תשקיעי בעצמך: תשכחי מהסטראוטיפים ותתחילי להרוויח

נשים הן חסרות ביטחון וחוששות מסיכונים? נכון יותר לכנות אותן "מודעות לסיכונים" ■ ברברה סטיוארט, שהחלה את הקריירה שלה בחדרי מסחר גבריים ותחרותיים וכיום מייעצת ללקוחות העשירים ביותר במסר ברור: נשים רוצות להשקיע - הן רק צריכות השראה

אילוסטרציה אישה עובדת מהבית
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה
רונית דומקה

כשברברה סטיוארט נקלעה לרובע הפיננסי של טורונטו, בתחילת שנות ה־90, זה היה לגמרי במקרה. "עבדתי אחרי הלימודים באוניברסיטה כנציגת מכירות של זירוקס, וכשהתקדמתי קצת נשלחתי לאזור הזה, שנחשב הטוב ביותר. הסתובבתי שם וראיתי בפעם הראשונה את חדרי המסחר, שמעולם לא שמעתי עליהם קודם, אף שלמדתי מינהל עסקים", היא מספרת בעיניים בורקות. "ראיתי בערך 300 אנשים עומדים וצועקים. זה נראה לי כמו מקום ממש מלהיב לעבוד בו.

"מאז ומתמיד עניין אותי העולם הזה. לא היה לי שום ניסיון ולא ידעתי אפילו מה זו ריבית, אבל ידעתי איך למכור, ובזירוקס לימדו אותנו תמיד להתקשר לאדם הבכיר ביותר, אז ניסיתי את מזלי". היא התקשרה לאנשים הבכירים יותר בחמשת הבנקים הגדולים ביותר והציעה את עצמה, אך הם לא ממש קפצו על המציאה.

"אחרי 49 פעמים ששמעתי 'לא', היה מנהל אחד שהציע לתת לי שלושה חודשי ניסיון. זה היה קשה. אני זוכרת שהלכתי בכל ערב הביתה ובכיתי, כי לא הבנתי הרבה דברים, ואף אחד גם לא עזר לי יותר מדי, כי האווירה שם תחרותית מאוד. כל אחד רצה שהחברים שלו יקבלו את העבודה, ואני סתם הייתי ילדה שישבה שם. אבל בסוף איכשהו הכל התחבר. עדיין לא ידעתי על מה אני מדברת, אבל שוחחתי עם לקוחות ויצרתי אצלם עניין, ובסופו של דבר הצלחתי לא רע".

סטיוארט למדה מאז להפסיק לפחד ולהתחיל לאהוב את השווקים. היא קיבלה הסמכה כאנליסטית פיננסית מוסמכת (CFA), וכיום, כשותפה ומנהלת תיקים בחברת קמברלנד פרייבט ולת' מנג'מנט, היא מייעצת ליזמים, מנהלים ומשפחות עשירות, ומסייעת להם לבנות אסטרטגיית השקעות.

הכתבה מתפרסמת בגיליון אפריל של TheMarkerWomen

אך כאישה שעשתה את דרכה למעלה בכוחות עצמה ובעזרת הרבה עקשנות וכוח התמדה, תמיד תהתה סטיוארט מדוע אין יותר נשים בתעשייה. המשבר הכלכלי העולמי של 2008־2009 גרם לה להתחיל להתעמק בנושא ולחקור אותו. "אלה היו ימים קשים, שיאו של המשבר. המצב בשווקים היה גרוע וכל הלקוחות היו מודאגים לגבי הכסף שלהם. אף אחד לא רצה לדבר איתנו", מספרת סטיוארט, שהגיעה לישראל בחודש שעבר כאורחת של אגודת אנשי ההשקעות בישראל (ISIP), המייצגת מוסמכי CFA בארץ ופועלת לשיפור הסטנדרטיים האתיים והמקצועיים במגזר הפיננסי הישראלי.

"הייתי קצת מדוכאת וניסיתי למלא את הזמן שלי, ולכן התחלתי להתעניין בנושא של נשים וכסף. בכל ערב, בבית, הייתי גולשת באינטרנט, מסתכלת באתרים של בנקים וקוראת מחקרים. קראתי כל מה שהיה זמין בנושא – ונדהמתי לגלות שהכל הוצג באור שלילי", היא מסבירה.

כשסטיוארט מדברת על אור שלילי, היא מתייחסת לעשרות מחקרים ומאמרים שיצאו בשנים האחרונות ותיארו נשים כמי שאינן מתעניינות בסוגיות פיננסיות, לא אוהבות להשקיע, ובעיקר חוששות מסיכונים. "זה נשמע לי מוזר", היא אומרת, "כי בעבודה היומיומית שלי אני עובדת עם הרבה נשים חזקות וכולן משקיעות, לכן תהיתי מה פשר המסרים כאלה, נראה היה כאילו אף אחד לא שאל נשים חכמות. זה היה ממש לא מדויק.

"אני מסכימה שנשים משקיעות יותר בזהירות מאשר גברים, אבל השפה שמשתמשים בה לתיאור הנשים נשמעת שלילית – אומרים שנשים חסרות ביטחון ונמנעות מסיכונים (Risk Averse), כאילו שהן יצורים מפוחדים שחוששים לצאת מהבית ולא מבינים, וזה לא המצב. אני קוראת לנשים האלה מודעות לסיכונים (Risk Aware), כי המשמעות של מודעות היא 'אני לוקחת יותר זמן, אני בודקת את החומר, חשוב לי איפה אשקיע את הכסף שלי'.

"ברגע שהן יודעות במה הן רוצות להשקיע, הנשים האלה משקיעות הרבה כסף. בישראל פגשתי נשים כאלה, שעזבו את העבודה, הבינו מה נותן להן השראה והקימו במו ידיהן עסק. במובן מסוים הן אפילו לוקחות סיכון גבוה יותר – כי הן משקיעות 80% מהנכסים שלהן בעסק".

ברברה סטיוארט

לא צריך "לחנך" נשים

לאחר המחקר הקטן שלה, החליטה סטיוארט לקחת על עצמה את המשימה לשנות את התפישה לגבי נשים משקיעות. "רציתי להראות את הצד השני, של נשים מצליחות שהשיגו דברים, שהיתה להן השכלה כלכלית. אנחנו יודעים מן הסתם שהייצוג של נשים במגזר הפיננסי נמוך, אבל אם נוכל לשדר מסר חיובי, יהיה באפשרותנו לתת השראה ליותר נשים".

סטיוארט, שנוסעת הרבה בעולם – "בעלי עובד בדלויט, ולמזלי את העבודה שלי אני יכולה לעשות מכל מקום" – ראיינה במשך שש שנים יותר מ־350 נשים מצליחות שסיפרו לה כיצד הן רואות את ההשפעה של נשים במגזר הפיננסי. "דיברתי עם בלרינה, מוזיקאית, ציירת – מגוון גדול של נשים צעירות ומבוגרות, וגיליתי שכולן משקיעות בצורה זו או אחרת", היא אומרת.

את התובנות של מאות הנשים האלה – וגם של כמה עשרות גברים שראיינה בשנתיים האחרונות – מקבצת סטיוארט לדו"ח שהיא מפרסמת מדי שנה, בסמוך ליום האישה הבינלאומי. אחת התובנות המעניינות של הסקר היא שכדי שנשים ישקיעו בנכס מסוים, הן צריכות עניין והשראה. "נשים משקיעות, אבל המקום שבו אנחנו מאבדים אותן הוא שוק המניות המסורתי יותר", היא אומרת. "נשים נוטות להשקיע יותר במטרות שחשובות להן, בין אם אלה ארגוני צדקה, סטארטאפים או השקעה בחברות של חברים, הכל עניין של הגדרה", היא מסבירה.

"לא צריך 'לחנך' נשים - וזו תפיסה שגויה שמרגיזה הרבה נשים כי הרבה מהן מבינות בעולם ההשקעות. זה בכלל לא עניין של חינוך, כי גם להרבה גברים אין השכלה בתחום ובכל זאת הם משקיעים במניות מסיבות שונות. אולי הם פשוט אוהבים לדבר על זה. לכן אחד הנושאים שבהם עוסק השנה הדו"ח הוא 'הכסף עדיין מדבר – אבל השיח משתנה'".

סטיוארט מספרת בהתלהבות כי שמעה באחרונה על קבוצה מיוחדת של נשים שמתנהלת בתוך Shareville, רשת חברתית שוודית למשקיעים. "יש להן קהילה של נשים שנקראת 'נשים מדברות על מניות', מעין מועדון נשים שמשתפות זו את זו בהשקעותיהן ומתייעצות בקבוצה. זה נשמע לי ממש כיף, וזה לדעתי סימן לבאות: יהיו דרכים מסעירות הרבה יותר לקבל רעיונות להשקעות".

סוחרת בבורסת ת"א

הרשתות החברתיות משנות לגמרי את כללי המשחק עבור נשים בעולם ההשקעות. "כשעבדתי כסוחרת מט"ח לפני שני עשורים, כל המידע על מניות ואג"ח הגיע ממסופי המידע של בלומברג או רויטרס, שעולים לחברות שלנו עשרות אלפי דולרים בשנה", כתבה סטיוארט בשנה שעברה בעיתון "סאן" הקנדי, שבו מתפרסמים מדי פעם טורים שלה בעניינים פיננסיים. "כיום, יש לנו הרבה יותר אפשרויות. אנחנו יכולות להסתכל בזמן אמת ברשתות חברתיות כמו טוויטר – והכל נמצא שם בחינם".

נשים, טוענת סטיוארט, מעדיפות לקבל רעיונות השקעה מאנשים שהן מכירות, בני משפחה ומודלים לחיקוי. לכן, היא אומרת, "חשוב שנעביר לילדים שלנו מסרים חיוביים על כסף, כי בכל סיפורי ההצלחה ששמעתי מנשים, היתה דמות שלימדה אותן משהו בגיל צעיר, שאמרה להן 'כדאי לך להיות עצמאית מבחינה כלכלית'".

חלק מהבעיה, מודה סטיוארט, היא שנשים לא אוהבות את הז'רגון והביטויים המורכבים שמשתמשים בהם בעולם הפיננסי. "כשאנחנו מקבלים דו"חות של אנליסטים ואמורים להבין מהם איזו מניה כדאי לקנות ללקוחות, אני לא יכולה להשתמש בהם, כי אולי 2% מהלקוחות שלי – גם גברים וגם נשים – מבינים את כל מה שכתוב שם", היא אומרת. "אנחנו צוחקים במשרד על כך שלפעמים אנחנו קוראים דו"ח ובסופו עדיין לא מבינים במה החברה עוסקת.

"צריך להציג את הדו"חות האלה בצורה מעניינת יותר. במצגות שאנחנו עורכים ללקוחות ומזמינים אותם לשמוע על הכלכלה, אנחנו מראים להם גרפים וטבלאות משעממות ואנשים מפסיקים לבוא. קשה להחזיר אותם אם משעממים אותם למוות בפעם הראשונה".

לרתום גברים למשימה

כדי לשלב יותר נשים ולעודד יותר נשים משקיעות ויזמיות, צריך גם להעלות את המודעות בקרב גברים, שעדיין שולטים ברוב המשאבים. בשנים האחרונות צצו יותר ויותר יוזמות לקידום נשים בעולם התאגידי, כמו למשל קמפיין HeForShe של האו"ם, שרתם אליו חברות כמו ברקליס, טוויטר ויוניליוור, ועובד ישירות עם בכירי החברות האלה על הצבת יעדים לשוויון מגדרי.

סטיוארט מקווה כי הדו"חות והמצגות שלה יעזרו להעלאת המודעות. "בסופו של דבר, כולנו צריכים את הכסף הזה. כל חברה רוצה נשים כלקוחות, הן מחצית מהאוכלוסייה. חשוב מאוד שאנשים יבינו שאפשר להרוויח כסף מנשים, ושרק צריך לעניין אותן", היא אומרת, ומוסיפה כי היא כבר מתחילה לראות שינוי ביחס לנשים משקיעות.

כדי לייעץ למשקיעים, אומרת סטיוארט, צריך לדעת את הרקע שלהם, להבין את מידת הסובלנות שלהם לסיכונים ולהכיר את האישיות שלהם והצרכים שלהם, "ואני שומעת יותר אנשים שאומרים שזוהי עבודה שמתאימה במיוחד לנשים – לשבת עם אנשים ולעזור להם להבין מה הם רוצים לעשות עם הכסף, מה היעדים שלהם, ולנסח זאת בשפה פשוטה".

אחד המרואיינים של סטיוארט, אשווין צ'הברה, נשיא חברת Euclidean Capital מניו יורק שהיה בעבר סמנכ"ל השקעות במריל לינץ', אמר לה כי ראה שהנשים שעובדות בחברה שלו מצטיינות בכך במיוחד. "יש כישורים מסוימים מאוד שדרושים כדי לייעץ, והם לא בהכרח רק כישורים פיננסיים", אמר לסטיוארט.

"צריך יכולת להתחבר לאנשים, להבין מספרים, לכתוב היטב ולתכנן תיקי השקעות מתאימים", המשיך. "נשים אימצו בשלב מוקדם את המסגרת של התאמת החלטות השקעה ליעדים ושאיפות, ונשים מתאימות במיוחד לתפקיד העתידי של יועצי השקעות מתוחכמים".

סטיוארט, אגב, אומרת כי ביותר מ־20 השנים שהיא נמצאת בעולם הפיננסי, היא לא חשה מעולם שהיא נמצאת ב"מועדון של גברים". "התאמתי את עצמי. גדלתי עם אח גדול והיינו משחקים כל ערב פינג פונג", היא מחייכת. "כנראה שאני אחת מהנשים שיש להן תכונות גבריות יותר. אבל לא בהכרח צריך תכונות כאלה, כי ככל שהעולם הפיננסי משתנה, אנחנו צריכים בו סוגי תקשורת נשיים יותר. צריך שיהיה גיוון, ואם יהיו גם גברים וגם נשים - נגיע לתוצאות טובות יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית