"הקדוש ברוך הוא עשה פלא - הטמין אבנים טובות בחיפה"

אחרי חודשים ארוכים, שבה היום להיסחר בבורסה מניית אלוני מיתר, בצורתה החדשה - חברת שפע ימים, המחפשת יהלומים בקישון על פי נבואה של הרבי מלובביץ' ■ כמה שבועות לפני תחילת המסחר, פתחה החברה את שעריה לראשונה בפני TheMarker TV

ליאור זנו
ליאור זנו

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים -לחצו כאן

עלילות שפע ימים מתחילות עוד ב-1988. ראש עיריית חיפה דאז, אריה גוראל, הגיע לביקור רשמי אצל הרבי מלובביץ' בניו יורק. באמצע שיחתם סטה לפתע הרבי מנושא השיחה ואמר: "זהו העניין של חיפה שיש לה ים, ושם יש עמק, ובעמק נמצאות אבנים טובות ומרגליות. הקדוש ברוך הוא עשה דבר פלא: הוא הטמין אותן בעומק הארץ, ועל כל פנים בעומק הנהר".

חסידי חב"ד קיבלו את התייחסותו של הרבי לאבנים טובות ברצינות והחלו בחיפוש האוצר האבוד.מייסד שפע ימים ומנהלה הוא אבי טאוב, בן למשפחת יהלומנים ותיקה. טאוב, שנחשב מקורב לרבי, נשלח  על ידו למשימות חשאיות ברחבי העולם, בעיקר מאחורי מסך הברזל הסובייטי, כמו שחזור קברים יהודיים, הברחת תשמישי קדושה וחיזוק הקשר לדת.

עד כה גייסה החברה כ-14 מיליון דולר ממשקיעיה הפרטיים. אך הכסף מהמשקיעים כבר לא מספיק, ושפע ימים מקווה כעת לגייס לפחות כמה מיליוני דולרים בבורסה כדי לרכוש מכונות חדשות שיסייעו לה בתהליך הארוך והסיזיפי של מיון חלקיקי הקרקע.

יהלומים נוצרים בעומק של מאות קילומטרים בתוך האדמה ובטמפרטורות של אלפי מעלות צלזיוס. לפני השטח הם מגיעים קרוב יותר על ידי התפרצויות של הרי געש. הסלעים הגעשיים שמכילים אותם נקראים קימברלייט, וכאשר הם מתבלים, נודדים היהלומים בנחלים הסמוכים להרי הגעש ולעתים יוצרים מרבצים בסחף.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תהליך מציאת יהלומים מורכב מביצוע סקרים סייסמים וביצוע קידוחי אקספלורציה (חקירת שטח), באופן דומה מעט לביצוע חיפושי גז או נפט.בכל כמה חודשים יוצאת שפע ימים לאסוף קרקע, בעיקר מאזור הקישון, ובחודשים הבאים משקיעה מאמצים בלהפריד את החלקים ולחפש את האבנים היקרות.

ב-12 השנים האחרונות ביצעה החברה כמה קידוחי אקספלורציה, שאמנם לא מצאו את המרבץ האגדי, אך הניבו כמה ממצאים מעניינים: ב-2004 נמצא בהר הכרמל סלע קימברלייט הראשון בישראל. בהמשך מצאה שלושה עשר קימברלייטים נוספים. סינדיקט היהלומים דה בירס, לקח את אחד הסלעים למעבדותיו, ומצא בו מיקרו יהלום- יהלום קטן מאוד שבשל גודלו לא יכול להיות משווק. בנוסף, מצאה החברה בקישון 76 מיקרו יהלומים נוספים וכמה אבני חן יקרות וקטנות כמו ספיר, אודם, וזירקון.

רשות ניירות ערך פקפקה בממצאים של שפע ימים, ושלחה מומחים מטעם משרד התשתיות לדגום לבד קרקע. יהלומים הם לא מצאו בדגימה הקטנה, אך הם אישרו את העובדה כי מדובר בסלעי קימברלייט.

לאחר צילום הכתבה, נפטר במפתיע גיאולוג החברה אלן רופ. TheMarkerמשתתף בצערה של המשפחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker