נשים - ללא מסיכות || פרויקט מצולם

נשים ישראליות שנמצאות בעין הציבורית הצטלמו עבורנו ללא איפור וסיפרו על החוויה

צילום: דן קינן
צילומים: תומר אפלבאום
צילומים: תומר אפלבאום

שרון אילון, פרזנטורית מותג הטיפוח Promise

שרון איילון
צילום: דודו בכר

"יש לי קוסמטיקאית, פדיקוריסטית ומעצבת שיער. אני שגרירה של מותג קוסמטיקה ואני מאמינה שטיפוח ושמירה על הקיים חשובים מאוד. ובאותה נשימה, אני לא מוכנה להשתעבד לאף אחד ולשום דבר. חשוב לי לאכול טוב, לשתות טוב, ובעיקר להרגיש טוב. אז אני מסתובבת עם בקבוק מים בתיק, מתאמנת כי זה נותן לי את ההרגשה הכי טובה, ולפעמים מוותרת לעצמי - וגם זה בסדר".

איריס ארז, כוריאוגרפית ורקדנית

איריס ארז
צילום: תומר אפלבאום

"אנחנו חברה שעסוקה מאוד בנראות, אבל בחיי היום-יום אנו נאלצים להתמודד עם האמת העירומה של פנינו. אני לא מרגישה לחץ להראות במיטבי ביום-יום, כמי שמבלה שעות בסטודיו, שבמהלכן אני מתגלגלת על הרצפה בבגדי עבודה מהוהים. הבמה מאפשרת לי להראות הרבה פנים שלי, שזוהי פריבילגיה שיש בה גם חשיפה וגם כסות. להיראות במיטבך זה להיות מה שאת ברגע נתון, בלי צורך לכסות על מה שעובר עליך".

גאלה רחמילביץ', סטייליסטית, יזמית אופנה העוסקת בתחום העצמה ודימוי גוף

גאלה רחמילביץ'
צילום: תומר אפלבאום

"אני יודעת עד כמה גדול כוחו של המראה שלנו בחברה השיפוטית שבה אנחנו חיים. מראה מטופח או מוזנח יכול להשפיע על סגירת עסקה ועל זוגיות ומעמד. אני אוהבת להתאפר ולהתלבש (בכל זאת בחרתי להיות סטייליסטית), אבל בימים שבהם אין לי מצב רוח, או כשחם מדי, אני בוחרת לא להתאפר - והעולם לא קורס".

ד"ר חנה קהת, מרצה במדעי היהדות והמגדר - מכללות אקדמיות לחינוך, גבעת וושינגטון, סמינר הקיבוצים ואחווה. מייסדת קולך ופעילה פמיניסטית

ד"ר חנה קהת
צילום: תומר אפלבאום

"האם גם את הגברים מקדמים ב'בוקר טוב, אתה נראה טוב היום' או ב'כמה יפה אתה הבוקר'? או שזה מסר סמוי אלינו הנשים, כדי לאלץ אותנו להיראות 'טוב'?".

טל שניידר, עיתונאית ובלוגרית פוליטית

טל שניידר
צילום: תומר אפלבאום

״אני לא מרגישה שום לחץ להיראות באופן כזה או אחר, לא כיום ולא בעבר. מעולם לא התייחסתי לאמירות על המראה החיצוני, זה לא עניין אותי כשהייתי נערה וזה לא מעניין אותי עכשיו. לא מפריעים לי עלבונות על חזותי, ואני משתדלת להתעלם ממחמאות״.

ורד מוסנזון, מנהלת קריאייטיב, זהות ושפה

ורד מוסנזון
צילום: תומר אפלבאום

"מנסה לחשוב במורד נהרות הזמן - אני לא חושבת שהקדשתי פחות או יותר זמן לאיך שאני נראית, בהווה או בעבר. את כמו שאת, והאחרים מוזמנים להתרגל".

עאידה תומא סולימאן, חברת כנסת מטעם חד"ש

עאידה תומא סולימאן
צילום: אמיל סלמן

"אני מאמינה שנשים צריכות להרגיש טוב עם עצמן ועם איך שהן נראות. האיפור הוא הכתבה של סטנדרטים המתייחסים לחיצוניות של נשים יותר מאשר לתוכן, ותרגום לתעשייה קפיטליסטית שמחפיצה נשים. ברור שיש עלי לחץ להתאפר כל הזמן, במיוחד מאז שנכנסתי לכנסת, מקום שבו העין הציבורית פקוחה תמיד, ושבעצמו מושפע מאותם סטנדרטים".

מסקי שיברו, שחקנית, במאית ויוצרת

מסקי שיברו
צילום: תומר אפלבאום

"המושג 'להתאפר' כנראה הגיע ממקומות לא טובים. בעבר, אנשים שרצו להסתתר היו מתאפרים. החברה שאנחנו חיים בה כיום מתנהלת באופן דומה, עם המון מסכות. ההתנהלות היומיומית שלי לא מתחילה באיפור ולא מסתיימת בו. אני אוהבת לטפח את עצמי בלי קשר לסביבה, זה עושה לי טוב. עם הזמן למדתי שטיפוח בשבילי הוא לא רק חיצוני אלא בעיקר פנימי - הגשמה מקצועית, משפחתית ואישית. כל היתר זה בונוס או פינוק. כל העולם במה וכולנו שחקנים".

שער וומן ינואר 2017

הפרויקט מתפרסם בגיליון ינואר של TheMarker Women

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker