"השפעת בנק ישראל - מינורית; רוכשי הדירות להשקעה הם מהמעמד הבינוני-גבוה"

רבקה אלגריסי, מנכ"לית פעילים תיקי השקעות: "בנק ישראל עדיין ממשיך להיות מוטרד מעליית מחירי הדיור" ■ "המשקיעים יעבדו קשה כדי להשיג תשואות; מניות התרופות, הבנקים והביטוח עדיפות"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"להגבלות בנק ישראל בתחום הדיור תהיה השפעה מינורית" – כך אמרה רבקה אלגריסי, מנכ"לית פעילים תיקי השקעות בראיון ל-TheMarkerTV. אלגריסי הוסיפה שהצעד אמנם לא ישפיע על מחירי הדיור, אבל מה שכן אנחנו רואים זה שבנק ישראל עדיין ממשיך להיות מוטרד מעליית מחירי הדיור. הנושא של עליית מחירי הדיור הוא נושא נמצא על האג'נדה שלו ומעסיק אותו – נושא שעלול להוות בעיה בהמשך".

לדברי אלגריסי, החלטה בנק ישראל אתמול להפחית את הריבית במשק ב-0.25% לרמה של 2%, נובעת בעיקר מהקדמת הבחירות. "הקדמת הבחירות יצרה מצב של צמצום פיסקאלי. בתחילת שנה הבאה הממשלה תתנהל לפי תקציב חודשי של 1 חלקי 12. כאשר הממשלה מצמצמת את ההוצאות - בנק ישראל חש בנוח לבצע הרחבה מוניטארית ולהפחית את הריבית", הסבירה.

"דבר נוסף שהשתנה הן הציפיות האינפלציוניות", המשיכה אלגריסי. "ראינו שלפני קצת למעלה מחודש הציפיות האינפלציוניות היו קצת יותר מ-3%, בעיקר בשל העלאת המע"מ, המסים והעלאת מחירי המזון. היום אנחנו בסביבה שונה לגמרי. הציפיות האינפלציוניות הן מתחת ל-2% - באזור 1.8%. בסביבת אינפלציה נמוכה בנק ישראל חש נוח להוריד ריבית".

- מה השלכות של הורדת הריבית על שוק ההון בטווח הקצר והארוך יותר?

"בטווח הזמן המיידי יש לכך השלכות חיוביות. הפחתת הריבית חסרת הסיכון מושכת את המשקיעים ליותר נכסים שיש בהם סיכון – כמו אג"ח סחירות או מניות. הפחתת הריבית תשפיע לחיוב על השוק המקומי. יש לכך גם תמיכה בנתונים טובים של המשק – היצוא הטכנולוגי, צריכה פרטית יציבה, קצב צמיחה של 3% ומעלה, שהוא קצב טוב לעומת תחזיות קודמות לפחות מ-3%".

- במקביל להודעת הריבית, בנק ישראל בקשיח את תנאי המימון למשכנתאות. האם זה צפוי להוריד את מחירי הדירות בטווח הקרוב?

"הורדת מחירי הדיור לא תלויים רק בבנק ישראל. ההחלטה להוריד את שיעור ההשתתפות במשכנתא למשקיעים לשיעור ל-50% היא החלטה חשובה, אבל ההשפעה שלה היא תהיה מינורית. רוב הרוכשים השל הדירות להשקעה הם אנשים מהמעמד הבינוני גבוה, שסביר מאוד להניח שההון העצמי שהן מביאים לרכישת דירה הוא גבוה יותר מ-50%. אני לא רואה את ההשפעה על הנדל"ן בצורה מאוד קיצונית.

- ההתמחות שלכם היא ניהול תיקי השקעות. מה ההמלצה שלכם למשקיעים?

"המשקיעים צריכים לעבוד קשה. כבר כמה שנים אנחנו בסביבת ריביות נמוכה בארץ ובעולם, וסביר להניח – אחרי שראינו שבנק ישראל הפחית את הריבית פעם נוספת אתמול – שנימצא בסביבה של ריביות נמוכות תקופה ממשוכת נוספת. אי לכך, מי שרוצה להשיא תשואה שהיא קצת יותר גבוהה מתשואה חסרת סיכון, צריך ליטול קצת סיכונים. זה אומר ללכת לשוק ההון ולהשקיע בתחום של האג"ח הקונצרניות, או לשוק המניות -  זה אמנם כולל רכיב של סיכון אך גם רכיב של סיכון".

- באיזה סקטורים נכון להשקיע?

"מבחינת רכיב מניות נעשה חלוקה: אנחנו ממליצים ששליש מתיק המניות יהיה בחו"ל, משום ששם נראה טוב יותר, במיוחד ארה"ב, מעט אירופה וקצת יותר שווקים מתעוררים. שאר 70% בשוק המקומי. הסקטור המעניינים הם התרופות והסקטור הפיננסי שכולל מניות בנקים ומניות של חברות ביטוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker