פיתוח ישראלי: סמארטפון שהוא מעבדה רפואית ניידת

המכשיר של חברת LifeWatch מאפשר ביצוע 7 בדיקות בהן רמת סוכר בדם, אק"ג וחום גוף באמצעות חיישנים ששולבו בו. ניתן לעקוב אחר המידע הרפואי לאורך תקופה ולשתף אותו

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

חברת לייף וואטצ' טכנולוגיות (LifeWatch Technologies) הישראלית חשפה אמש סמארטפון רפואי המאפשר לבצע שורה של בדיקות. באמצעות חיישנים ששולבו במכשיר ניתן למדוד שבעה מדדים רפואיים: קצב לב, טמפרטורת גוף, אק"ג, רמת סוכר בדם, ריווי חמצן בדם, אחוזי שומן בגוף ומדד לרמת הלחץ. המידע שנאסף בבדיקות מאוחסן בענן כך שניתן לעקוב אחר תוצאות הבדיקות לאורך תקופה ולזהות שינויים. כמו כן ניתן לשתף את המידע עם בני משפחה או עם רופא מטפל. בנוסף, הסמארטפון מכיל אפליקציות בתחום הבריאות ובהן תזכורות לנטילת תרופות, תפריט לניהול דיאטה ומעקב אחר כושר גופני. המכשיר צפוי לעלות 500 עד 700 דולר ושיווקו יתחיל ככל הנראה ברבעון האחרון של השנה באמצעות המפעילות הסלולריות ורשתות קמעונאות. בנוסף, המשתמשים ידרשו לשלם דמי שימוש חודשיים שינועו בין 10 ל-30 דולר בהתאם לחבילת שירותים שיבחרו.

הסמארטפון הרפואי של לייף וואטצ' הוא חלק מתחום שמתפתח בשנים האחרונות ומכונה mHealth המתייחס להעברת שירותי בריאות באמצעות מכשירי מובייל וטכנולוגיות מולטימדיה. קהל היעד אליו מיועד הסמארטפון החדש הוא בעלי מודעות בריאותית, רופאים וחולים כרוניים שנדרשים לפיקוח צמוד ולניטור המחלה כמו חולי סכרת וחולי לב. לדברי ד"ר יעקב גבע, יו"ר החברה, יתרונות המכשיר הם העלות שלו והיכולת לבצע בדיקות באופן עצמאי בכל זמן באיכות. יתרון נוסף אותו ציין גבע הוא מעבר לשימוש במכשיר אחד שמבצע מספר פעולות במקום מספר מכשירים כיום. לטענתו, רמת הדיוק של הבדיקות בסמארטפון זהה למכשירים הרפואיים הקיימים בשוק. בנוגע לפער שקיים בין האוכלוסייה המבוגרת שנזקקת לבדיקות הרפואיות להיקף השימוש שלה בטכנולוגיה מתקדמת וסמארטפונים משוכללים הסביר אתמול גבע כי המכשיר לא מיועד לאוכלוסיה של בני 65 ומעלה אלא לגילאי ביניי שמודעים לבריאותם. כמו כן, לדבריו חולי סכרת נדרשים לטיפול ומעקב כבר בגיל צעיר - אפילו ילדים כשמדובר בסכרת נעורים. גבע ציין כי ישנה חשיבות קריטית לניהול מחלת הסכרת מאחר ולעיתים קרובות חלה הדרדרות בגיל צעיר בגלל שאין מעקב אחר תוצאות הבדיקות ויש נטייה לחולים הצעירים לטשטש את תוצאות הבדיקות, פעולה שאינה אפשרית כאשר התוצאות נרשמות ונשמרות ברשת.

בנוסף ליכולות הרפואיות של המכשיר הוא משמש כסמארטפון לכל דבר כך שניתן לטלפן באמצעותו, לקבל הודעות טקסט או לשלוח דואר אלקטרוני. המכשיר מבוסס על מערכת ההפעלה של אנדרואיד 2.3 (ג'ינג'רברד). פיתוח מערכת הליבה הרפואית, התוכנות וממשקי הקצה נעשו בישראל והמכשיר מיוצר בסין. לטענת החברה המכשיר עומד בתקנים רפואיים אך הוא טרם קיבל אישור של ה- FDA(מינהל המזון והתרופות האמריקאי) או של ה-CE  לשיווק באירופה ובישראל והחברה נמצאת בתהליכים לקראת קבלתם. בשלב זה לא חתמה לייף וואטצ' על הסכמים עם אף אחת מקופות החולים או מוקדי הרפואה כמו נטל"י או שח"ל. אמנם הסמארטפון הרפואי מספק מידע ערכי על התפתחות המחלה וניתן לשתפו עם הרופא המטפל, אך אם השירות לא יוטמע במערכת הבריאות ספק אם הרופאים אכן יעשו שימוש במידע ויעקבו אחריו מיוזמתם.

ניתוח הנתונים לא נעשה במכשיר אלא באלגוריתמים הנמצאים בענן ופיענוח התוצאות נשלח למשתמש בתוך רגעים ספורים. לטענת החברה המידע נשמר בצורה מאובטחת והגישה לנתונים היא באמצעות סיסמה אישית. במכשיר שישווק בישראל הממשק יהיה בשפה העברית, כמו כן תתמוך המערכת בשפות נוספות ובהן אנגלית, רוסית, ספרדית, גרמנית ופורטוגזית. במקביל לתחילת השיווק בישראל החברה תמכור את המכשיר באיזורים נוספים. החברה תמכור שלוש רמות של חבילות שירות: שירות בסיסי המאפשר לצפות בהיסטוריית הבדיקות ולשתף אותן; דיאטה המייצרת תפריט מותאם אישית למשתמש של ארבע ארוחות ביום; וחבילת פרימיום הכוללת מענה קולי 24 שעות ביממה על ידי צוות רפואי של אחיות ורופאים. ניתן להשתמש בסמארטפון הרפואי בסים של כל חברת תקשורת. מכירת המוצרים המתכלים כמו המקל המשמש לבדיקת רמת הסוכר תעשה בקופות החולים וברשתות הפארם. בהמשך השנה צפוייה החברה לחשוף דגמים חדשים ובעתיד היא מתכננת להכניס למכשירים חיישנים שיאפשרו סוגים נוספים של בדיקות.

לייף וואטצ' (לשעבר Card Guard) היא חברה ישראלית המפתחת מכשור רפואי אשר נסחרת בבורסה בשוויץ. החברה החלה את דרכה בפיתוח מוצרים קרדיולוגים ועברה למכשור אלחוטי ואף השיקה עם סמסונג Health Phone. ב-2007 השיקה לייף וואטצ' בארה"ב מכשיר שמזהה באופן אוטומטי הפרעות קצב ומעביר את המידע לטלפון הסלולרי ללא התערבות החולה. החברה משרתת מעל ל-300 אלף חולים חדשים בשנה. החברה מעסיקה 504 עובדים בעולם. ללייף וואטצ' שלושה מרכזים בארה"ב ומרכז הפיתוח שלה נמצא ברחובות, ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker