מחיר המחזור: זה ממש לא רק עניין של כאב

אישה ממוצעת תקבל מחזור 500 פעם בשנות הפוריות שלה - וההשלכות הכלכליות של התופעה הנורמלית הזו נרחבות ■ על העלות האמיתית, ההבדלים בין מדינות, הפיתוחים האחרונים - ולמה את סתם משלמת על "פייק היגיינה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחזור
איור: עדי עמנואל. צילום: גטי אימג'ס ישראל
טלי גולדשטין
טלי גולדשטין

אחת הסיבות שנתן המנהל שלי במקום עבודה לשעבר לפיטורי היתה "היעדרות רבה בשל עניינים נשיים". מאחר שבאותו רגע רק רציתי לעזוב עם מכתב פיטורים רשמי כדי שאוכל לתבוע דמי אבטלה באופן מיידי, העמדתי פנים שלא שמתי לב לדבריו. אחרי שנרגעתי הבנתי שאותו מנהל בחר להאשים אותי בתיפקוד לקוי בשל העובדה שאני סובלת מכאבי מחזור חודשיים כה עזים, עד שאני נאלצת להיעדר מהעבודה לפחות יום אחד מדי חודש.

מעבר להשפלה, בחירת המלים "עניינים נשיים" הבליטה במיוחד את הסלידה של אותו מנהל, ושל גברים רבים אחרים, מהתופעה הפיזית הנורמלית שפוקדת מחצית מאוכלוסיית העולם. לא מפתיע. אך דבר מדהים נוסף קרה באותו מעמד: המחזור שלי קיבל משמעות פיננסית חשובה מאין כמוה – בגללו איבדתי את מקום העבודה ואת המשכורת.

הכתבה מתפרסמת בגיליון דצמבר של TheMarker Women

בין גיל 12 לגיל 52, אישה צפויה לקבל מחזור כ־500 פעמים. עבור חלק מהנשים זאת חוויה שגרתית שאינה משפיעה על התפקוד היומיומי, אך עבור אחרות, זהו סיפור שונה לחלוטין. על פי סקר מ־2016 שערך המכון לאיכות ויעילות בשירותי הבריאות, ארגון גרמני שלא למטרות רווח, כ־10% מהנשים (ואני ביניהן), סובלות מכאב מחזור כה חמור "עד כי אינן מסוגלות להמשיך בשגרת יומן במשך יום־שלושה ימים בכל חודש". על פי דו"ח מ־2017 של האיגוד לאנשי מקצוע בתחום הרבייה, ארגון אמריקאי שלא למטרות רווח, כ־80% מכלל הנשים חשות בעת המחזור נפיחות, עייפות, התכווצויות בבטן ועצבנות. הנשים שסובלות ממחזור קשה יותר מספרות על תופעות רבות – מהקאות, בעיות במערכת העיכול, מיגרנות, סחרחורות וכאבים עזים בשרירים ועד התעלפויות. 64% סובלות מדימום חזק, ו־43% נאלצות לשנות את שגרת היום שלהן בשל המחזור.

תופעה זו מוגדרת בספרות הרפואית כ"דיסמנוריאה" – "בעיה רפואית גינקולוגית של כאבי הבטן התחתונה והאגן בעת הווסת או מספר ימים לפניה, המתאפיינת בעיקר בכאבים חמורים המשבשים את אורח החיים התקין". רווח לי לגלות את ההגדרה הזו: איני לבדי בעולם. אפילו עולם הרפואה הכיר בבעיה, אף שאינו מציע לה פתרון.

ג'ון גילבוד, פרופסור לבריאות של הרבייה באוניברסיטי קולג' לונדון, אמר לאתר "קוורץ" ב־2016 כי "כאבי מחזור יכולים להיות חריפים כמו התקף לב". לדבריו, "גברים אינם מקבלים מחזור ולכן הנושא לא קיבל את המקום המרכזי שמגיע לו בחברה. אני סבור שזה משהו שצריך לטפל בו, כמו בכל בעיה רפואית".

רוב הנשים העובדות מודות כי כאבי המחזור משפיעים על התפוקה שלהן במקום העבודה, אך פחות משליש מדווחות על כך למנהלים שלהן, כך על פי סקר של חברת יוגוב מ־2016 שכלל 1,000 נשים. 52% אמרו כי יש לכאבים האלה השפעה שלילית על היכולת שלהן לעבוד, אך 27% בלבד סיפרו למעסיקים שלהן את הסיבה האמיתית לכך; מתוך אותן 52%, כשליש לקחו לפחות יום מחלה אחד בחודש בשל כאבי המחזור, או יום חופש על חשבון ימי החופשה שאמורים לשמש למטרות מהנות יותר.

הרעיון של חופשת מחזור, שתבטל את הצורך לקחת יום מחלה או חופשה, נדון זמן רב במדינות שונות בעולם. כבר ב־1947 הונהגו יוזמות וחוקים דומים במדינות מזרח אסיה כמו יפן, דרום קוריאה, טייוואן ואינדונזיה. כמו כן, במחוז אנהוי בסין התקבלה לאחרונה הצעת חוק להענקת חופשה בתשלום לנשים בעקבות מחזור, אם בידיהן אישור רפואי לכך. איטליה היא המדינה האירופית היחידה שבה ניתן לקבל שלושה ימי חופשה בשל כאבי מחזור קשים. יש כמה חברות פרטיות בבריטניה ובהודו שמעניקות חופשת מחזור, אך ענקית הספורט, נייקי, נחשבת החברה הגלובלית היחידה המאפשרת באופן רשמי לעובדות לצאת לחופשת מחזור.

איור: עדי עמנואל. צילום: גטי אימג'ס ישראל

חופשת המחזור מבטיחה שנשים שסובלות מכאבי מחזור חריפים לא יפסידו כסף בשל כך, אפילו אם ייאלצו להיעדר מהעבודה, ומהווה הכרה אמיתית בבעיה. "העולם העסקי חייב לעבור חינוך מחדש לגבי המחזור החודשי ולאפשר לנשים להיות נשים בלי הסטיגמה שמלווה לכך", אמרה בקס בקסטר, שמשמשת יועצת בנושא בחברת קואקזיסט הבונה חללים קהילתיים בבריסטול, לרשת BBC ב־2017.

אך יש החוששים כי חופשת מחזור דווקא תחמיר את מצבן של הנשים בשוק העבודה, הרווי אפליה ואי־שוויון ממילא. לדברי נעמה בלום, מייסדת ארגון הבריאות הנשי HelloFlo, חופשת מחזור היא חרב פיפיות. "מבחינה תרבותית, אנו מניחים שנשים במהלך המחזור אינן מסוגלות לקבל החלטות רציונליות. הסיכון הוא שהנשים שיבחרו לקחת חופשת מחזור, יקבלו יחס שונה במקום העבודה מצד עמיתיהן והמנהלים שלהן", היא אמרה לאתר Moneyish ב־2017.

לדברי כריס בובל, פרופסור ללימודי נשים, מגדר ומיניות באוניברסיטת מסצ'וסטס, בוסטון, "כל עוד נשים נתפשות כבעלות ערך נמוך יותר, חופשת מחזור עלולה לשמש נשק נגדן". אמילי מרטין, סגנית נשיאה לחינוך וצדק במקום העבודה במכון המשפטי הלאומי לנשים, הוסיפה: "הרעיון הזה מאותת שנשים צפויות יותר להיעדר מהעבודה. הוא מרמז על כך שמטבעה, אישה היא עובדת שאי אפשר לסמוך עליה בהשוואה לעובד גבר".

בעיה אחרת היא שיש מעסיקים שישתמשו בחופשת המחזור כתירוץ לא להעסיק נשים. "כשאנו נותנים זכות שרק נשים יכולות להשתמש בה במקום העבודה, תמיד קיים החשש שזכות זאת תוביל לאפליה בגיוס עובדים", אמרה מרטין ל־Moneyish.

בנוסף, קיים שיקול הפרטיות. האם המעביד שלכן באמת צריך לדעת מתי אתן מקבלות מחזור? "הגיוני מאוד שעובדים לא ירצו להסביר למעביד בפרוטרוט מדוע הם אינם חשים טוב ונאלצים להיעדר, בין אם מדובר במחזור או בקלקול קיבה", מציינת מרטין.

באופן כללי, חופשת המחזור עלולה להרחיב גם את האי־שוויון המגדרי בשכר. "אם נחליט שקבוצה אחת עולה יותר למעביד, נראה את השכר של הקבוצה הזאת נופל ביחס לקבוצות אחרות", אמר ב־2014 טים וורסטל, כתב ב"פורבס". לדבריו, אם כל הנשים ייקחו יום אחד חופש, בכל חודש שבו 22 או 23 ימי עבודה, השכר שלהן יירד בהתאם.

יש הסבורים כי אין צורך לייעד ימי מחלה מסוימים ל"חופשת מחזור", אלא פשוט להוסיף ימי מחלה למכסה הכללית של העובדים, כדי שיוכלו לנצלם בלי לפגוע בימי החופשה. באופן כללי, "המפתח הוא לשנות את מקומות העבודה כך שיהיו כוללניים יותר ורגישים לצרכים של קבוצות מגוונות – הורים טריים, אמהות מיניקות, אנשים שמטפלים בהורים, אנשים שעוברים טיפולים רפואיים קשים וכדומה. אפשר לפנות מקום גם לנשים שסובלות ממחזור קשה", אמרה בובל.

עלות גבוהה, לא רק כספית

צילום: בלומברג

חופשת מחזור אמורה לפצות על ההפסד הכספי שעלול להיגרם לאישה שסובלת מכאבי מחזור קשים ונאלצת להפסיד ימי עבודה בשל כך. אך נשאלת השאלה, האם אנו בכלל מודעות לעלות הכספית של "תחזוקת המחזור" במהלך חיינו, ללא קשר לירידה בתפוקה או להיעדרות מהעבודה?

נתחיל במוצרים הסופגים, כמו תחבושות היגייניות וטמפונים. המוצרים האלה מיוצרים בשלל גדלים, מיועדים לשימושים שונים ומתומחרים באופן שונה. על פי חישוב גס שערך האתר "מדיום", אישה אמריקאית משתמשת בכ־14־10 אלף טמפונים במהלך חייה. הטמפונים הזולים ביותר נמכרים ב"טרגט" ב־10 סנט ליחידה; לפיכך, אספקה של טמפונים תעלה לאישה יותר מ־1,000 דולר במהלך שנות הפוריות שלה.

צילום: בלומברג

מותגים מוכרים, כמובן, עולים הרבה יותר; ויש מקרים שבהם התמחור של תחבושות וטמפונים משתנה בהתאם לגודל שלהם. אלה שמיועדים לשימוש בלילה הם גדולים יותר; אלה שנועדו לשימוש בתחילת המחזור או בסופו הם דקים יותר, ועוד.

מונקאפצילום: Getty Images IL

ישנם מוצרים המיועדים לשימוש חוזר, כמו הגביעונית (Menstrual cup) או המונקאפ, ודורשים החלפה אחת לשנתיים עד ארבע שנים. אישה מקבלת מחזור במשך כ־37.5 שנים בממוצע, כלומר, היא תצטרך לרכוש 12־13 גביעוניות במהלך חייה. מחיר ממוצע של גביעונית בארצות הברית הוא 30־40 דולר, ובהנחה שצריך לרכוש חדשה כל שלוש שנים בממוצע, זה נראה כמו פתרון משתלם; אך יש להביא בחשבון את העובדה שלא מעט נשים סובלות מתחושת אי־נוחות בעת השימוש בגביעונית.

תחתוני מחזור או תחבושות רב־פעמיות ניתנים אף הם לשימוש חוזר ומחירים כ־30 דולר לזוג; אך אי אפשר להשתמש בהם לזמן ממושך. כלומר, אישה תצטרך לרכוש שלושה או ארבעה זוגות בממוצע במחזור. בנוסף, צריך להחליפם כל שנתיים. הם גם אינם מספקים את הביטחון המלא שטמפונים או תחבושות מספקות.

כך השימוש במוצרים כמו תחבושות, טמפונים, גביעונים או תחתוני מחזור – או בשילוב שלהם – יעלה לאישה כמה מאות עד אלפי דולרים במהלך חייה.

כאן לא מסתיים ההיבט הכלכלי של המחזור. לא מעט נשים סובלות מתופעות לוואי שהטיפול בהן עולה לא מעט, ומשתמשות, למשל, בטיפולים נגד פצעי בגרות שמופיעים במהלך מחזור; מוצרי קוסמטיקה כדי לכסות על פצעי הבגרות; כריות מחוממות להקלה על הכאב; הלבשה תחתונה נוחה יותר; מזון מסוים, גלולות נגד כאבים וגלולות למניעת הריון שמסייעות לעתים הקל על הכאב. העלות הכוללת של הקטגוריה הזאת היא 800־300 דולר במהלך חייה של אישה.

עלות נוספת, בסך 7,000 דולר, נופלת גם על כלל האוכלוסייה. לפי "מדיום", העובדה שמרבית מקומות העבודה ובתי העסק בארצות הברית אינם מספקים בחדרי השירותים פחי אשפה שאפשר להשליך בהם מוצרים היגייניים משומשים, גורמת לכך שהם מושלכים פעמים רבות לאסלה, מה שעלול לגרום לסתימות ונזקים אחרים במערכת הביוב המקומית והעירונית – עלות שמגולגלת על משלמי המסים.

בסך הכל, על פי "מדיום", אישה אמריקאית מוציאה במהלך חייה כ־10,000 דולר על תחזוקת המחזור החודשי שלה. ועד כמה שתחזוקת המחזור בארצות הברית ובעולם המערבי יקרה, הרי שבעולם המתפתח, שבו המחזור מהווה סיבה להיעדר אפילו מבית הספר, העלות גבוהה עוד יותר, ולא רק מבחינה כספית.

זכות אנושית בסיסית

מה שמייקר עוד יותר את תחזוקת המחזור היא העובדה שבנוסף למחירים הגבוהים יחסית של המוצרים ההיגייניים, מוטל עליהם מס ערך מוסף – כמו על כל מוצרי המותרות שאינם הכרחיים. זאת, אף שהם מוצרים שבלעדיהם נשים במאה ה־21 אינן יכולות לנהל חיים מלאים, ללכת לעבודה או אפילו לצאת מהבית.

עובדת פס ייצור במפעל של קימברלי קלארק בברזילצילום: בלומברג

האיחוד האירופי אוסר על המדינות החברות בו לבטל מע״מ על מוצרים מסוימים, וביניהם מוצרי היגיינה נשית. זאת למעט אירלנד, שבה המע״מ על היגיינה נשית בוטל לפני ההצטרפות לאיחוד. בישראל המצב עגום אף יותר. המע״מ הישראלי הוא 17% – כ־12% יותר ממס ה״מותרות״ הבריטי; בנוסף, מחירי הטמפונים והתחבושות בישראל גבוהים יותר מלכתחילה. בסוגיה הזאת, ארצות הברית מפתיעה ומובילה את השינוי בסוגיית ה"מס הוורוד" (Pink tax) – כינוי למס המוטל על מוצרי היגיינה נשיים. את המאבק מובילות ידועניות כג'ינה רודריגז ("ג'יין הבתולה"), אשלי ג'אד ואלן דג'נרס.

בבחירות האמצע בארצות הברית, שנערכו ב־6 בנובמבר, הצטרפה נבאדה לרשימת המדינות האמריקאיות שאינן גובות מס ערך מוסף על מוצרים אלה. הבוחרים תמכו בתיקון החוק מ־1995, ובביטול המע"מ שמוטל על טמפונים ותחבושות היגייניות. נבאדה היא המדינה העשירית שביטלה את המס הוורוד אחרי מינסוטה, אילינוי, פנסילבניה, קונטיקט, ניו יורק, מסצ'וסטס, מרילנד, ניו ג'רזי ופלורידה ומחוז קולומביה. שבע מדינות, ובהן נברסקה, וירג'יניה ואריזונה, שוקלות חקיקה דומה.

התומכים בביטול המס טוענים כי מוצרי היגיינה לנשים הם הכרחיים ממש כמו מזון ותרופות, ואינם מוצרי מותרות. למעשה, מוצרים היגייניים למחזור הם כה נחוצים עד כי ארצות הברית הכריזה ב־2013 שהגישה אליהם היא זכות אנושית בסיסית, לצד מים וצרכים סניטריים אחרים. טענה נוספת בעד ביטול המס היא שעצם קיומו מהווה אפליה – מאחר שאין מוצר אחר בעולם שרק קבוצה מסוימת באוכלוסייה נאלצת לשאת בנטל התשלום עליו, מה גם שזו אותה קבוצה שלרוב משתכרת פחות מגברים.

המתנגדים טוענים כי ביטול המס הוורוד יעלה למדינה באובדן של הכנסות. על פי הערכה של מדינת נבאדה, נכון ליולי 2017 היו בה 867 אלף נשים בגילים 55־12. אם כל אחת מהן מוציאה בממוצע 7־01 דולר בחודש על מוצרי היגיינה נשיים, סך המכירות השנתיות מגיע ל־104־72.8מיליון דולר. ביטול המע"מ על מוצרים אלה, לפי ההערכות, יעלה לנבאדה כ־7־5 מיליון דולר בהכנסות שנתיות ממסים. עם זאת, על פי דו"ח של CNN, הענקת פטור ממסים לטמפונים ולתחבושות תפחית את ההכנסות של מדינת קליפורניה ב־20 מיליון דולר בלבד, לעומת הכנסות שנתיות ממסים בסך 100 מיליארד דולר.

מחסור בחדשנות

על פי אתר מחקרי השוק "ריפורט לינקר", גודלו של שוק מוצרי ההיגיינה הנשית צפוי להגיע ל־37.7 מיליארד דולר עד 2024, עם צמיחה בקצב שנתי של 7%. השוק כולל את המוצרים שכבר הוזכרו, אך גם מוצרים אחרים כמו שטיפות אינטימיות, סכיני גילוח חד־פעמיים וכדומה. על פי האתר, השיפור בכלכלת המערב הוביל לעלייה בהכנסה הפנויה ולהתחזקות של כוח הקנייה בקרב צרכניות המוצרים ההיגייניים. בשילוב שיווק אגרסיבי ואסטרטגיות שוק שונות, עתיד ורוד צפוי לשוק זה.

בין החברות המובילות בתחום נכללות פרוקטר אנד גמבל , קימברלי קלארק ו ג'ונסון אנד ג'ונסון . על פי נתונים של יורומוניטור אינטרנשיונל, פרוקטר אנד גמבל – שמחזיקה בבעלות על המותגים אולווייז וטמפקס – שולטת בשוק עם נתח של כ־50% בארצות הברית ובבריטניה, בשווי של 3.14 מיליארד דולר ו־445.3 מיליון דולר בהתאמה, נכון ל־2017.

אם נתעלם לרגע מהעלות הגבוהה שמלווה את המוצרים ההיגייניים הנשיים, יש בעיה נוספת וחשובה לא פחות בשוק הזה – הקיפאון שבו הוא נמצא כבר כמה עשורים. "במקום להתמקד בחדשנות ולהוסיף מוצרים חדשים לשוק, המיקוד הוא על מיתוג מחדש או עדכון המראה של המוצרים הקיימים", אמרה לוסי קורנפורד, מנהלת טיפוח אישי ומחקר מותגים בחברת מחקרי השוק מינטל לאתר ביזנס אוף פאשן (BoF).

כמה סטארטאפים שפועלים בשיטה של שיווק ישיר לבתי הלקוחות מתכוונים לשנות את התמונה. "מותגים רבים של מוצרי צריכה ארוזים (CPG) מנוהלים על ידי גברים שאינם יודעים מהו מחזור", אמרה ל־BoF אלכס פרידמן, מייסדת שותפה של לולה, שהושק ביולי 2015 כשירות מנויים חודשי למוצרים היגייניים וגייס עד כה 11.2 מיליון דולר. "בנוסף למחסור בחדשנות, מותגים ופרסומות נתפשים כאטומים לצרכי הנשים, ואלה אינן מזדהות עם המותגים", היא הוסיפה.

פרידמן ושותפתה, ג'ורדנה קייר, שאבו השראה מהמודל העסקי של שירות מנויים, שלדעתן מתאים לחלוטין לנשים המקבלות מחזור חודשי. עם זאת, הן גילו במהרה כי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אינו מתיר ליצרניות לחשוף את המרכיבים שמהם עשויים הטמפונים. "ההזדמנות האמיתית טמונה במוצר שקוף לגמרי לגבי מרכיביו", אמרה פרידמן. לולה מבטיחה ללקוחותיה מוצר פשוט ונקי מרעלים, ניחוח או סיבים סינתטיים.

"חדשנות גדולה בשוק היא השימוש בכותנה אורגנית. חברות גדולות אינן משתמשות בה", אמרה קייט הואנג, מנהלת מחלקת השיווק בסטארטאפ הבריטי Callaly שהושק לאחרונה עם המוצר טמפליינר – סוג של טמפון. לדברי הואנג, "כדי להוריד את העלויות, המותגים המסורתיים מתמקדים בחומרי הדברה, הרבה צבעים ומלבינים. המוצר שלהם אכן סופג, אך הוא עלול להזיק לבריאות ולסביבה".

סטארטאפים אחרים, כמו TOTM, מספקים מוצרים אורגניים לסף דלתכן על בסיס מנוי חודשי; דיים יצרה טמפון רב שימושי; תינקס ודיר קייט מייצרים תחתונים סופגים ועמידים למחזור; ואילו הדיסק של פלקס מהווה תחלופה בטוחה לטמפון.

מותגים חדשים אינם משנים רק את המוצר הפיזי, אלא גם את השיח סביב המחזור. לדברי פרידמן, לולה מקדם דיון פתוח וכן לגבי המחזור החודשי – ותוכן ומדיה חברתית ממלאים תפקיד חשוב בכך. "זאת דרך נהדרת לערב את הקהילה שלנו", היא הסבירה. המותג מתגאה ב־93 אלף עוקבים באינסטגרם; לשם השוואה, ל־UbyKotex יש 37 אלף עוקבים ולטמפקס כ־19 אלף עוקבים באינסטגרם.

לדברי הואנג, "המותגים המסורתיים אינם מעניינים. רצינו לייצר מותג שתופס את העין. אך חשוב מכך, אנו כנים ואנו באמת מזדהים עם הציבור שלנו, אנחנו לא מתנשאים". גישה זאת משמעותית בעידן המילניאלז שנושמים את עולם הצרכנות ושמים דגש על ויזואליות.

כמה מהסטארטאפים חברו לאפליקציות שונות בתחום הפמ־טק (Fem־Tech), המתמקדות במחזור ובמעקב אחרי הפוריות. ביניהן ניתן למצוא את Glow, Clue ו־Flo המבוססת על בינה מלאכותית וגייסה 6 מיליון דולר בשני סבבים מאז דצמבר 2016.

"בעולם הטכנולוגי, מקבלי ההחלטות הם לרוב גברים", אמר המייסד השותף ויו"ר החברה, דמיטרי גורסקי. "יש רק 6% נשים שותפות בקרנות הון סיכון ונשים מהוות רק 15% מהמנכ"לים בעמק הסיליקון. התגובה של פלו לכך היתה לשלב תחזיות לגבי מועד המחזור עם הערות אישיות לגבי בריאות המשתמשת, כמו גם יצירת מקום שבו תוכל קהילה של מומחים, מומחיות ומשתמשות במוצרים לדון בנושאים הקשורים לבריאות האישה".

ואולם, למרות כל הטענות ההגיוניות האלה, נשים נוטות להיות נאמנות לאותו מותג היגייני במשך כל חייהן, אפילו כשהוא מיותר לחלוטין – ועולה הרבה כסף. למעט המוצרים הסופגים לשימוש בעת המחזור, כל אותם מוצרים נלווים כמו שטיפות אינטימיות ואבקת טלק, שתעשיית ההיגיינה משווקת לנשים בהבטחה כי יגרמו להן לחוש "נקיות ורעננות" – ואפילו תרופת הסבתא של חומץ ומים – אינם באמת נדרשים.

לתעשייה נלווית זו הוצמד הכינוי "פייק היגיינה", שכן כדי להבטיח את ניקיון הנרתיק, כל שנדרש הם מים וסבון. כל השאר עלולים לגרום לנזק בריאותי בשל המרכיבים המזיקים שהם כוללים, כמו במקרה הטרגי של 22 נשים במיזורי שתבעו את ג'ונסון אנד ג'ונסון בטענה שהטלק מתוצרת החברה גרם להן לחלות בסרטן הרחם. בית המשפט פסק ביולי לטובתן וזיכה אותן בכארבעה מיליארד דולר כפיצוי.

"הסברה שהנרתיק צריך ניקוי מקיף עם סבון ריחני או מוצרים אחרים מוטעית", אמרה ונסה מקיי, דוברת של הקולג' המלכותי למיילדים וגניקולוגים בבריטניה, ל"גרדיאן". "יש להימנע מסבון ריחני, ג'ל או מחטאים, מאחר שאלה עלולים להשפיע על האיזון הבריא של הבקטריה ורמת החומציות בנרתיק ולגרום לגירוי. מומלץ להשתמש בסבון רגיל, לא ריחני, כדי לשטוף ברכות את האזור מסביב – לא בפנים – מדי יום. במהלך המחזור, אפשר לשטוף יותר מפעם אחת ביום אם יש צורך", הוסיפה.

מסיבת מחזור

מסיבת מחזורצילום: JACKIE MOLLOY / NYT

בתחילת המאה ה– 20 בהודו, ילדה שקיבלה מחזור בפעם הראשונה נאלצה לרכוב על פיל ברחבי הכפר כדי להכריז על כך שבקרוב היא תהיה מוכנה לנישואים. עד לא מזמן, ציון הרגע שבו ילדה נהפכת לאישה היה מסורת בת מאות שנים שנחגגה בתרבויות שונות - מנהג שנעלם כשנשים הפנימו את המסר הפטריארכלי לפיו מחזור הוא דבר שיש להצניעו ולהתבייש בו. ואולם כיום, הודות למדיה החברתית, המסורת הוותיקה של עריכת טקס מעבר לילדות שמקבלות בפעם הראשונה את המחזור החודשי חזרה לחיינו.

דיווה אינטרנשיונל, המייצרת את המונקאפ (גביעונית שהיא תחליף לטמפון), ערכה לאחרונה סקר בשיתוף עם חברת הסקרים OnePoll, שכלל 2,000 נשים מגיל 18 ומעלה. על פי הסקר, 52% מהנשים חשו מבוכה במהלך המחזור הראשון שלהן ו-53% טענו כי לא קיבלו שום הסבר קודם לגבי תופעות הלוואי. 43% אמרו כי החוויה הפחידה אותן ו– 61% הוכו בהלם מרמת הכאב. 25% בלבד אמרו שידעו מה לעשות כשהגיע המחזור הראשון; 25% אחרות אמרו כי לא ידעו כלל מה לעשות כשהגיע.

שקיות הפתעה במסיבת מחזורצילום: JACKIE MOLLOY / NYT

לוואקום החינוכי והתרבותי הזה נכנסו כעת מסיבות המחזור - התכנסות מיוחדת לציון קבלת המחזור. מסיבות אלה, שנערכות כיום במקומות שונים בעולם, הן הזדמנות לנשים ולילדות להפריך את הדעות הקדומות ואת הסטיגמה שמלווה את המחזור, ולספק לנערות הצעירות את כל המידע הדרוש כדי שיחושו ביטחון בנשיות שלהן. במסיבות מקבלות הילדות מתנות שונות, כמו טמפונים וכריות חימום, ולומדות גם כיצד להשתמש במוצרים שמתאימים להן מתוך שלל מוצרי ההיגיינה הנשית הקיימים בשוק. כך, למרות הכוונות הטובות, המסיבות הללו משרתות גם את התעשייה העולמית, ומעודדות צריכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker