כך מתפשטת תעשיית הסקס טראפיקינג בארה"ב - ואיך זה קשור לטראמפ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשפנית בבייבידולס, בבעלותו של דגמי
חשפנית בבייבידולס, בבעלותו של דגמי
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

ׁ(פורסם במקור בדצמבר 2017) ספק אם הקשישים בבית האבות שבו עובדת איימי מאיירס כיום יודעים מה מסתתר מאחורי החיוך הצחור שנפרש על פניה כשהיא שואלת לשלומם. עד לפני שנים ספורות, התפאורה שסבבה את חייה של מאיירס בת ה־28 כללה בעיקר בתי מלון זולים, דירות של סוחרי סמים, מרכזי גמילה, תאים של בתי סוהר, ובתים של לקוחות שעימם שכבה.

במשך תקופה ארוכה, בשנים שבהן בחורות צעירות ומוכשרות כמו מאיירס רוכשות השכלה, מפתחות קריירה, מקימות משפחה ומגשימות את חלומן, מאיירס שימשה עבד מין. בתקופת השפל של חייה, הסרסור של מאיירס נהג להסיע אותה מעיר לעיר ברחבי ארצות הברית, ממלון למלון, יום אחר יום אחר יום. היו ימים שהלקוח הראשון של מאיירס הגיע ב־6:30 בבוקר. היו ימים שהאחרון יצא ממיטתה בשעות הקטנות של הלילה. רוב הזמן היא היתה תחת השפעת סמים שסיפק לה הסרסור, כדי למנוע ממנה לברוח או להתנגד למין.

הכתבה מתפרסמת במגזין TheMarker Women דצמבר 2017

המראה של מאיירס זוהר, חיוכה רחב והיא אינטליגנטית, חברותית ובעלת תושייה. גם הרקע שלה לא מסגיר דבר: היא גדלה במילווקי, וויסקונסין במשפחה נורמטיבית, והיתה ילדה פעילה ופופולרית.

ואולם, מאז שהיתה בת שלוש ועד שהגיעה לגיל שש, הותקפה מאיירס מינית בידי חבר של המשפחה. הטראומה היכתה בה בשנות התיכון, אז מצאה נחמה בסמים, ומשם הידרדרה להתמכרות, שהובילה אותה לממן את רכישת הסמים באמצעות עבודה במועדוני חשפנות. עד גיל 20 כבר היתה פעמיים במרכזי גמילה, אך לא הצליחה להתרחק מהסם כשיצאה מהם.

מאיירס נפלה בשבי הטראפיקינג – סחר בבני אדם – בעקבות התמכרותה לסמים, ועברה שנים של גיהנום בין סדינים למזרקים. אולם לפני שלוש שנים היא הצליחה להשתקם, ועשתה זאת באופן מעורר השראה: היא הקימה עמותה בשם Laceys Hope Project – לייסי הוא שם הבמה שבו הופיעה כחשפנית – ודרכה היא מספרת את סיפורה. היא מופיעה בכנסים, מתראיינת לכלי תקשורת ומעבירה הרצאות לאנשי מקצוע בתחום – מעובדים סוציאליים דרך שוטרים ועד רופאים, ומדריכה הורים ונשים צעירות כיצד להימנע מנפילה לזנות. הדבר המפחיד ביותר, היא טוענת, הוא שכל אחד יכול ליפול קורבן לסקס טראפיקינג.

איימי מאיירס, צילום מתוך עמוד האינסטרגרם laceyshopeproject

כמעט 9,000 מקרים בשנה

מאיירס היתה קורבן אחד מבין עשרות אלפים – נשים, גברים וקטינים – של תעשיית הסקס טראפיקינג האמריקאית, שבשנתיים האחרונות ממדיה גדלו בקצב מסחרר. ב־2016 נרשם זינוק של 35.7% במספר המקרים המדווחים של סחר באנשים למטרות מין, והזינוק נמשך ב־2017, לפי נתונים שפרסם השנה ארגון פולאריס, הפועל למאבק בטראפיקינג.

הארגון, שמפעיל מוקד חירום 24 שעות ביממה, דיווח על 7,621 תיקי טראפיקינג שנפתחו ב־2016 בעקבות דיווח למוקד. שלושה מכל ארבעה מקרים היו של סחר באנשים למטרות מין – בסך הכל, 5,593. כמעט כל המקרים היו של נשים, יותר משליש מהן קטינות.

ב־2017 נמשכה מגמת הגידול במספר המקרים המדווחים – עד 30 ביוני נרשמו 4,460 מקרים – קצב של כמעט 9,000 מקרים בשנה, שהוא עלייה של עוד 20% השנה.

ואלה רק המקרים המדווחים. מקרים רבים כלל אינם מדווחים, בין השאר מאחר שנשים שהפכו קורבנות של סקס טראפיקינג מוזהרות על ידי הסרסורים או הסוחרים שלהן שאם הן יקראו למשטרה, הן בעצמן ייעצרו כעברייניות זנות.

בלא מעט מקרים הם צודקים. לפי דו"ח הטראפיקינג שפרסם משרד החוץ של ארצות הברית ב־2015, חלק מהקורבנות, ובהם קטינים, נעצרו והורשעו, מאחר שחוקים פדרליים שנועדו להגן עליהם אינם תקפים בחלק מהמדינות. רבים מהניצולים של התעשייה הזאת ממשיכים לשאת רישום פלילי בגין זנות, מה שמקשה עליהם בהיבטים משמעותיים של החיים, כמו קבלה לעבודה ומציאת דירה.

תעשיית הסקס טראפיקינג בארצות הברית משתרעת ברחבי המדינה – מהמזרח, במוקדים ידועים כמו מילווקי ואטלנטה; דרך לאס וגאס במערב, ועד ערי קליפורניה שלחוף האוקינוס השקט. היא מגלגלת מדי שנה רווח של מיליארדי דולרים בארצות הברית, ובעולם כולו – כ־100 מיליארד דולר, לפי מחקר של ארגון העבודה העולמי (ILO) שפורסם ב־2014.

סקס טראפיקינג בארצות הברית הוא עסק משתלם ביותר. מבין סוגי הסחר באנשים, הוא הרווחי ביותר בפער אדיר. לפי ILO, כל קורבן של סחר למטרות מין מניב מדי שנה רווח של 21,800 דולר, לעומת 4,800 דולר לקורבן במקרה של סחר למטרות עבודה בחו"ל, 2,500 דולר למטרות עבודה בחקלאות, ו־2,300 דולר למטרות עבודה באותה מדינה. מבין אזורי העולם, ארצות הברית ומדינות המערב הן הרווחיות ביותר לסקס טראפיקינג: במדינות המפותחות כל קורבן מניב רווח שנתי ממוצע של 34,800 דולר, לעומת 15 אלף במזרח התיכון, 5,000 באסיה ו־3,900 באפריקה.

ובתוך ארצות הברית, נראה שקליפורניה מתבססת כבירת הטראפיקינג האמריקאי. ב־2016 דווחו בה יותר מקרים מבכל מדינה אחרת בארצות הברית, ובסך הכל 1,300 מקרים מדווחים, לפי פולאריס. המגמה התגברה השנה. בחצי השנה הראשונה של 2017 קליפורניה הובילה בפער גדול במספר המקרים המדווחים של סקס טראפיקינג – 705 מקרים, לעומת 433 בטקסס שאחריה ו־329 בפלורידה.

בפברואר בוצעה בקליפורניה אחת הפשיטות הגדולות בשנים האחרונות. כמעט 500 איש נעצרו במבצע מיוחד של משטרת מחוז לוס אנג'לס, שבו חולצו יותר מ־50 קורבנות סחר, רובם הגדול למטרות מין – מחציתם ילדים. המשטרה עצרה 474 איש בלוס אנג'לס, סן דייגו וסנטה ברברה במהלך שלושה ימים, נגדם הוגשו כתבי אישום בגין סרסרות, שידול לזנות וסחר באנשים.

חלום שהופך למציאות אכזרית

ריבוי המקרים נובע לא רק מהסיבה הפשוטה שקליפורניה היא המדינה המאוכלסת ביותר בארצות הברית אלא גם, ובעיקר, מכך שלוס אנג'לס היא המגדלור של תעשיית הסרטים והזוהר העולמית, המושכת אליה המוני נשים צעירות הלהוטות להגשים חלום בדוגמנות ומשחק. לא מעט מהן מוצאות עצמן במציאות אכזרית, שמנצלת את תמימותן ואת כמיהתן להשתלב בתעשייה. "נשים רבות מפתחות רגשות רומנטיים כלפי מי ששידל אותן לזנות. אחרות מתפתות בעקבות הבטחות סרק למשרות כמו דוגמנות או ריקוד. יש נשים שנכפה עליהן למכור את גופן על ידי בני משפחה", נכתב באתר האינטרנט של פולאריס.

סיבה נוספת היא העובדה שקליפורניה חולקת גבול עם מקסיקו, הידוע כמוקד הברחות בקנה מידה כה גדול, שהוא גרם לנשיא ארצות הברית הנוכחי דונלד טראמפ להבטיח לבוחריו לבנות בו חומה.

הנשיא הקודם, ברק אובמה, הכריז ב־2014 על סיוע מיוחד של הממשל הפדרלי במאמץ לבלום את התעשייה, ועל ינואר כחודש שיוקדש מדי שנה למאבק בטראפיקינג. אבל מאז, נראה שהתעשייה רק גדלה.

לגידול החד בתעשיית הסקס טראפיקינג יש כמה גורמים. האחד הוא ההכרה של ארגוני פשע בכך שסחר בנשים הוא עסק משתלם ביותר, והרבה פחות מסוכן מאשר סחר בסמים, שממשלות ברחבי העולם משקיעות מאמצים אדירים במלחמה בו, ומסחר בנשק, שהעונשים עליו חמורים במיוחד. צעירות עניות הכמהות ליציבות כלכלית ומזור נפשי מצויות בהמוניהן, בארצות הברית וברחבי העולם, וניצולן הוא משימה קלה למדי עבור רשתות של סחר באנשים. הגברים שחוטפים אותן למטרות רווח חזקים מהן, מתוחכמים מהן ונטולי סנטימנטים.

גורם נוסף הוא קיצוץ תקציבי משטרה במדינות שונות בארצות הברית, כתוצאה מגירעונות שתפחו לאחר המשבר הפיננסי והביאו לקיצוצים בשירותים חיוניים לתושבים, כמו חינוך, בריאות, רווחה ואכיפת החוק. קיצוץ בתקציבי שיטור פירושו פחות שוטרים, פחות ניידות, פחות שעות פעילות, פחות אכיפה, ופחות תקציבים ייעודיים למאבק בתופעות ספציפיות כמו סחר בנשים, שאינם ניצבים בראש סדר העדיפויות של המשטרה. תעשיית הסקס טראפיקינג הגיעה עד מדינת מונטנה המרוחקת והקטנה, שהתמודדה השנה עם קיצוץ של 5% בתקציב האכיפה של המדינה. "לצערי, חקירות של טראפיקינג ייאלצו להיפסק אם הקיצוץ התקציבי יתרחש", אמר בתחילת השנה התובע הכללי של המדינה, טים פוקס.

גורם שלישי הוא מספרם ההולך וגדל של אירועים גדולים – מתחרויות ספורט דרך פסטיבלים ועד כנסים של חברות גדולות – שנהפכו להיות מוקד משיכה של תעשיית הזנות. הסופרבול – גמר ליגת ה־NFL שנחשב אירוע הספורט הפופולרי ביותר בארצות הברית – הוא מגנט של התעשייה. לסופרבול 2010, שהתקיים במיאמי, הוזרמו יותר מ־10,000 נערות ליווי, ובסופרבול 2016 שהתקיים ביוסטון נעצרו יותר מ־750 איש בחשד להפעלת רשתות סחר בנשים וזנות.

הלוגו של laceyshopeproject

ואולי הגורם החשוב ביותר הוא האינטרנט שמקל על פעילות התעשייה ועל התפשטותה. תחום הזנות עבר לרשת, ולפי הערכות, 75% מעסקות הזנות מבוצעות כיום דרך הרשת. האתר הגדול ביותר בארצות הברית, בפער גדול, הוא Backpage.com, ששולט בעשרות אחוזים משוק מודעות הזנות. אתר זה, מעין מקבילה של קרייגסליסט המציג עצמו כמעין דפי זהב אינטרנטי לאינספור סוגי מוצרים ושירותים, הוגדר על ידי רשויות החוק בקליפורניה כ"בית בושת מקוון המוני". ב־2012, כשהאתר החזיק 70% משוק מודעות הזנות בארצות הברית, פרסם "ניו יורק טיימס" תחקיר מטלטל שחשף כי גולדמן סאקס, בנק ההשקעות הגדול בוול סטריט, מחזיק 16% מהחברה שמפעילה את האתר. החשיפה, והסערה שהתעוררה בעקבותיה, הובילה את גולדמן סאקס למכור את אחזקותיו.

אולם האתר המשיך לפעול, ועד לפני שנה המשיך להציע שירותי זנות בהיקפים גדולים שסיפקו את רוב הרווח שלו. לפי לוס אנג'לס טיימס, מודעות הזנות הניבו ל־Backpage צמיחה אדירה בהכנסות – מ־5.3 מיליון דולר ב־2008, ל־135 מיליון דולר ב־2014.

בסוף 2016 הגישה מדינת קליפורניה תביעה נגד בעלי האתר, הפיננסיירים מייקל לייסי וג'יימס לרקין, בטענה שהוא נהפך ל"בית בושת מקוון המוני". הבעלים טענו כי אתרי אינטרנט המפרסמים תוכן של גורם שלישי זוכים להגנה של החוק, וכי הרשעתם תהווה פגיעה בחופש הביטוי של גופי תוכן באינטרנט. התביעה עדיין מתנהלת, אולם בתחילת 2017 הסיר האתר את כל מודעות המבוגרים שלו, לאחר שדו"ח של ועדת הסנאט בממשל הפדרלי האשים את Backpage בפעילות עבריינית, וטען כי מנהלי האתר הסירו ביודעין תוכן על תנאי שימוש האוסרים פרסום מודעות סקס וזנות בדפים מסוג זה. הפעולה בוצעה ביום שבו היו אמורים מנהלי האתר להעיד בסנאט.

התביעה נגד טראמפ - שבוטלה

המעורבות של פיננסיירים ואנשי עסקים באתר Backpage אינה מסתכמת באחזקות. אלה נוטלים חלק בפריחה של תעשיית הסחר בנשים בארצות הברית כלקוחות, כמו דמויות בכירות במערכת הכלכלית והפוליטית, כפי שמספרת מאיירס, שבעצמה החלה לספק שירותי זנות דרך מודעה שפרסם הסרסור שלה ב־Backpage.

בראיון ל"האפינגטון פוסט" השנה העידה מאיירס כי רוב הגברים שהזמינו שירותי זנות היו "אנשים מכובדים, מצליחים ובעלי קריירות. לרובם היו משפחות בבית. זה משהו שמפתיע את אמריקה. אלה לא גברים שמנים, מסריחים ודוחים. לעתים קרובות מדובר בגברים מובילים בקהילה".

הקשר האפל בין סחר בנשים לבין פיננסיירים מהצמרת הכלכלית נחשף באופן חסר תקדים ב־2015. אתר גואקר, שעשה לו שם בחשיפות מביכות על ידוענים, פרסם צילומי דפים מפנקס הטלפונים של המיליארדר הניו יורקי ג'פרי אפשטיין, שהורשע בפדופיליה. אפשטיין בן ה־64, שנהפך מיליארדר בזכות כישוריו בסחר באופציות בוול סטריט, נכנס לכלא ב־2008 לאחר שהורשע בשידול לזנות של נערה בת 14.

ההרשעה נקבעה בתום משפט בו נחשד אפשטיין כי בעשור שעבר ניהל רשת של עשרות קטינות שעסקו במתן שירותי מין – לו ולחבריו. בכתב התביעה נגדו נטען בין היתר כי אפשטיין "השאיל" קטינות לאנשים רבי עוצמה, וכי הוא התקין מצלמות ברחבי אחוזתו כדי לתעד פעילות מינית שלהם עם קטינות למטרות סחיטה אפשרית. ספר הטלפונים שלו כלל שמות כמו אהוד ברק, ביל קלינטון, טראמפ ופרקליט העל אלן דרשוביץ, שייצג את אפשטיין במשפטו.

פרופ' אלן דרשוביץצילום: רויטרס

כמה שנים מאוחר יותר דרשוביץ מצא עצמו כנאשם באותו סעיף כמו מרשו, לאחר שצעירה בשם וירג'יניה רוברטס ג'ופרי הגישה תביעה בה טענה כי הוא ואפשטיין קיים איתה יחסי מין בעת שהיתה קטינה בת 15. בעתירה שהגישה ב־2015 טענה ג'ופרי כי היא ודרשוביץ קיימו יחסי מין כמה פעמים כשהיתה קטינה, על סיפון מטוסו הפרטי של אפשטיין ובבתים שלו בניו יורק, ניו מקסיקו ובאיי הבתולה. כמו כן טענה שאפשטיין "סחר בה מינית" עם כמה מחבריו, ובהם הנסיך אנדרו, הדוכס מיורק. ב־2016 הוא נוקה מההאשמות בשל היעדר ראיות מספקות.

ג'ופרי, כיום בת 33, המשיכה בהליכים המשפטיים ב־2017, כשהפעם מעורב גם שמו של מי שנכנס לבית הלבן רק חודשים ספורים לפני כן. בתביעה אזרחית שהגישה באפריל נגד בת זוגו לשעבר של אפשטיין, גיזלין מקסוול, טענה ג'ופרי כי בגיל 15 שודלה על ידי מקסוול לספק שירותי מין, בזמן שעבדה במועדון הגולף של טראמפ במאר־א־לאגו בפלורידה. אפשטיין היה מבקר קבוע במאר־א־לאגו, וחבר של טראמפ, שמצידו ידע לספר על חיבתו של אפשטיין לצעירות. "אני מכיר את ג'פרי במשך 15 שנים, הוא בחור נהדר ומאוד כיף להיות איתו", אמר טראמפ ל"ניו יורק מגזין" ב־2002. "ידוע שהוא אוהב נשים יפות לא פחות ממני, ורבות מהן צעירות. אין ספק שג'פרי נהנה בחיי החברה שלו".

טראמפ אמנם לא הפליל את אפשטיין בפעילות מינית עם קטינות, אולם כמעט הופלל בעצמו. עורכי הדין של מקסוול דרשו מבית המשפט לדעת אם בעבר הוגשו תביעות, שבוטלו מסיבות עלומות, הטוענות כי טראמפ ואפשטיין אנסו קטינה באחוזתו של אפשטיין במנהטן.

ב־2016, שעה שהוא סולל את דרכו לזכות במועמדות לנשיאות של המפלגה הרפובליקאית, הגישה אישה תביעה נגד טראמפ בטענה שהוא אנס אותה כשהיתה בת 13. האישה, שהציגה עצמה בשם הבדוי "ג'יין דואו" בכתב התביעה מחשש לגורלה, טענה כי כשהיתה בת 13 והחלה לדגמן פקדה כמה מסיבות שערך אפשטיין באחוזתו, וכי במהלך אחת מהן טראמפ קשר אותה למיטה ואנס אותה. ארבעה ימים לפני הבחירות, ביטלה האישה את התביעה מסיבה לא ברורה. גם התביעה של ג'ופרי נגד מקסוול ב־2017, שבו עלה שמו של טראמפ, בוטלה במפתיע. אתר "פוליטיקו", שפרסם את פרטי התביעה, העלה השערה כי הצדדים הגיעו להסדר של פיצוי כספי.

גם בלי האישומים האלה, ספק אם הנשיא טראמפ – אדם המחזיק ברקורד של מטריד מינית סדרתי ויחסו כלפי נשים ידוע בעיקר באמירה "תפוס אותן בפוסי" – הוא האיש הנכון להכריז מלחמת חורמה על תעשיית הסקס טראפיקינג.

אבל הצעת חוק חדשה שמקודמת על ידי מפלגתו של טראמפ עשויה למנוע את כניסתן של צעירות כמו מאיירס לחיי גיהנום. הסנאטור הרפובליקאי רוב פורטמן, שהוביל את החקירה נגד אתר Backpage, הגיש באוגוסט 2017 הצעת חוק לפיה תיאסר כל פעילות הקשורה לסחר בנשים בארצות הברית. במוקד הצעת החוק נכלל סעיף שיבטל את ההגנה לה זוכים אתרי אינטרנט על פרסום מודעות זנות ושירותי מין.

דונלד טראמפצילום: בלומברג

בנובמבר קיבלה הצעת החוק חיזוק משמעותי, כשענקיות האינטרנט הביעו תמיכה בחוק. איגוד האינטרנט הכולל בין היתר את פייסבוק, גוגל ואמזון, פרסם הצהרה לפיה הוא תומך בחוק לאחר שנעשו בו כמה שינויים, לאחר שבתחילה הביעו החברות חשש כי הוא עשוי לפגוע בחופש הביטוי באינטרנט.

חופש הביטוי הזה נוצל בעשור האחרון כדי לשמש מלכודת איומה לרבבות נשים בארצות הברית והניב רווחי עתק לשורה של מתווכים – בעלי אתרים, סוחרי נשים, סרסורים וסוחרי סמים. חוק פדרלי האוסר על פרסום מודעות לשירותי מין וודאי יוכל לעזור, אבל במדינה שבה עשרות מיליוני אנשים בוחרים לנשיאות אדם שחשוד בסדרה של הטרדות מיניות, ייתכן שדחוף עוד יותר לתקן את הנורמות בחברה האמריקאית, שאיפשרו לתעשיית הסחר בנשים לשגשג ולקחת בשבי בחורות כמו מאיירס. כי על כל אחת כמוה, יש אלפי צעירות שלא משתקמות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker