המזרח החדש |

הכירו: מתחם הבילויים הבא של תל אביב - אם רק תיפתר בעיית החניה

ב-1934 חנכו ראש העיר תל אביב דיזנגוף והנציב הבריטי העליון ווקופ את יריד המזרח - מתחם מסחר ותרבות על גדות הירקון - שבינתיים דהה ונשכח ■ בספטמבר ינסו עיריית תל אביב וחברת אתרים לשחזר את תהילת העבר ■ בתוכנית: שטחי מסחר, תרבות וחינוך ואמפיתיאטרון - בצמוד למתחם הנמל המצליח ■ היזמים מצפים ל-20 אלף מבקרים ביום

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מי שבמקרה עבר בחודשים האחרונים בשטח שבין חניון רדינג בתל אביב והנמל, לא יכול היה שלא לשאול את עצמו בדרך אם חלילה לא אירע במקום קרב שאודותיו לא פורסם דבר בכלי התקשורת. מרגע חציית הגשר הסמוך לשפך הירקון, משתרעים עשרות דונמים זרועים מבנים שבורים, מדרכות מפורקות, שבילי עפר סלולים למחצה וסרטי ביטחון הפרושים לאורך מאות מטרים.

למעשה, מדובר באחד הפרויקטים השאפתניים ביותר המבוצעים בתל אביב בשנים האחרונות, שאותו מוציאה לפועל בימים אלה החברה העירונית אתרים. הפרויקט הוא חידוש ימיו כקדם של "יריד המזרח" - מתחם מסחר ותרבות רחב היקף שנחנך לראשונה ב-1934.

ברבות השנים, נשכח ונזנח המתחם, ובעשורים האחרונים היווה בית למוסכים ובתי מלאכה. רק המבנה העגול שבו שוכנת עד היום (אך לא לעוד זמן רב) "גלידה מונטנה" מרמז במשהו על תהילת העבר. המבנים הגרנדיוזיים - כמו בניין "תוצרת הארץ", מבנה בן 6,000 מ"ר שהתנשא לגובה של עשרה מטרים - נהרסו ברובם או נהפכו לחורבות.

במהלך ספטמבר, בסופה של שנה וחצי של עבודה קדחתנית, מתכננות אתרים ועיריית תל אביב לחנוך את המתחם המחודש. את התוכניות למתחם, המתפרש על פני 70 דונם.

העבודות באתר ופסל הפועל העבריצילום: עופר וקנין

השטח הבנוי במתחם צפוי להיות 18 אלף מ"ר. זאת, בנוסף ל-7,000 מ"ר נוספים הנמצאים גם הם בעבודות חידוש מאסיביות בשטח של 10 דונם בצפון הנמל. את תמהיל השימושים במתחם קבעו אתרים והעירייה בשיתוף מכון גיאוקרטוגרפיה, והוא אושר לפני כחודש על ידי ועדת התכנון והבנייה המקומית. על פי התמהיל שנקבע, ייועדו 40% מהשטח למסחר. 16% ייועדו לשימושי תרבות, בהם גלריות, מוזיאונים ותיאטרון. 4% ייועדו למטרות חינוך, כשכבר כיום מתקיים משא ומתן עם אקדמיה לאדריכלות, המתכוונת לקבוע את משכנה במקום. 25% ייועדו להסעדה ו-15% לחיי לילה, ובכלל זה למועדוני הופעות.

"רצינו מאוד לבדל את המתחם הזה משאר המתחמים, לעשות משהו שונה. אנחנו לא רוצים שזה ייהפך לעוד מתחם של בתי קפה, או עוד מתחם של מועדונים. המטרה היתה למצוא תמהיל שיתאים למשפחות", מסביר מנכ"ל אתרים, איתמר שמעוני.

מנכ"לית גיאוקרטוגרפיה ומתכננת הערים ד"ר רינה דגני מוסיפה כי האתגר שעמד בפני המתכננים הוא שילוב בין מתחם מסחרי, לכזה שייתן במה גם לפעילויות תרבות - וכל זאת תחת המגבלות של המצב הקיים בשטח. "במקום כבר נפתחו, למשל, מספר רב של חנויות לעיצוב הבית. לא מצאנו טעם לשנות את זה, אבל כן איחדנו את החנויות למתחם אחד, כשכולן מסודרות סביב כיכר", הסבירה דגני. "באופן דומה, כבר נפתחו שם חנויות של שילב ומרכז ‘דיאדה'. אז איחדנו אותן למתחם ילדים, שיכלול הפעלות לכל המשפחה".

היתר בנייה מ-1933

אחת המטרות המרכזיות שעומדות בפני המתכננים היא שימור מורשתו ההיסטורית והאדריכלית של המתחם. את היריד חנך לראשונה ראש עיריית תל אביב מאיר דיזנגוף, בנוכחות הנציב העליון הבריטי ארתור ווקופ, במסגרת יריד מסחר בינלאומי בהשתתפות 30 מדינות, כחלק מחגיגות 25 שנה לייסוד תל אביב. דבר שכזה לא נראה באותם ימים בארץ, ובמהלך ששת השבועות בהם התקיים היריד ביקרו בו 600 אלף איש. על פי ההערכה הנוכחית, היזמים מקווים ל-20 אלף מבקרים ביום.

"התעקשתי לשמר את השם ‘יריד המזרח'", אומר שמעוני. "חשוב שאנשים יראו את המקום הזה כחלק מהמורשת של תל אביב והמדינה כולה". בחברה מתכוונים לשחזר את ביתן "תוצרת הארץ", המבנה המרכזי של היריד, שאותו תכנן האדריכל ריכרד קאופמן בצורת ספינה, שאמור להפוך למתחם בתי קולנוע. אחד האולמות במתחם יוקדש לסרטים שיציגו את סיפורו ההיסטורי של המקום. משא ומתן על הפעלת המקום מתנהל כיום עם סינמה סיטי וגלובוס גרופ.

כיום נותר מביתן "תוצרת הארץ" שריד צנוע - חרטומה של האוניה - שבו שוכנים משרדיה של אתרים. המהלך לקבלת ההיתר להקמת המבנה מחדש, מספר שמעוני, לא היה קל, אלא שכאן נחלצה ההיסטוריה לעזרת המקימים. רישיון הבנייה לבניין, שהוצא ב-1933 על ידי עיריית תל אביב, השתמר, ועל סמך מסמכים אלה מתכוונים בחברה להוציא היתר בנייה מחודש.

גם צפון הנמל, שבו פועלים כמה מועדונים ומסעדות, עובר בימים אלה מתיחת פנים משמעותית. קירות המבנים צפויים לשמש כמצע ענק לעבודות וידאו ארט שיוקרנו במהלך שעות הערב, וחלקן יוקרנו מהמגדלור שמעברו השני של הירקון. מגרש מכבי הוותיק נעלם, ועבודות להקמת פארק בן 15 דונם הגולש עד לגדות הירקון נעשות במקום. בתוך כך, מוקם אמפיתיאטרון במקום, שעל פי התוכניות יארח במהלך הקיץ אירועי תרבות.

בניין תוצרת הארץ, 1934צילום: עופר וקנין

לדברי שמעוני, כל זה לא היה מתבצע ללא הדחיפה המשמעותית שסיפק ראש העיר, רון חולדאי. לטענתו, "חולדאי הוא ראש עיר מצוין, ובמיוחד בהסתכלות על עיר כמשאב כלכלי. הוא ביצועיסט שיודע איך ליצור מקומות תעסוקה. חזון יריד המזרח הוא שלו - וזה חזון שמתגשם".

עלייה של 400% בדמי השכירות

למהלך הנוכחי קדמו כאמור אי אלו שנים של קיפאון. עד ינואר החזיקה במקום החברה לפיתוח תל אביב (חפת"א) שבשליטת קק"ל והסוכנות היהודית, אלא שנוכחותם של מספר רב של דיירים מוגנים במקום, שתפסו שטחים נרחבים, מנעה כל קידום של המתחם בפועל.

בינואר 2011 רכשה את השטח אתרים - חברה בבעלות משותפת של עיריית תל אביב ומשרד התיירות - ב-35 מיליון שקל. עלות פרויקט חידוש המקום מוערכת ב-80 מיליון שקל, מהם 60 מיליון שקל מעיריית תל אביב ו-20 מיליון שקל מהחברה.

"ב-2013 צפויה להיות פה קפיצה מדמי שכירות ממוצעים של 10 דולר למ"ר לממוצע של 40 דולר למ"ר, ולכן ההשקעה כאן כדאית", אומר שמעוני. לדבריו, מחיר המינימום הנדרש לשם חידוש חוזה במתחם כעת הוא 35 דולר למ"ר - ומגיע עד ל-50 דולר למ"ר". על פי נתוני אתרים, המחזור הממוצע במתחם בשנים האחרונות היא 5.5 מיליון שקל, אך את 2012 מצפים בחברה לסגור עם מחזור של 19 מיליון שקל. ב-2014, לפי ההערכות, ינועו ההכנסות בין 35 ל-40 מיליון שקל.

פינוי הדיירים המוגנים, שהחזיקו בעת רכישת המתחם בכ-5,000 מ"ר, לא היה פשוט, אך עם רובם כבר הושג הסדר פינוי. בין הדיירים נמצאים מוסך אולימפיה, מוסך אריה, וגלידה מונטנה - הצפויה להישאר במתחם, אך במבנה קטן בהרבה, בעוד שהמבנה העגול ששימש אותה ייהפך לחלק משוק אוכל פתוח.

"היה משא ומתן לא קל. בהתחלה לא לקחו אותנו ברצינות", אומר שמעוני. "ההחלטה היתה בכל מקרה להתחיל בעבודות, שיבינו שהשינוי במקום הוא עובדה מוגמרת".

הדרך שבה פונה מוסך אולימפיה היא דוגמה למנגנון הכלכלי שמצאה החברה לפינוי הדיירים. על פי הסכם הפינוי שהושג עם המוסך, שהחזיק בשטח של 1,800 מ"ר בנוי במתחם, על אתרים לפצותו ב-9.2 מיליון שקל. במכרז שעתידה אתרים לפרסם בשבוע הבא להשכרת המבנה, יידרשו המועמדים להציב מחיר מינימום להשתתפות במכרז על סך אותם 9.2 מיליון שקל, שישמשו לפיצוי המפונה, וזאת בתמורה לחוזה שכירות ארוכת טווח ל-20 שנה. באופן זה יפונה המבנה מבלי שהחברה נדרשה למעשה להוציא שקל מכיסה.

המהלך כולל גם פריצת דרכים חדשות באזור, כשהמהלך המרשים ביותר בנושא זה הוא חיבורו של רחוב דיזנגוף אל הים. החל מדרך התערוכה נסללת כעת שדרה, שבה ניתן יהיה להמשיך מדיזנגוף כל הדרך לקו המים, בסמוך לשפך הירקון.

המתחם סובל מחיסרון אחד מרכזי, והוא מחסור חריף שמסתמן במקומות חנייה. "הנושא הזה אינו פתור", מחווה ד"ר דגני את דעתה. "ל-50 אלף מ"ר של שטח מסחרי, יחד עם נמל תל אביב, נדרש מינימום של 2,500 מקומות חנייה. כיום ישנם באזור פחות מ-1,500, כך שחסרים לפחות 1,000 מקומות חנייה. הגיע הזמן שעיריית תל אביב תפעל לבניית חניונים בקומות. לא יקרה שום דבר אם חניון רדינג למשל יהיה חניון כזה".

יריד המזרח

הפתרון שגובש לעת עתה בין עיריית תל אביב לאתרים הוא הרחבת שטחי החנייה במעגל המרוחק יותר מהיריד - בספורטק למשל, והפעלתם של שאטלים אל היריד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker