נשים וגברים עירומים, עומדים בסבלנות, כולם חטובים - וזה יעלה לכם 5,000 דולר

בובות המין צפויות להשתדרג בעזרת גוף אנושי מושלם ובינה מלאכותית, שתאפשר להן לנהל שיחה אינטליגנטית. האם הסקסבוטים יפתרו את בעיות האינטימיות של האנושות - או יהפכו את העולם למנוכר יותר מאי פעם?

הכנת בובות מין
צילום: רויטרס
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

נשים וגברים עירומים, מסודרים בשורות ארוכות, מחכים במרתף מרוצף בטון, עומדים בסבלנות. כולם חטובים להפליא, עם פרופורציות מושלמות ותווי פנים מלוטשים. איש לא מתלונן על ההמתנה הארוכה, וזה לא רק מאחר שאנחנו נמצאים בקליפורניה המנומסת. הגופים המושלמים הללו לא שייכים לבני אנוש, כי אם לבובות מין המיוצרות במפעל קליפורני זה, לפי עיצובו ותכנונו של המהנדס מאט מקמולן.

בובות מין אינן דבר חדש; אך עד כה הן נטו להיראות גרוטסקיות, כמו בובות ברבי שהוגדלו פי 20. אלא שבובות הסיליקון של מקמולן דומות הרבה יותר לבני אדם אמיתיים, גם אם נטולי פגמים גופניים. מקמולן שואף שהבובות שלו לא ישמשו רק לסקס אלא גם יהוו חברה נעימה. לשם כך, הבובות, שמחיר כל אחת מהן 5,000 דולר, מצוידות ב"אישיות" המבוססת על בינה מלאכותית, ומאפשרת להן לנהל שיחה. מקמולן רוצה שבובות אלה, שניתן למעשה להגדיר כסקסבוטים (מהמילה רובוט), יהיו לא רק כלי לסיפוק צרכים, אלא גם מישהו שניתן לאהוב.

הכתבה מתפרסמת בגיליון אוקטובר של TheMarker Women

"אהבה בין בני אדם לבין רובוטים תהיה יום אחד נורמלית בדיוק כמו אהבה בין בני אדם שונים", טוען דייוויד לוי, מומחה האינטליגנציה המלאכותית, שפרסם לאחרונה ספר על אהבה ומין עם רובוטים. בספרו, לי הבריטי מתווה חזון אוטופי שבו זנות לא תהיה רלוונטית עוד, ובינה מלאכותית תהיה התשובה לאנשים הסובלים מבעיות ביחסים אינטימיים. "מספר האקטים המיניים של בני אדם יגדל, כי רובוטים ילמדו את האנושות על מין יותר מכל ספרי ההדרכה לסקס", הוא טוען.

לוי מנבא בספרו עוד כי הרובוטים יספקו מענה לאנשים בודדים רבים, ש"אין להם מישהו לאהוב ואף אחד לא אוהב אותם. העולם יהיה מקום שמח יותר, כי לכל האנשים האומללים פתאום יהיה מישהו. אני חושב שזה יהיה שירות מושלם למין האנושי". לוי צופה שנישואים בין רובוט לבן אנוש יהיו דבר שבשגרה עד 2050.

ספרו של דייוויד לוי, מומחה האינטליגנציה המלאכותית, על אהבה ומין עם רובוטיםצילום: Harper Perennial

הרובוטים של תקופתנו עדיין רחוקים מאוד מאלה המככבים בפנטזיית המדע הבדיוני של לוי ומקמולן; אבל הניסוי של האחרון עשוי לשנות את האופי של האינטראקציה האנושית, בדומה לשינוי אותו מחוללות הרשתות החברתיות. אם הניסוי של מקמולן יצליח, הרובוטים יוכלו לשנות לחלוטין את הדרך שבה האנושות מתייחסת למין.

כמו שיחה עם גוגל טרנסלייט

הבובות במפעל של מקמולן, Abyss Creations שמו, מיוצרות בשלל גדלים, גווני עור וצבעי שיער, ומייצגות מגדרים שונים, כך שהן מתאימות לא רק לגברים הטרוסקסואליים. עם זאת, המראה המלוטש והמושלם שלהן מזכיר מאוד שחקני פורנו, ומבהיר כי היצרן עדיין לא קורא תיגר על תפישת היופי המקובלת, אלא מנציח אותה.

ד"ר גלית ולנר, חברת סגל במרכז האקדמי ויצו חיפה ומרצה בבצלאל ואוניברסיטת תל אביב, מסבירה כי העיצוב הנוכחי של בובות המין הללו מושפע מהדימוי של הגוף הנשי המושלם שאנחנו רואים בפרסומות, בקולנוע ובטלוויזיה. ולנר, המתמחה בפילוסופיה של הטכנולוגיה, מוסיפה כי "הפיתוח הזה מעורר חשש מהשטחת יחסים בכלל, ויחסים בין בני זוג בפרט, לממדים מיניים בלבד. כשאנחנו בוחרים בני זוג אנחנו אמנם מתייחסים לממד המיני, אבל לא רק אליו".

אולי לוי צודק וסקס עם רובוטים יפתור את בעיות האינטימיות וימנע ניצול נשים?

"אם המפתחים טוענים שייווצר כאן דיאלוג בין בן אנוש לבין מכונה – הם טועים. בסרט Her רואים מחשב שמדמה חברה לחיים, אבל הדיבורים אל המכונה הם בעצם רצף של מונולוגים, שמשקפים את הציפייה החברתית בנוגע לדרך שבה נשים צריכות לדבר ולהגיב לאחרים. זה מעין גוגל טרנסלייט – תרגום שאי אפשר להסתמך עליו ב־100% ולנהל שיחות אינטליגנטיות שלמות בעזרתו. יחסי המין עם המחשב הזה נעשים בעזרת הוראות תפעול, אבל כידוע, סקס זה לא רק עניין טכני".

עם זאת, ולנר מסייגת ואומרת כי ייתכן שרובוטים מסוג זה אכן יסייעו לאנשים הסובלים מבעיות באינטראקציה חברתית, או ממחסור במגע אינטימי. "התפתחות טכנולוגית תמיד תלויה בהקשר חברתי, ולכן השאלה היא באיזו חברה הטכנולוגיה הזו מתקיימת. בסין, לדוגמה, אחרי שהופלו מיליוני עוברים ממין נקבה, הפרופורציות בין גברים לנשים אינן מאוזנות, מה שהביא לתופעות מופרכות. ייתכן שבסיטואציות מהסוג הזה, סקסבוטים יכולים להיות סוג של פלסטר שיסייע למי שיש לו חסך מיני", טוענת ולנר.

"ואולם בחברה מאוזנת יותר, אני חוששת שהסקסבוטים ישקפו בעיקר דפוסים ששמים את ההנאה של הגבר במרכז, ומתעלמים מזו של האישה. בשל כך, לצד הייצור שלהם צריך לספק לדורות הבאים חינוך מיני ראוי ולהעלות את המודעות למה שנכון ולמה שהזוי ומומצא על ידי תעשיית הפרסום".

גרגור, בן 35 מתל אביב, נשוי המגדיר עצמו כ"צרכן מין וירטואלי", מספר כי צפה בסרט תיעודי על גברים יפניים בודדים. הגברים, שלא הצליחו למצוא חברה לחלוק עימה את חייהם, רכשו בובות מין בשווי של אלפי דולרים, שהן תעתיק מדויק של נשים שהן פרי דמיונם ומעוצבות בקפידה. "מעבר לשימוש המיני שנעשה בהן, הבובות נהפכו לחלק אינטגרלי מחייהם של הרוכשים", הוא אומר. "כלומר, הם אכלו איתן, ישנו איתן במיטה, ישבו לצידן כשצפו בסרט בערב. ‏במובן זה, נדמה שיש אלמנט מנחם חברתית בשימוש בבוטים כתחליף לבני אדם".

‏לדבריו, נדמה שיותר מכל, מדובר בשאלה טכנולוגית. "ככל שההעתק יהיה קרוב יותר למקור, ההחלפה והמעבר בין הצורך במגע אנושי למגע רובוטי יהיו קלים וטבעיים יותר. ‏לו יכלו לייצר כבר כיום רובוט שמבחינה חושית יהיה קרוב לשלמות, הביקוש בוודאי היה גבוה. ‏כבר כעת יש בשוק צעצועי מין לגברים שהם רק חיקוי מגומי או סיליקון לאברי מין נשיים. האם אוננות מול מסך שמקרין סרט פורנו בכיכוב אנשים אמיתיים שונה מהותית משימוש בבובה? אני חושב שלא. נראה שהפורנוגרפיה מתקרבת למיינסטרים, וכמוה גם השימוש בצעצועי מין. סקסבוטים הם רק שלב נוסף בתהליך האבולוציוני הזה.

"‏וודי אלן אמר פעם שהאידאל מבחינתם של גברים רבים זו אישה שלא צריך לקחת אותה לסרטים, או לדבר איתה על פרוסט, לפני שנכנסים למיטה. שוביניסטית ומיושנת ככל שתהיה התפישה הזו, נדמה לי שרבים מהגברים מבינים ומתחברים אליה. אני לא מאמין שאדם יוותר לחלוטין על מגע אנושי לטובת בובה, גם אם היא תהיה חיקוי מדויק של אישה. אבל העולם אינו מקום אופטימי. חלק מהאנשים שיקנו את הסקסבוטים הם אלה שגם ככה לא ימצאו את עצמם בחברת בני אדם בסוף הערב".

שחרור האישה - או דיסטופיה?

מפתיע לגלות שמחקרים עתידניים מצביעים על כך שב־2025 רוב משתמשי הסקסבוטים יהיו נשים – אף שכיום, רוב המשתמשים בבובות מין הם גברים. האם פירוש הדבר הוא שנשים ייפטרו כליל מהצורך בגברים? והאם נמצא את עצמנו בחברה מנוכרת ודיסטופית, שבה בני אדם לא חשים כלל צורך בקרבתו של אדם אחר, או בקשר אנושי מכל סוג שהוא?

יערה, בת 29 מירושלים, לא רואה את התסריט הזה מתממש בקרוב. "התבוננות בבובות מין מעוררת בי רתיעה וגועל", היא אומרת. "קשה לראות איך לוקחים משהו אנושי ומפשיטים ממנו את האנושיות שלו למטרה שימושית, כאילו הגוף הוא מטאטא, מגב, או שואב אבק. זה מטריד ומעורר אי נחת.

"גם אם המראה של הבובות היה שובה לב ומעורר, אני מרגישה שהפיתוח של בובות מין נושא משמעות שלילית למין האנושי, כי הוא משקף תנועה לקראת ויתור על תקשורת טובה בין בני אדם, הבנה, קרבה, אינטימיות, אהבה, למידה שלנו כבני אדם איך לספק ולענג זה את זה. כאילו אנחנו אומרים, 'בואו נוותר על כל הדברים האלה, שמסובך להשיג ולקיים לאורך זמן, ונלך על משהו אחר – בובת גומי בצורת לסת של אישה שפועלת כשואב אבק".

גם לינה, בת 28 מנצרת, נרתעת מהרעיון. "רוב בובות המין שראיתי היו בדמות אישה ולא גבר, ותמיד חשבתי שזה פתטי. אני לא מאמינה שבובת מין תוכל אי פעם להחליף גוף של אישה אמיתית או חום של גבר אמיתי. אני חושבת ששימוש בבובות מין מעיד על חסך או צורך לא בריא".

ואולם, כמי שבאה מהמגזר הערבי, לינה גם רואה יתרונות מסוימים בסקסבוטים. "אישה ערבייה לא יכולה לקיים יחסי מין בתדירות סבירה, אם בכלל, וזו יכולה להיות חלופה טובה ובריאה עד החתונה. אני אישית הייתי שמחה לראות בחורות ערביות מעזות יותר לטפל בעצמן ולדאוג לאנרגיה המינית שלהן – כי הן לא רובוט. ובכל זאת, למרות הפתיחות המנטלית וההבנה לצרכי האישה וזכותה לפרוק את האנרגיה המינית באמצעות צעצועי מין, אני עדיין לא מעזה ללכת ולקנות ויברטור בעצמי".

ולנר מאמינה שמוקדם להתרשם מתחזיות עתידניות אלה או אחרות. "העתיד מביס אותנו שוב ושוב. זה רעיון כיפי, אבל אני לא רואה את זה קורה", היא אומרת. "צריך לנסות לראות את המערכת בכללותה – אדם, טכנולוגיה, עולם. שלושתם משפיעים אחד על השני וההשלכות הלא הידועות עדיין, הן תוצאה של שלושתם בו־זמנית".

ירון כהן צמח, ד"ר לפילוסופיה הכותב בקביעות במגזין TheMarker, מאמין שהאנושות יכולה לשלוט בטכנולוגיה ושלא מדובר בשבירה של נורמות חברתיות אלא ברצף. "סקסבוטים לא יגרמו לאנשים להתבודד, אלא ימשיכו את הרצף של הרצון האנושי להיות במגע. החשש החברתי נובע מתפישה שהאדם יוצר את החברה כי יש לו חסכים מיניים – ושאם הם מתמלאים בדרך אחרת, הוא לא יצטרך להיות בתוך החברה. הטענה הזו קשה, ואני לא בטוח שהיא נכונה", הוא אומר.

"אף אחד לא מתאהב בוויברטור – כשאדם מקיים יחסי מין עם בובת מין הוא מודע לכך שהיא לא בן אדם. בן אדם הוא יצור חברתי ובובה מינית לא תוכל לספק את צרכיו ככזה. זה כן מבטא צורך חברתי של להיות בקשר עם מישהו – ולכן המפתחים מייצרים את הרובוט בדמות אנושית, כדי לחזק את התלות".

לדברי כהן צמח, החברה מפחדת תמיד משינויים טכנולוגיים, אבל בסופו של דבר, הטכנולוגיה מחברת בין אנשים. "סקסבוטים לא יביאו לרגרסיה מוסרית – להפך, אני חושב שככל שהטכנולוגיה מתקדמת היא מספקת לאדם עוד ועוד כיוונים להיות חברתי יותר. אם הטכנולוגיה לא מספקת את הצורך להיות מקושר בצורה יעילה, היא נהפכת שולית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד