחל בחודש הבא ניתן יהיה להזמין מקומות ישיבה שמורים בטיסותיה. כדי לבדוק את נחיצות השיטה החדשה החברה ערכה ניסוי, שבו בחנה את שיטת הקצאת המקומות. מניתוח המשובים עלה כי יותר מ-70% מהנוסעים סברו ששיטת הקצאת המקומות טובה יותר מהשיטה הקיימת, שלפיה הנוסעים בוחרים את מקום מושבם בהתאם לסדר עלייתם למטוס.

ומה לגבי דגם המטוס? "הנוסעים יתעניינו בדגם המטוס בעיקר כשמדובר בטיסה טראנס-אטלנטית, ופחות בטיסות למרחקים קצרים. בטיסות הארוכות הם ישאלו יותר על מערכות הבידור בטיסה", אומר כהנא. "חלקם אפילו ישאלו אם המטוס הוא דו-מנועי, כדי להגדיל את תחושת הבטיחות שלהם".

ואולם חוויית הטיסה במחלקות התיירים מושפעת משורה של גורמים, מעבר למקום הישיבה ולמקום שנשאר לרגליים. למשל, מערכת הבידור, האוכל, מספר הדיילים ונוחות המושב. כדי להשוות בין מחלקות התיירים בחברות השונות בחרנו חמישה יעדים פופולריים בקרב הישראלים: ניו יורק, לונדון, פאריס, אמסטרדם ופרנקפורט - ובדקנו מה מציעה כל חברת תעופה במחלקת התיירים בקווים אלה. הנתונים שהתקבלו מחברות התעופה כללו את רוחב המושבים והמרווח ביניהם, הטיית המושב, מספר הדיילים במחלקה, מערכת הבידור ומאפיינים נוספים.

ההשוואה שערכנו מלמדת כי טיסה נוחה יותר לא תמיד עולה יותר. בכל מקרה, מומלץ לבדוק ולהשוות בין תנאי הטיסה בחברות השונות לפני כל נסיעה.

ללונדון אפשר להגיע בטיסה ישירה של החברות הסדירות אל על ובריטיש איירוויס, וגם של חברת ה-Low Cost איזיג'ט, שמפעילה טיסה יומית מלונדון לתל אביב.

המחירים: מחיר כרטיס הטיסה של איזיג'ט לא כולל מזון ושתייה, לעומת כרטיס של אל על ובריטיש איירוויס, וזו אחת הסיבות לפערי המחירים. במחלקת התיירים של אל על ניתן לטוס תמורת 823 דולר ללונדון, בזו של בריטיש המחיר הוא 963 דולר, ואילו באיזיג'ט המחיר הוא הנמוך ביותר - 714 דולר.

מה מקבלים: המחיר הזול של איזיג'ט משקף גם את החסרונות של המטוס לעומת מחלקות התיירים של החברות המתחרות על הקו ללונדון. בטיסה של איזיג'ט אין אפשרות להטות את המושב לאחור, כשבבריטיש ההטיה היא עד ל-140 מעלות ובאל על היא רק עד 104 מעלות. גם מבחינת הבידור בטיסה, איזיג'ט מציעה ללקוחותיה פחות, שכן בניגוד לאל על ובריטיש, אין במטוס שלה מסך אישי או מרכזי לצפייה בסרטים. גם שקע למחשב נייד לא קיים בטיסות איזיג'ט.

שורה תחתונה: כדי לקבל מושב נוח יותר וגם להיות עם פחות אנשים במחלקה (131 מושבים לעומת 232-348 באל על) תצטרכו להוסיף עוד 150 דולר ולטוס בבריטיש איירוויס.

שלוש חברות מפעילות מטוסי בואינג רחבי גוף לניו יורק: יונייטד איירליינס, אל על ודלתא. יונייטד ואל על מפעילות טיסות יוצאות גם בבוקר וגם בלילה מדי יום, ואילו דלתא מפעילה רק טיסה אחת ביום שיוצאת בלילה.

המחירים: בתאריכים שבדקנו מצאנו כי את המחיר הנמוך ביותר לטיסת לילה לניו יורק מציעה דלתא, וזאת בפער של כ-400 דולר מהמחיר של יונייטד - 1,098 דולר לעומת 1,463 דולר. אל על מציעה מחיר הגבוה בכ-200 דולר מזה של דלתא.

מה מקבלים: המטוסים של החברות מאוד דומים: הטיית המושב נעה בין 5 ל-11 מעלות, רוחב המושב הוא 43-45 ס"מ, וגם המרווח בין המושבים דומה - ביונייטד הוא מגיע ל-91 ס"מ, ובשאר החברות ל-79-86 ס"מ.

אם אתם רוצים להשתמש במחשב הנייד, בדלתא כדאי שהסוללה שלו תהיה מלאה, כי אין שקע חשמלי, אבל בכל מקרה תוכלו להעביר את זמנכם בכל אחד ממטוסי החברות בצפייה במסך האישי. ביונייטד יש פחות מושבים במחלקה, כך שכל דייל צריך לשרת עד 36 נוסעים, ולא עד 40 נוסעים כמו בדלתא או עד 58 נוסעים כמו באל על.

שורה תחתונה: מכיוון שההבדלים בין מחלקות התיירות של החברות אינם משמעותיים, ואת ההבדל העיקרי מצאנו רק במספר המושבים במחלקה, כדאי לבחור את החברה לפי נוחות שעות הטיסה ועלות הכרטיס, כשבמקרה שלנו - דלתא מציעה את הכרטיס הזול ביותר.

לפאריס תוכלו לטוס באמצעות אייר פראנס, ארקיע או אל על, שמפעילה ארבעה מטוסים שונים לבירת צרפת, שלושה מהם רחבי גוף ואחד צר גוף. ההבדלים בין המטוסים באל על עשויים להיות מהותיים, וכדי לא להיות מופתעים כדאי לשאול את סוכן הנסיעות או את חברת התעופה עצמה איזה סוג מטוס בעת הזמנת הטיסה.

המחירים: הפערים במחירים יכולים להגיע עד 280 דולר לכרטיס תל אביב-פאריס. כרטיס טיסה באל על עולה 981 דולר, לעומת כרטיס באייר פראנס שמחירו 806 דולר. את המחיר הנמוך ביותר מצאנו בארקיע - 703 דולר.

מה מקבלים: אם עליתם על מטוס אל על מדגם בואינג 777 או 747, תוכלו לבחור לבד איזה סרט לראות בטיסה - אבל אם המטוסים הם בואינג 767 או 737, או האיירבאס של אייר פראנס, תצטרכו לצפות בסרט או בסדרה על מסך מרכזי. בארקיע לא תוכלו לבחור סרט, כי אין כל מערכת בידור של סרטים או רדיו ומוסיקה במטוס.

במחלקת התיירים של אייר פראנס יש אמנם רק 78 מושבים, לעומת 142-348 באל על ו-265 בארקיע, אבל מספר הדיילים שישרתו את הנוסעים הוא בהתאם - שני דיילים גם למחלקה זו וגם למחלקת "תיירים פלוס", שכוללת עוד 48 מושבים. את השירות האישי יותר תקבלו בארקיע, שם יש אמנם 265 מושבים אך גם שישה-שמונה דיילים, או במטוס צר הגוף של אל על.

שורה תחתונה: את הטיסה הזולה ביותר והיחס האישי ביותר מהדייל תקבלו במטוס של ארקיע, אבל בתמורה תצטרכו לוותר על מערכת הבידור במהלך הטיסה.

פרנקפורט שבגרמניה היא יעד פופולרי שממנו ממשיכים נוסעים ישראלים רבים ליעדים רחוקים. ניתן להגיע לפרנקפורט במטוסי בואינג 767 ו-737 של אל על או במטוסי לופטהנזה הגרמנית, שהשבוע מתחילה להפעיל בקו זה מטוסי איירבאס 321A צרי-גוף, שמשמשים את החברה גם בקווי תעופה אחרים באירופה.

המחירים: בשתי החברות המחירים דומים - 769 דולר בלופטהנזה ו-776 דולר באל על - כך שהמחיר לא אמור להיות שיקול בבחירת חברת התעופה.

מה מקבלים: זווית הטיית המושב בשתי החברות היא כ-10 מעלות, ורוחב המושב גם כן דומה - 44-46 ס"מ. בשלושת המטוסים שעושים קו זה מספר המושבים נע בין 142 ל-167 מושבים.

ההבדל העיקרי בין שתי החברות הוא מערכת הבידור במטוסים: באל על מציעים לנוסעים מסך מרכזי וגם מערכת שמע עם עשרה ערוצי מוסיקה, ואילו בלופטהנזה אין מערכת כזאת. בנוסף, בלופטהנזה יש שלושה דיילים לכל 161 נוסעים, ואילו בבואינג 767 של אל על יש ארבעה דיילים למספר נוסעים דומה, ובבואינג 767 בין שניים לארבעה דיילים ל-145 נוסעים.

שורה תחתונה: מכיוון שהמחירים בשתי החברות כמעט זהים, והשירותים שמציעה אל על בטיסה טובים מאלה של לופטהנזה, עדיף לטוס באל על.

לאמסטרדם טסות מתל אביב מבחר חברות תעופה. שלוש החברות הישראליות מפעילות קווים ליעד זה - אל על, ארקיע וישראייר, ובנוסף גם KLM ההולנדית. KLM מפעילה שבע טיסות בשבוע ואל על עשר טיסות. לעומת זאת, לישראייר טיסה אחת שבועית, ובאתר ארקיע כלל לא מופיעות טיסות ליעד זה אחרי השבוע הראשון של נובמבר.

המחירים: ארקיע לא פירסמה טיסות בתקופה שלאחר השבועיים הקרובים, ולכן לא הכנסנו אותה להשוואת המחירים. כשמשווים בין החברות האחרות, המחירים דומים - 540-580 דולר - ולכן, אינם מהווים שיקול בבחירת החברה.

מה מקבלים: המטוס שמציע את הטיית המושב המקסימלית ליעד זה הוא של KLM. ואולם מי שיעדיף מושב נוח יותר ב-KLM, וכן יחס גבוה יותר בין דיילים לנוסעים (דייל לכל 26 נוסעים), יצטרך לוותר על מערכת בידור, מכיוון שבמטוסי KLM בקו זה אין מערכת שמע או מסכים, וכך גם בארקיע. במטוסי אל על וישראייר יש מסך מרכזי - אך בישראייר הנוסעים יצטרכו לאמץ פחות את העיניים, כי יש מסך בכל שלוש שורות.

שורה תחתונה: לנוסעים בקו זה חוויית הטיסה בישראייר ובאל על עדיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker