לבנת: "ספרים זה לא קוטג'; אין ברירה אלא להתערב בשוק"

שרת התרבות, לימור לבנת, בראיון ל-TheMarkerTV וערוץ הכנסת, מחדדת את עמדה לגבי חוק הספרים; לדבריה יש להתערב בבעלות האנכית של צומת ספרים וזמורה-ביתן

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

"אם הממונה על ההגבלים העסקיים לא יתערב בבעלות האנכית (בין רשת צומת ספרים לזמורה ביתן) - נצטרך להתערב בחקיקה" - כך אומרת שרת התרבות, לימור לבנת, בראיון לTheMarkerTV- וערוץ הכנסת.

לבנת הוסיפה כי "אנו לא ששים להתערב בשוק הספרים. אבל אין ברירה אחרת, צריך לזכור שזה לא קוטג' - אלא מוצר תרבותי". לדבריה, "בדואופול (צומת ספרים וסטימצקי) איננו יכולים לטפל, אבל אפשר להרחיב את החקיקה.

"הממונה הקודמת על ההגבלים, רונית קן, סירבה בעבר להתערב וגם הממונה הנוכחי, פרופ' דייויד גילה, לא רצה לשמוע על כך. אבל השבוע בוועדת השרים לחקיקה בפעם ראשונה הם הודו שהם מוכנים לבחון את הסוגייה. אם זה לא יקרה, לא מן הנמנע שנצטרך להתערב גם בבעלות האנכית בחקיקה. החוק הוא חוק ניסיוני ל-3 שנים".

לבנת הדגישה כי "החוק הזה נדרש משום שנוצר כשל שוק מאוד משמעותי שגרם לתחרות פרועה עד כדי סוג של היצף, שבעקבותיו גם הסופרים לא יכולים להרוויח. הם מרוויחים בין 80 אגורות ל-2 שקלים על כל עותק של ספר שעליו הם עובדים 3-4 שנים. גם ההוצאות לאור לא יכולות לחיות כי שתי רשתות ספרים שכבשו את השוק ומהוות דואופול עושות מבצעים חסרי כל רסן וגורמות לכך שהוצאות הספרים יהיו לא רווחיות. הן מוכרות ספרים במחיר של 4 במאה - כלומר פחות מעלות הדפסת ספר. זה מצב אנומלי שהממונה על ההגבלים העסקיים היה צריך להתערב בו כבר מזמן".

לבנת מאמינה שחקיקת החוק תגדיל ההכנסות לסופרים. "יש הגנה על מחיר ספר חדש ב-18 החודשים הראשונים ליציאתו. הסופר ירוויח לפי החוק לפחות עד 8% ב-6,000 העותקים הראשונים. המו"לים לא יירמסו על ידי שתי הרשתות שרומסות את המו"לים והסופרים - נהיה במצב שוק נורמלי יותר".

בתשובה לטענה שהחוק עלול לפגוע במשפחות מעוטות הכנסה שרוכשות ספרים במחיר מוזל, אמרה לבנת כי "אני לא יודעת אם הן מקבלות 4 ספרים שהן רוצות ב-100 שקל. הן קונות ספר אחד שהן רצו ועוד 3 ספרים שנמצאים במלאי של הרשתות. המבצעים ימשיכו - אבל ספרים חדשים לא יהיו כלולים בהם".

בעניין הלחצים שהפעילו נגד החוק הלוביסטים של צומת ספרים וסטימצקי אמרה לבנת כי "אף אחד לא העז להפעיל עלי לחצים, היו פגישות ושימועים - אני מאמינה שחברי הכנסת יהיו אחראים ולא יכנעו ללוביסטים", לבנת הוסיפה כי היא קיבלה מכתב תמיכה חתום על ידי 277 סופרים, חלקים מוכרים וחלקם חדשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker