מונולוגים מהמונוגמיה: חמש נשים עם חמש דעות על איך לחיות עם גבר אחד

חמש נשים מפינות שונות של העולם מסבירות מהי מונוגמיה בשבילן - ואם היא מתאימה להן בכלל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חתן וכלה בתל אביב
חתן וכלה בתל אביב. נישואים ככלוב שנשים גוררות אליו גברים בניגוד לרצונם (למצולמים אין קשר לנאמר בביקורת) צילום: גיל כהן־מגן
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

"אני מעדיפה מונוגמיה כי אין לי זמן פנוי"

נורה שמידלן, 25, שווייץ

נורה שמידלן
נורה שמידלן
שער מגזין וומן יוני 2017

"97% מהיצורים החיים על כדור הארץ לא חיים במונוגמיה. ביניהם נמצאים קופי השימפנזה, שקרובים מאוד לבני האדם ובדרך כלל חיים בתוך קבוצות של זכר אחד וכמה נקבות. בעיני, העובדה הזו מוכיחה שבני אדם אינם מותאמים ביולוגית לחיים מונוגמיים, ושהמבנה החברתי והערכים החברתיים הם אלה שגורמים לאנשים לחשוב שמונוגמיה היא 'הדרך הנכונה לחיות'. אני חושבת שלכל אחד מגיע לבחור איך לחיות, כל עוד הצדדים כנים ופתוחים לגבי זה.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יוני של TheMarker Women

"אני רווקה ונהנית מהעצמאות, אבל הייתי שמחה למצוא מישהו להתאהב בו ולבלות איתו זמן יחד. מערכת היחסים האחרונה שלי היתה מונוגמית והיא עבדה טוב. לא הייתי מעורבת במערכת יחסים פתוחה אף פעם. עם זאת, אני שומעת על אנשים שמנהלים יחסים פתוחים, ויש גם כאלה שמנהלים כמה מערכות יחסים במקביל. לי באופן אישי יהיה קשה לנהל כמה מערכות יחסים במקביל או להתאהב בכמה בני אדם במקביל.

"קשה לי לדמיין שאם אני מאוהבת במישהו יהיה לי רצון לנהל מערכות יחסים מיניות, שלא לדבר על רומנטיות, עם אחרים. בכלל קשה לי לדמיין איך אפשר להכניס כמה מערכות יחסים בתוך לוח הזמנים שלי. זה קשה להיות במערכת יחסים אחת, איך אפשר לנהל יותר מאחת? אני חושבת שגם אם אני מסוגלת להתאהב ביותר מגבר אחד, לוגיסטית זה יהיה פשוט בלתי אפשרי. אז אני מעדיפה מונוגמיה, בשל אי היכולת שלי להתאהב ביותר מגבר אחד, וגם בגלל המחסור בזמן".

"הדבר הנכון בעיני האל"

לואיסה וור
לואיסה וורצילום: Rooful Ali

לואיסה וור, 22, לונדון

"אולי קשה למילניאלז לעכל את העניין של מונוגמיה. מצד אחד, כשגדלנו, חינכו אותנו לחפש את האידאל של 'והם חיו באושר ועושר עד עצם היום הזה' עם בן זוג אחד; אבל מצד אחר, התרבות הפופולרית מקיפה אותנו בתפישות שלפיהן זה משעמם ו'לא טבעי' להיות עם בן זוג אחד.

"אני נוצרייה. הברית החדשה די ברורה ביחס שלה למונוגמיה כדבר הנכון בעיני האל, ומשקפת למדי את העמדה שלי בנושא. אף שאני צעירה ואולי זה לא פופולרי להתבטא ככה בנושא בימינו, בעיני יש משהו יפה ובעל משמעות בחיים משותפים עם בן אדם אחד – בגלל היציבות, הנאמנות וההרגשה המשפחתית ששווה להקריב בשבילה, במיוחד בתוך החיים הכאוטיים שלנו כיום".

"אני מנסה להיות לא מונוגמית, אבל באופן מוסרי"

שרה גרומט, 34, ארצות הברית

שרה גרומט
שרה גרומטצילום: Sarah M Grumet

"את המושג פוליאמוריה שמעתי לראשונה בגיל 18, והסתקרנתי. הייתי בשנה הראשונה שלי בקולג'. החבר שלי אז ואני היינו ממש מאוהבים אבל ידענו שמערכת יחסים 'סטנדרטית' אינה בשבילנו. התחלנו לגלות את עולם הדייטים החיצוני, כשבו־זמנית השקענו בקשר האוהב של שנינו. זה היה ניסוי מתמשך שלא היה קל, אבל היה מספק בהחלט.

"כשהקשר נגמר, כשנה וחצי לאחר מכן, נקלעתי לאתגרים רבים כשניסיתי להיות לא מונוגמית, אבל באופן מוסרי. בינתיים התבגרתי, השתניתי ולאט לאט הבנתי שפוליאמוריה זה דבר שמתאים לאישיות שלי ומייצג את מה שתמיד חשבתי עליו – לא כעוד דרך 'להתפרע' כמו שהרבה אנשים רואים את זה, אלא כהזדמנות לזמן לחיי השראה מתמדת ואהבה בלתי נגמרת.

"מונוגמיה תמיד גרמה לי להרגיש חנוקה ותחת מחויבות להבטיח דברים שאין ביכולתי, או ברצוני, לממש. מה שהופך את המונוגמיה לעניין זמני, בעיני, הוא הציפייה הלא־ריאלית שאת תמצאי את האחד שממנו מצופה לממש כל צורך רגשי ופיזי שלך לכל אורך חייכם המשותפים. פרטנרים שונים לא רק ממלאים צרכים פיזיים ורגשיים שלנו, אלא גם עוזרים לנו ללמוד ולצמוח בדרכים שונות. זאת המתנה של פוליאמוריה, ומשהו שמונוגמיה אף פעם לא היתה יכולה להציע לי. הפוליאמוריה עזרה לי לרכוש כישורים תקשורתיים מדהימים ולמדתי איך לעבד סיטואציות ורגשות מורכבים שחברי המונוגמיים פשוט לא נתקלים בהם אף פעם.

"אני משוכנעת שעובדת היותי פוליאמורית מזה כעשור הפכה אותי לשמחה, חכמה, חזקה ומסופקת יותר ממה שהייתי לו ניסיתי לדחוף את רגשותי אל תוך הסדק הקטן שהוא התרבות המונוגמית שלנו. אולי זה עובד לחלק מהאנשים, אבל זה בהחלט לא עובד בשבילי".

לוסיאנה פרז פרדה
לוסיאנה פרז פרדהצילום: Rooful Ali

"מה שמכריע זו התקשורת בין הצדדים"

לוסיאנה פרז פרדה, פרו

"אני חיה במדינה דתית ושמרנית, שיש בה חוסר מודעות, חוסר ודאות ואפילו הטעיות בנוגע לנושאים שהם בגדר טאבו. היה לי בן זוג שגדל במשפחה קתולית והוא דיבר על אהבה כעל משהו עמוק, מונוגמי, ובלתי מותנה, אבל הוא לא ידע על מה הוא מדבר, והתנהגותו לא שיקפה את הדברים האלה. השמרנות וחוסר הפתיחות והדיון בנושאים אלה, גרמו לכך שהוא לא הבין איך הדברים עובדים.

"אני לא יכולה להגיד אם מונוגמיה זה דבר טוב או רע, אבל היא מביעה את הרצון של מישהו לשתף את אהבתו או תשוקתו המינית עם בן אדם אחד בלבד, ושהאדם הזה יחזיר לך באותה מטבע. אבל אהבה אינה דבר פשוט בכל מקרה, ומה שמכריע הוא תקשורת טובה בין הצדדים – אהבה אינה בונה את עצמה לבד וצריך לעבוד עליה".

שיינה רמירז
שיינה רמירזצילום: Andrew Politano

"חייבים כנות ביחסים"

שיינה רמירז, בת 31, ארצות הברית

"התחתנתי לא מזמן והבחירה להיות מונוגמית לא רק חשובה למערכת היחסים שלי עם בן זוגי, אלא היא גם מהיסודות ליצירת האמון בין שנינו. כדי להיות מונוגמית אמיתית את חייבת להיות מסורה, הן רגשית והן מינית, לאדם אחד.

"אני בוחרת להיות כזו מאחר שאני משוכנעת שכשאת עם אדם אחד, הקשר חזק יותר. בעיני כנות היא הערך החשוב ביותר, ואני חושבת שמערכת יחסים לא מונוגמית שוברת את הערך הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker