דור ה-Yמגזין TheMarker Women

הדור שלא ידע את עצמו

נחשוב עליהם מה שנחשוב, נגדיר אותם בהגדרות הכי מכלילות וסטריאוטיפיות שיש, זה לא ישנה את העובדה שבעוד כשלוש שנים בלבד דור הY יהיה הדומיננטי ביותר בשוק העבודה ובעולם הצרכנות והפנאי

רונית הראל
רונית הראל

"דור שלם של אנשים מתעסק בשום דבר, גם אני לא בטוח מי אני", שר סולן הלהקה הצעירה קוקי לבנה, ומהדהד קול של דור. אלא שבעוד צעירי דור ה־Y מחפשים תשובות, נראה שהרשת כבר הכריעה: חיפוש המילה "מילניאלז" בגוגל מעלה תמונה של דור מושמץ, נלעג ובלתי־מוערך – יותר מכל אלה שקדמו לו. לפי הדעה הרווחת, הצעירים של היום הם מפונקים, נרקיסיסטים, בזבזנים, לא ממוקדים וכמובן שטחיים. אם דור הבייבי־בום העניק לעולם את המחשבים, אומרים המקטרגים, תרומתם של המילניאלז מסתכמת במקלות סלפי ובסמלילי אמוג'י.

המילניאלז לא מתאמצים להוכיח אחרת. מחקר של מכון Pew האמריקאי מ־2015 הראה כי רק 24% מהצעירים שנולדו בשנים 1981־1997 רואים עצמם כ"אחראיים", בהשוואה ל־66% מבני דור ה־X, שקדם להם. יותר ממחצית מהם (59%) טענו שהדור שלהם "עסוק בעצמו", בעוד 49% סברו שהוא "בזבזני" ו"חמדני" (43%). האם להורים שלהם יש אחריות למצב? הסופר סיימון סינק, המופיע בסרטון שנהפך לוויראלי ומדבר על דור ה־Y במקום העבודה, תולה את האשמה בקלקול הדור ב"שיטות הורות גרועות", כהגדרתו. הוא מדבר על הורים ששיננו באוזני ילדיהם עד כמה הם מיוחדים, והבטיחו להם כי יוכלו לקבל כל מה שירצו; ועל ילדים שחלק מהם קיבלו ציונים גבוהים בבחינות לא כי הגיע להם, אלא בגלל שלמורים לא היה כוח להתמודד עם ההורים שלהם. כשהם נזרקים לעולם האמיתי, מוסיף סינק, הם מגלים מהר מאוד שהם לא מיוחדים, שאמא שלהם לא יכולה להשיג עבורם קידום, ושמה לעשות – אי אפשר תמיד לקבל את כל מה שרוצים. לא מפתיע שבבת אחת, הדימוי העצמי שלהם קורס.

נחשוב עליהם מה שנחשוב, נגדיר אותם בהגדרות הכי מכלילות וסטריאוטיפיות שיש – זה לא ישנה את העובדה שבעוד כשלוש שנים בלבד הדור הזה יהיה הדומיננטי בשוק העבודה ובעולם הצרכנות והפנאי. בארצות הברית הם כבר מייצגים את רוב כוח העבודה, מהווים כשני שלישים מכלל רוכשי הבתים הראשונים ואחראים ליותר מ־2.5 טריליון דולר בהוצאות. מה המשמעות עבור בעלי אתרים ומשווקים, למשל? האם מילניאליות יילכו בעקבות האמהות שלהן, בנות דור ה־X והבייבי־בומריות, בהתנהגות הקנייה שלהן ובקבלת החלטות? או שמא הטכנולוגיה תשנה באופן דרמטי את כל מה שהכרנו?

שער וומן 47

מקריאת שלל החומרים בנושא, היה לנו חשד שהצעיר הישראלי, גם אם דומה במאפייניו לבני דורו בעולם, בכל זאת מתנהג, חושב ומדבר אחרת. קל וחומר כשמדובר בצעירה הישראלית, שערכים כמו זוגיות, הורות ומקום עבודה מסודר עדיין חשובים לה.

ענבל אורפז יצאה לבדוק האם יש בכלל חיה כזו, מילניאלית ישראלית. בדרך, היא גם בדקה האם יכולה להתאפשר גמישות תעסוקתית בעידן בו הצעירים כבולים לתשלומי שכר דירה ולעלויות הכרוכות בגידול ילדים, אם יש הבדל תפישתי בין המילניאלים לדורות קודמים או שהם פשוט מתאימים את עצמם לאילוצי התקופה, והאם בעידן שבו אין הבדל בשיעורי תעסוקה מגדריים ובאופן כללי מצטמצמים ההבדלים בין נשים וגברים, ימשיכו להתקיים פערי שכר.

בשנים הקרובות יילכו ויתבררו התשובות לשאלות אלו ואחרות. בינתיים, יצרנו את דיוקן המילניאליות הישראליות ב־2017.

אחת התיאוריות הכי קולניות בהקשר של המילניאלז קובעת כי הם לא יכולים לאהוב איש – חוץ מעצמם, כמובן. מומחי מילניום תולים זאת בהעדפה של קריירה על פני מערכות יחסים, ובזמינות הגבוהה של היכרויות לא מחייבות, באמצעות אפליקציות דוגמת טינדר. למתבונן מבחוץ נראה כי לעתים הם אכן ממהרים מדי לפרק את הרומנטיקה בשל העובדה שהם מרוכזים בעצמם יותר מדי, אבל המילניאלז עצמם מציעים שלא נמהר להסיק מסקנות. יותם, בן 27, מסביר לז'נאן בסול כי "אנחנו לא שונים מאוד מההורים שלנו – גם אנחנו מחפשים יציבות, לפעמים במחיר גבוה מדי". ובכל זאת יש הבדל בין־דורי שעולה בהמשך דבריו – "הייתי רוצה בת זוג", הוא אומר. "אבל זו צריכה להיות מישהי מאוד לא מקובעת לגבי איך מערכת יחסים צריכה להיראות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ