פרופ' שרית קראוס:מלמדת את הרובוטים להתווכח עם בני אדם

ראש המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן. מייסדת תחום המחקר של מערכות אוטומטיות המקיימות משא ומתן

TheMarker Women
פרופ' שרית קראוס
פרופ' שרית קראוס, ראש החוג למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילןצילום: פיית' בגינסקי
TheMarker Women

"בצעירותי הוקסמתי מהלוגיקה של אלגוריתמים ומהיצירתיות של תכנות. לא תיארתי לעצמי שהשימוש במחשבים יתפשט כמעט לכל תחום, ואני מתמלאת שמחה מעצם הידיעה שהגעתי לתחום הנכון בזמן הנכון.

"נושא המחקר שלכיוונו צמחתי הוא פיתוח מערכות מחשב אינטליגנטיות. כדי לפתח מערכות שמתקשרות ומשתפות פעולה היטב עם אנשים יש צורך באינטגרציה של אלגוריתמים ומתודולוגיות מגוונות. בשלב מוקדם למדי בקריירה שלי זיהיתי שכדי להגיע לשאלות המעניינות ביותר אני חייבת לשתף פעולה עם חוקרים מתחומים שונים החל מלמידה ממוחשבת ועד תורת המשחקים ומודלים ממדעי החברה. וכך מצאתי את עצמי משתפת פעולה עם אנשים מכל העולם, בני דתות וגזעים שונים, כשהמשותף לכולנו הוא התשוקה לידע וחדוות היצירה המדעית.

בחזרה לרשימה 21 הנשים שמשנות את ההיי-טק הישראלי

"במקרה או שלא במקרה, אחת התרומות המשמעותיות שלי לתיאוריה של בינה מלאכותית, יחד עם פרופ' ברברה גרוס מהרווארד, היא Shared Plans, מודל לשיתוף פעולה. בתחומים היישומיים של בינה מלאכותית, יחד עם טמבה ואורונייז מהאוניברסיטה של דרום קליפורניה פיתחנו גישה חדשנית של אסטרטגיות עבור יישומים ביטחוניים. האלגוריתם שלנו נמצא בשימוש בשדה התעופה של לוס אנג'לס מאז 2007.

"כיום רוב המערכות האינטליגנטיות מסוגלות לבצע מצוין משימות ספציפיות המוגדרות היטב, כמו ייעוץ לאנשים בתחום מסוים, למשל מסלול נסיעה או זיהוי פנים. אך אי אפשר לבנות מערכות שהן רב־משימתיות ללא הגדרה כזאת. השאיפה המחקרית שלי היא לאפשר בניית מערכות כאלה."

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ