דונה חאג': מוכיחה שלא צריך להיות ב–8200 כדי להוביל מהפכות בענף

מנהלת המגזר הערבי במרכז החדשנות הטכנולוגית (Tech-Hub) של שגרירות בריטניה. הקימה את ArabTech Port, מאגר מידע עבור יזמים ערבים בישראל

TheMarker Women
דונה חאג'
דונה חאג', מנהלת המגזר הערבי במרכז החדשנות הטכנולוגית (Tech-Hub) של שגרירות בריטניהצילום: Aidan Cusack
TheMarker Women

"גדלתי בכפר יאסיף שבגליל המערבי, לאב מהנדס ואם מורה לשפות. הייתי בת מזל כי מגיל צעיר ההורים שלי חשפו אותי לעולמות תוכן שונים ומגוונים מהסביבה שבה גדלתי. כשהייתי בת עשר עברנו  לבוסטון, תקופה שבה נחשפתי לתרבויות חדשות; כשחזרנו, הכפר כבר לא נראה אותו דבר. 

"למדתי בטכניון, בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול, ועבדתי כמה שנים ככלכלנית במט"י נצרת. ב־2013 הצטרפתי ל־UK Israel Tech Hub, שהוקם במטרה לקדם שיתופי פעולה בין סטארטאפים וגופי תעשייה ישראליים לתעשיות בריטיות המחפשות חדשנות. בשנתיים האחרונות אני נמצאת על קו לונדון־תל אביב־נצרת ועובדת עם בכירים במשק וחברות ענק בריטיות כמו בנקים גדולים וחברות תקשורת, אנרגיה ותשתיות, ומסייעת להם לבנות אסטרטגיית חדשנות בישראל. 

בחזרה לרשימה: 21 הנשים שמשנות את ההיי-טק הישראלי

"החברה הערבית נמצאת בקרב מתמשך בין שמרנות לחדשנות, והאישה הערבייה המודרנית לומדת מגיל צעיר לג'נגל בין שני העולמות ולכבד את שניהם. זוהי מיומנות הכרחית להצלחה בבריטניה או בכל מדינה אירופית אחרת. 

"ב־2017 היו כמה התקפות סייבר על חברות ומוסדות ממשל בריטיים, כמו בתי הפרלמנט ומערכת הבריאות. הובלתי יחד עם הצוות בישראל פרויקט סייבר ענק במטרה להיאבק באיומים אלה. הפרויקט הצליח לבנות כ־150 חיבורים חדשים בין שתי המדינות, והוביל ל־12 עסקות שנמצאות כיום במשא ומתן. בפרויקט הזה הוכחתי לעצמי שביכולתי להיכנס בדלתות שבדרך כלל סגורות בפני צעירים מהחברה הערבית; להוביל, לקבוע סדר יום ולדבר בגובה העיניים עם הבוגרים המצליחנים מ־8200.

"המטרה שלי בשנים הקרובות היא להמשיך לבנות הישגים, אמינות ומוניטין כדי להקים בעוד כמה שנים את Future Cities Rest Bed – סביבה שתאפשר ליזמים מישראל, מהעולם הערבי, מאפריקה וממקומות אחרים לבוא לבחון ולנסות את הטכנולוגיות שלהם, ליצור ולעצב יחד את הערים החכמות של המחר".  

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ