דבר העורכת

אול דה סינגל ליידיז

רק ארבעה מתוך עשרה אמריקאים מקווים לראות אישה בתפקיד הנשיאות בתקופת חייהם. יש שטוענים כי שינוי פוליטי וחברתי יכול להתרחש רק לאחר שינויים בתרבות הפופולרית

רונית הראל
רונית הראל

בשנות ה־70 המוקדמות, שולמית פיירסטון, הוגת דעות קנדית, הציעה רעיון חתרני: הפמיניזם ישנה את טבע האדם. בספרה "הדיאלקטיקה של המין", היא טענה שנשים אוחזות במעמד נמוך מזה של הגברים בחברה לאור נחיתותן הגופנית בתקופת ההריון. פיירסטון האמינה שבאמצעות פתרונות טכנולוגיים כמו רבייה מלאכותית, ניתן יהיה לשנות את מבנה השליטה בחברה ולהגדיר מחדש מושגים כמו משפחה, אהבה ומיניות.

זהו כיוון שאפתני, מהסוג שמחייב הבנייה מחודשת של החברה, לא פחות. במובן הזה כתבת "ניו יורק מגזין" רבקה טרייסטר מציגה לכאורה רעיון צנוע יותר, מהפכה שקטה: עלייתן של הנשים הלא־נשואות. הנתון המדהים הוא שבשני העשורים האחרונים בארצות הברית, מספרן גבוה יותר מזה של נשים נשואות. טרייסטר – שמשמשת גם עורכת ב"אל" – טוענת שכתוצאה מכך הן נהפכו לכוח חזק ומשפיע במיוחד במדינה. "עלייתן של הרווקות היא מפנה מעניין בהיסטוריה, מאחר שהיא מראה חשיבה מחדש על מהן נשים, מהי משפחה, ומי מחזיק בשליטה בתוכה – ומחוצה לה", מהדהדת טרייסטר את דבריה של פיירסטון.

נשים כיום אינן נמנעות מנישואים כדי להוכיח משהו לגבי שוויון, היא טוענת, אלא מתוך הנחה שבעבר היתה נשמעת רדיקלית – זה בסדר לא להיות נשואה; אפשר לחיות חיים מקצועיים, כלכליים, חברתיים, מיניים והוריים מלאים גם ללא סטטוס משפטי של מערכת יחסים. אבל יש הסבר נוסף, והוא נעוץ בסטטיסטיקה שמוכרת לכל רווקה אקדמאית בערים גדולות: יש פשוט פחות ופחות גברים משכילים. ג'ון בירגר, עיתונאי שכתב בין היתר למגזין "פורצ'ן" ולאתר "מאני" של סי.אן.אן, אמנם נשוי באושר, אך הקדיש את זמנו לתופעה. לרונית דומקה הוא מספר שבתחילה חשב שמגוון האפשרויות בערים קוסמופוליטיות כמו ניו יורק, לונדון ותל אביב מושך אליהן מספר חסר פרופורציה של נשים. אבל מהר מאוד גילה שהוא טועה. הספר "דייטונומיקס" שכתב בירגר מבהיר כי מי שאשם בבעיה הזו הוא חוסר האיזון המגדרי באוניברסיטאות ובערים גדולות ברחבי העולם.

בירגר ראיין לספרו נשים שסיפרו לו על דייטים מהגיהינום – למשל עם גברים שהרשו לעצמם להעיר להן על גודל החזה בפגישה הראשונה. הוא גילה שרווקים צעירים וסטרייטים בערים הגדולות מרגישים שהעיר היא מגרש המשחקים שלהם, בעוד שהביטחון העצמי של נשים, שזוכות ליחס מזלזל, יורד. בן, צעיר שהתראיין לספר, סיפר כי הרבה נשים שבעבר לא היו אפילו מסתכלות לכיוון שלו פלירטטו עמו בברים ובמסיבות, והוא מצא את עצמו בכל ערב עם אישה אחרת. התופעה הזו אפילו זוכה לכינוי "תסמונת הזין המוזהב" – ביטוי לתחושת האופוריה הגברית במצבים אלה.

אבל אם חוזרים לתזה של טרייסטר, הרי שלמול נחיתותן בעולם הדייטים, הרווקות מתחזקות ככוח פוליטי – כך לטענתה. ייתכן אפילו שקבוצה זו באוכלוסייה תהיה אחראית לרגע היסטורי ותבחר בראשונה אישה לנשיאות ארצות הברית. בינתיים, לפחות בבחירות המקדימות, נראה שלנשים צעירות אין יותר מדי סנטימנטים להילרי קלינטון, שאליה הן מתייחסות כמבוגרת, עשירה ומנותקת. אבל לצידה של קלינטון עומדות שורה של נשים בדיוניות, שאין להקל ראש בתרומתן לשינוי התפישות לגבי נשים מנהיגות.

כשברק אובמה נבחר לנשיאות, היו שטענו כי דמויות טלוויזיות כמו קליף הקסטבל האבהי מ"משפחת קוסבי" – בגילומו של ביל קוסבי, טרום הפרסומים על אודות אינוס נשים – והנשיא דייוויד פאלמר מסדרת המתח "24", "הרגילו" את הצופים לרעיון של נשיא שחור. עתה, מספרת רותה קופפר, יש ציפייה שמגוון גדול אף יותר של נשים שעומדות בראש הפירמידה, בסדרות טלוויזיה ובקולנוע, יקרב את המצביעים לרעיון של אישה בראש הבית הלבן. זה לא כל כך טריוויאלי: סקר של Pew מ־2015 מצא כי רק ארבעה מתוך עשרה אמריקאים מקווים לראות אישה בתפקיד הנשיאות בתקופת חייהם. "יש תיאורטיקנים שטוענים כי שינוי פוליטי וחברתי יכול להתרחש רק לאחר שינויים בתרבות הפופולרית", כתב טים ארנגו ב"ניו יורק טיימס". במקרה או שלא במקרה, יש כיום סדרות טלוויזיה רבות שהגיבורה שלהן היא פוליטיקאית, ואפילו נשיאה. האם אלה יסייעו לקלינטון להיבחר?

קריאה נעימה,

רונית הראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום