עוברים למצב רטט: הסטארט-אפ שחושף את סודות האורגזמה הנשית

OMGYes, סטארט-אפ אמריקאי, חקר את האורגזמה הנשית בעזרת מחקר מדעי רחב היקף - וכעת כל אחד ואחת יכולים ללמוד אותם, לאחר תשלום דמי מנוי כמובן

אורגזמה, סקס, יחסי מין, נשים
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

"אני אקח מה שהיא הזמינה", אומרת אחת הסועדות למלצרית בסצנה הידועה ביותר מתוך הסרט "כשהארי פגש את סאלי". היא מצביעה על סאלי (מג ראיין), שזה הרגע סיימה תצוגה קולנית מאוד של אורגזמה מזויפת, כדי להוכיח נקודה לידידה הארי (בילי קריסטל). ואולם בחיים האמיתיים, נשים ממעטות מאוד לחלוק זו עם זו את סוד האורגזמה שלהן – ומתברר גם שלא מדובר בסוד אחד בלבד, אלא בסודות רבים.

את המצב הזה מבקש לשנות הסטארטאפ בעל השם המפורש למדי OMGYes, שרותם את האינטרנט לא בשביל פורנו – אלא כדי להגדיל את הידע האנושי על המיניות הנשית, באמצעות מחקר אקדמי נרחב. הסטארטאפ זכה לתאוצה ועניין לאחר שהשחקנית אמה ווטסון, שגילמה את הרמיוני בסדרת סרטי "הארי פוטר", הזכירה אותו בראיון בתוכנית של כוהנת הפמיניזם גלוריה סטיינם. "זה אתר מגניב", אמרה ווטסון לקול צחקוקי הקהל, "חבל שהוא לא קיים יותר זמן. אתם חייבים לבדוק אותו", הוסיפה, "קצת יקר להירשם אליו, אבל זה שווה את זה", סיכמה.

הכתבה מתפרסמת בגיליון יולי של TheMarker Women

התקשורת האמריקאית שגילתה את המיזם אחרי הקידום של ווטסון, מיהרה להצטרף למברכים. "המהפכה המינית הבאה לא תגיע בגלולה", נכתב באחד האתרים המובילים שסיפר על ההתפתחות החדשה בשדה המיני, ובאחר ציינו בהתייחס למיזם כי הוא "ממש תגלית... בלי שימוש ביופמיזם מוזר, ללא שיעורי אנטומיה משמימים ועם הרבה מאוד פרספקטיבות מגוונות על נושא שדנים בו לעתים רחוקות".

המייסדים של omgyes רוב פרקינס ולידיה דנילר

המיזם הוא פלטפורמת תוכן המבוססת על מחקר, ומבקשת לסייע לנשים ובני או בנות זוגן להגיע לפורקן מיני. בשלב הראשון ביססו היזמים את התוכן על יותר מ־1,000 ראיונות עומק עם נשים שסיפרו בגילוי לב על טכניקות שונות שהן נוקטות, ובשלב מאוחר יותר – בסיוע חוקרים מאוניברסיטת אינדיאנה ומכון קינסי – נערכו ראיונות עם כ־2,000 נשים בנות 18 ומעלה, שמסקנותיהם תורגמו לסרטוני וידאו שבהם נשים מסבירות כיצד הן מגיעות לסיפוק מיני. בתמורה לכ־100 שקל, מאפשר האתר גישה ל־50 סרטונים כאלה, שחלקם נועדו לאמן בטכניקות השונות באמצעות מסך הטאבלט או הסמארטפון.

האתר החדשני נולד במוחם של שניים, רוב פרקינס ולידיה דנילר, סטודנטים מאוניברסיטת ברקלי שבסן פרנסיסקו, שהיו גם שותפים לדירה. ערב אחד, בזמן ששתו כמה כוסות יין בבר שכונתי עם חבריהם, עלתה בשיחה השאלה איך אישה מגיעה לאורגזמה. דנילר ופרקינס המשיכו להגות בסוגייה, וחיברו אותה לנושא שיחה חביב עליהם - העתיד. "לידיה ואני היינו מדברים הרבה על איך דברים ייראו בעתיד", אומר פרקינס בראיון למגזין TheMarker Women. "שוחחנו על כך שאנחנו נמצאים בימי הביניים ושבטח ניראה לדור העתיד מיושנים מאוד, בעיקר בנושא המיני".

פרקינס מספר כי בהמשך השיחה בבר, "התשובות היו כל כך מגוונות. נדהמתי לשמוע שכל אחת שישבה בשולחן אמרה משהו אחר. זה גרם לנו לחשוב שאולי יש סקס בכל מקום, לאן שלא תסתכלי. אבל האם זה אומר שהעולם באמת פתוח לכך? יש מעין סברה שסקס ומיניות זה כבר מאחורינו, שכבר פיצחנו כל דבר שקשור להם. כולם חושבים שהם יודעים הכל על מין. אך בפועל, האם אנחנו רואים או שומעים נשים מדברות במדיה על מה שהן אוהבות ומה עושה להן את זה? המדע חוקר מיניות במובן הפיזיולוגי והבריאותי, כמו מחלות או תפקוד לקוי, אבל מחקר על מגע גרידא – איך נוגעים, איפה ומה התוצאה – את זה המדע לא חוקר. זה ממש מתסכל".

כשפנו השניים לדבי הנריק, חוקרת סקס במרכז קינסי לחקר המיניות באוניברסיטת אינדיאנה, ושאלו אותה על מקורות מידע מדעיים בנושא – היא אמרה שאין מחקרים כאלה. "לידיה הציעה שאנחנו נעשה את העבודה ושנאסוף מידע בעצמנו", נזכר פרקינס. "האנשים שסייעו לנו אמרו לנו לבחון כל דבר לחוד ובזמנו כדי לצאת עם תוצאות מדויקות ויעילות. מטרתנו היתה לכתוב ספר שיכלול את כל המידע הנחוץ כדי לדעת מה זה מגע. השאלה העיקרית שלנו לא היתה איך מגיעים לאורגזמה – אלא איך מגיעים לאורגזמה טובה יותר".

מה היה הצעד הבא?

"החלטנו לעשות סקר לאסוף מידע. אז עשינו אלף ראיונות סקייפ של נשים שפנו אלינו בעקבות מודעה שפרסמנו, ובשלב השני ערכנו סקר רנדומלי בקרב נשים בגילי 18־95, ושאלנו איזה תובנות יש להן לשיפור האורגזמה. זה היה מדגם מייצג של נשים בארצות הברית. רצינו לדעת איך הרקע התרבותי והאתני משפיע על הנושא, איך תפישת העונג משתנה לאורך זמן, אחרי לידה או מנופאוזה, למשל. לפעמים אנשים חושבים שהם יכולים פשוט להמשיך באותה דרך שהם רגילים אליה. חלק גדול מהנשים אמרו שהן רוצות לנסות מאהב חדש.

"השאלה העיקרית שלנו היתה 'מה היית מספרת לעצמך הצעירה יותר? איך היית משנה את הדרך שבה היית מגיעה לסיפוק?'. חלק גדול אמרו שהלוואי שהיו מאוננות אחרת כדי לגלות איך זה עובד ולהדריך את בני הזוג שלהן. נשים אמרו שהן חשבו שיש דרך אחת והיא הדרך האחת שהן יודעות. הן גילו, למשל שככל שאישה חושבת על לגמור, וככל שבן או בת הזוג שואלים אם היא מתקרבת לאורגזמה – האורגזמה מתעכבת ואז היא גם פחות חזקה".

כל הדרכים לעונג

OMGYes הוא אחד משורת סטארטאפים המבקשים לרתום את הטכנולוגיה לטובת המיניות, ומכוונים לגעת בבעיה בדרך אישית. לצדו קיימים Lioness, חברה המפתחת צעצועי מין "חכמים" לצד אפליקציה שעוזרת לנשים ללמוד אודות העוררות המינית שלהן; HappyPlayTime, משחק חינוך מיני שעוצב כך שהוא נלחם בסטיגמה על אוננות בקרב נשים; ו־Mod, ויברטור שנשים יכולות להתאים לדרגת עונג ספציפית על ידי הורדת אפליקציות וחיבור חיישני בקרה.

בהתחשב בכך שהמיניות הנשית מורכבת, אולי הסטארטאפים האלה לא יכולים לסייע לכל אחת להגיע לאורגזמה, או לאורגזמה מרבית, אבל הם בהחלט יסייעו לנשים להתחיל לצאת מ"אזורי הנוחות", לחשוב ולגלות דרכים נוספות להגיע לעונג. עם זאת, תחום העיסוק של הסטארטאפים האלה מעמיד בפניהם קשיים ייחודיים, בנוסף על אלה המוכרים לכל יזם מתחיל. כמו למשל, השגת מימון לפעילות. יזמיות חברת Lovability, המפתחות קונדומים המותאמים לצרכי הנשים, סיפרו בראיון (TheMarker Women, גיליון אפריל 2016), כי לא קיבלו הלוואה מבנק אוף אמריקה בשל האופי המיני של המוצרים שלהן.

איך מימנתם את המיזם? האם נתקלתם בקשיים על רקע העובדה שהוא מיועד למבוגרים בלבד, ועוסק במיניות?

פרקינס: "אנשים רבים האמינו במוצר שלנו ורצו לעזור. היינו יכולים לקבל מלגה עבור מחקר על מחלות מין, אבל היות שהמוצר שלנו הוא מוצר עם נטייה מינית מתירנית, על פניו, לא קיבלנו מלגה. זאת אף שמדובר במידע מדעי, שאינו נמצא בהישג יד. התמזל מזלנו שאנשים האמינו במה שאנחנו עושים, ולכן יש משקיעים בסטארטאפ שלנו. מאז שהאתר עלה לאוויר אנשים כותבים לנו ורוצים להשקיע באתר ולתרום".

התשלום על השימוש באתר לא מפספס את המטרה החברתית שמאחורי המיזם?

"אין לנו מקור אחר שיאפשר לנו לבצע את המחקרים, אם אנחנו לא מוכרים מנויים לאתר. זה כמו ספר – את קונה אותו ומשלמת על התוכן שיש בו. הפרויקט הזה עלה לנו 4.6 מיליון דולר, ואת הסכום הזה הוצאנו על המחקרים. עכשיו אנחנו צריכים למכור מנויים כדי לתחזק את האתר ולהפעיל צוות. אנחנו לא עוצרים במחקר על האוננות, זה היה רק שלב ראשון. אנחנו מתייחסים לזה כאל כתב עת אקדמי – אחרי כל מחקר יש 'מהדורה', וצריך לממן את תהליך הייצור של כתב העת.

"אם היתה לנו מלגה כמו שכתבי עת או מחקרים רגילים מקבלים, אולי היינו יכולים להרשות לעצמנו לפתוח את האתר לשימוש חופשי".

מתוך סרטוני ההסברה באתר: OMGYES.com

הבעיות של OMGYes לא נעצרו במימון. האתר מכיל סרטוני סימולציה, שהפעלתם היתה יכולה להיות נוחה הרבה יותר כאפליקציה למכשיר נייד – אלא שהחנויות של אפל ואנדרואיד אוסרות קטגורית על הצגה ומכירה של כל אפליקציה עם תוכן מיני. "כך הם לא צריכים להקים ועדה שתבחן כל מקרה לגופו ותקבע אם האפליקציה כוללת תוכן מיני בריא, או פורנו ואלימות", טוען פרקינס. לדבריו, גם פייסבוק וטוויטר סירבו לפרסם את האתר. "הם כל כך אנטי־סקס", הוא אומר.

פרקינס מסביר כי אחד הנושאים החשובים שעלו בראיונות עם הנשים הוא הצורך להסביר לפרטנר מה לעשות וכיצד. לדבריו, זה כמו להנחות מישהו "לגרד לך את הגב, וככה צריך להתייחס לזה. היה לנו חשוב שיראו נשים 'אמיתיות' מדברות על זה בצורה טבעית, ולא משהו מבוים מסרט או מסדרת טלוויזיה, רצינו גם להראות לגברים שהם לא יודעים הכל, ושכל אישה היא שונה. על פניו נראה שהחברה פתוחה למין, אבל כל דבר שקשור למיניות הוא מאוד מזויף.

"צריך לדבר על סקס בצורה שתאפשר לאנשים לחוש בנוח. טאבו לא מקדם שום דבר ולא מועיל לכלום – אנחנו רוצים שאישה שמזייפת אורגזמה תהיה נחלת העבר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"