טק טיים |

המהפכה המפחידה מכולן: היום שבו לא יצטרכו אתכם יותר

המהפכה הדיגיטלית מספקת לנו עולם נפלא של יישומים, אך גם מחסלת יותר מקומות עבודה מכפי שהיא מייצרת ■ כיצד ניתן לנצח את המכונה והאם כלכלה שיתופית היא הפתרון? ■ 
פרק שלישי בסדרה טק טיים

אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג
אמיר טייג

בתחילת שנות ה–50 סיירו הנרי פורד (השני) ומנהיג ארגון עובדי הרכב של ארה"ב, וולטר רויטר, במפעל חדש למכוניות. "וולטר, איך תשכנע את הרובוטים האלה לשלם לך דמי חבר בארגון?" אמר פורד לרויטר. מיד ענה לו רויטר: "הנרי, איך אתה הולך לגרום למכונות האלה לקנות מכוניות?"

סיפור זה משקף היטב את הדילמה שמעסיקה את האנושות מאז התחילה המהפכה הטכנולוגית לפני כ–200 שנה. מצד אחד, אנחנו מאוהבים במכונות. הן עושות לנו את החיים קלים יותר, הן חוסכות לנו זמן ומספקות לנו שירותים שמעולם לא חשבנו שנקבל. מצד שני, הן מפחידות. כמו עובדי הטקסטיל לפני 200 שנה, גם אנחנו חוששים שיום יבוא והמכונות יהפכו אותנו למיותרים ויחסלו לנו את מקור הפרנסה.

חששות אלה אינם בלתי־מבוססים. כל שלב נוסף במהפכה הטכנולוגית חיסל מקומות עבודה מיושנים ויצר תחתם מקומות עבודה חדשים. נהגי הכרכרות הוחלפו על ידי נהגי המוניות, עובדי הטקסטיל הוחלפו על ידי יצרני המכונות ועובדי חברת החשמל והפקידים והמתווכים הוחלפו על ידי מתכנתים ומפתחי אתרים. אז מה הבעיה? האם הפחד שלנו מבוסס או שאנחנו סובלים מחרדה בלתי־רציונלית משינוי טכנולוגי?

בניגוד למהפכות קודמות, המהפכה הדיגיטלית של העשור האחרון מפחידה במיוחד. מרבית המשרות בענפי החקלאות השונים נעלמו והוחלפו במשרות בענפי הייצור. כשהן נעלמו, העובדים עברו למשרות השירותים. ועכשיו, נוכח המהפכה הדיגיטלית, מצבור המשרות האחרון מצטמק והולך.

מתווכים, מורים, מנהלים, רופאים, חוקרים, סוכנים, עיתונאים ועורכי וידיאו הם רק דוגמאות לכל מקצועות השירותים שכבר מוחלפים על ידי מכונות. ונראה שלא ראינו את הסוף של מגמה זו. כוח המחשוב המתחזק ועלויות האחסון הנמוכות יאפשרו בשנים הקרובות פיתוח של טכנולוגיות בינה מלאכותית, שיחליפו את האדם לא רק במקומות שבהם צריך חישוב וגישה למידע, אלא גם ביכולת לזהות מגמות ותבניות.

שירותים חדשים שעשויים לייתר עוד משרות הם אפליקציות סיוע, כמו סירי של אפל וגוגלnow. היכולת של חברות הענק לאסוף מידע אישי, לנתח אותו בזמן אמת ולהשוות אותו למידע של משתמשים אחרים, מאפשר להן להציע למשתמש המלצות שאף עוזר אישי לא יצליח להגות.

רבים מהאנשים שהוחלפו על ידי אמצעים טכנולוגיים אינם מצליחים להשתלב חזרה בעולם התעסוקה הדיגיטלי. שוק התעסוקה משתנה הרבה יותר מהר מקצב ההשתנות של כישורי העובדים. אם המהפכות הטכנולוגיות הקודמות נמשכו שנים רבות, ולעתים על פני דורות, המהפכה הדיגיטלית הנוכחית מהירה מדי עבור עובדים רבים. כך, בעשור שהסתיים ב–2010 נפתחו הכי פחות משרות חדשות במשק האמריקאי מאז מלחמת העולם השנייה. החשש שהמהפכה הדיגיטלית מחסלת יותר משרות מכפי שהיא מייצרת מוחשי מאוד.

באופן טבעי, העובדים המשכילים מצליחים להסתגל מהר יותר לשינויים, בהשוואה לעובדים בעלי כישורים מוגבלים, כך שהשינויים הטכנולוגיים תומכים בהגדלת פערי ההכנסות.

"הטכנולוגיה אכן יוצרת צמיחה ומגדילה את העוגה, אך אין חוק כלכלי שקובע כי כולם מרוויחים מצמיחה זו באופן שווה. בעשר השנים האחרונות, ה–1% העליון מכלל המשתכרים בארה"ב התעשר בצורה נהדרת, אך מצבם של יתר ה–99% נותר יציב, במקרה הטוב. מצבם של 50% מהעובדים אפילו הלך אחורה", אמר החוקר אריק בריניולפסון, שכתב עם אנדרו מקאפי את הספר "המרוץ נגד המכונה".

האנשים שמצליחים לנצח את המחשב

מגוון השירותים החדשים שמקבל המשתמש הסופי הוא עצום, אך המניע העיקרי של המהפכה הוא ההשקעות העצומות שמבצעות החברות העסקיות בטכנולוגיה. ההשקעות בציוד, בתוכנה, בתקשורת ובהכשרות טכנולוגיות מאפשר לחברות להתייעל, כלומר לספק יותר שירותים בפחות הוצאות ויותר רווח.

סביבת הריבית הנמוכה, שמעודדת את החברות לבצע השקעות, היא גורם נוסף שדוחף את המהפכה הדיגיטלית, ומזרז שינויים. ההשקעות של החברות בארה"ב עלו בכ–70% ב–1995–2012. השקעות אלה, שחלקן הגדול בוצע בחברות ממגזר הטכנולוגיה, הגדילו את הרווחים של החברות, כך שב–2012 רווחי החברות בארה"ב הגיע לכ–10% מסך התוצר, לעומת כ–4% ב–1970. באותה התקופה ירד חלקו של שכר העובדים ביחס לתוצר בארה"ב מ–53% ל–44%.

חברת המחקר האסטרטגי פורסטר פירסמה לפני שלוש שנים מחקר שמצא כי חברות רבות מתחומי התעשייה והשירותים, שהשקיעו סכומים גבוהים בטכנולוגיות מידע (IT), רשמו גם ירידה חדה בכוח האדם. המשמעות היא כי ההשקעה בטכנולוגיה היא חליפית להוצאת השכר של עובדים.

חברת המחקר גרטנר צופה כי החברות לא יעצרו בשנים הקרובות את ההשקעה בטכנולוגיה, ולהערכתה קצב הצמיחה בהשקעות עד 2018 יישאר באותה הרמה של 2010–2015. להערכת גרטנר, חברות גדולות יעברו בשנים הקרובות מהשקעות בטכנלוגיות, שמטרתן להפוך תהליכים קיימים מאנלוגיים לדיגיטליים, לשלב שבו הן ישקיעו במודלים עסקיים חדשים לגמרי המבוססים על טכנולוגיות דיגיטליות.

אז כיצד אפשר לנצח את המכונה? מקאפי מספק דוגמה לאופן שבו האדם ניצח בסופו של דבר את המכונה, בזירה שבה למחשב יש יתרון. כשהאדם מתמודד מול המחשב ראש בראש הוא אמנם מפסיד, אבל בכל זאת אנשים מצאו דרך לנצח את המחשב אפילו בשחמט. כשקבוצה של שחקני שחמט חוברת למחשב חלש יחסית, היא מסוגלת לנצח גם את מחשב השחמט החזק ביותר. השילוב הנכון בין כוח ממוחשב למוח האנושי מסוגל לנצח כל מחשב אחר.

כך, הקבוצה המנצחת אינה מורכבת משחקני השחמט הטובים בעולם, או מהמחשב המתקדם ביותר, אך שיתוף פעולה שבמסגרתו המחשב מציע כמה אלטרנטיבות וקבוצת השחקנים בוחרת את האלטרנטיבה המועדפת, הוא שילוב שיכול לנצח כל מחשב אחר. כלומר, עבודת הצוות היא תכונה שמחזקת מאוד את האדם במלחמתו במכונה.

"חינוך הוא ללא ספק אחד המפתחות לטיפול במשבר הזה. ככל שיש לך הכשרה, יש לך יותר כלים לרוץ יחד עם הטכנולוגיה — ולא נגדה. הבעיה כיום היא שלא ניתן לקחת את כל העובדים המובטלים ולהחזיר אותם לבית הספר או לאוניברסיטאות. לרוע המזל, יש עכשיו קבוצה גדולה מאוד של עובדים שאינם מתאימים לתנאי השוק הנוכחיים", אמר בריניולפסון בראיון לטק־קראנץ'.

למעשה, בעיה זו נובעת מהקצב המהיר של המהפכה הדיגיטלית. מנגנונים להכשרת עובדים מתנהלים באטיות ולא מצליחים להתאים את עצמם לקצב המהפכה. כתוצאה מכך, האבטלה החיכוכית מגיעה לשיאים.

כל אחד יכול
 להיות יזם

גם יזמות היא פתרון. כיום כל אחד יכול להיות יזם ברשת. ההשקעה נמוכה יחסית, וקל ליישם רעיונות עסקיים פשוטים. לא חייבים לכבוש את העולם, אבל אפשר להתפרנס בכבוד אם תמצאו את הנישה המתאימה לכם.

הרשת מזמינה אליה כיום יזמים בכל הגילים ומכל מסלולי החיים.אמנם קל הרבה יותר להגיד מאשר לבצע, אך מי שנותר מאחור חייב יהיה לקחת סיכונים אישיים כדי לשמור על עצמאותו הכלכלית. הכשרה בסיסית ולימוד העולם הדיגיטלי החדש יכולים להוריד מאוד את סף הפחד. "יזמים יכולים ליצור סוגים חדשים של תעשיות, ודרכים חדשות להעסיק אנשים. זו המשימה שלפנינו בשנים הבאות", אמר בריניולפסון.

כיוון התקדמות נוסף של שוק התעסוקה הם השירותים השיתופיים. למשל, Fiverr הישראלית מספקת לבעלי מקצועות כמו גרפיקאים, מתרגמים, כותבי קוד ומלחינים, זירת מסחר שבה הם יכולים להציע את שירותיהם ללקוחות בכל העולם. גם שירות אובר X מאפשר לאנשים פרטיים בכל העולם להתפרנס כנהגי מוניות. הכלכלה השיתופית מאפשרת לאנשים להשכיר נכסים שלהם כשאינם בשימוש, כמו דירה או מכונית, וכך ליצור עוד הכנסה שמוזילה את עלות האחזקה של נכסים אלה.

אולם אפיקי השתכרות אלה עשוים להיות בעייתיים. הם אינם מספקים ביטחון תעסוקתי, ומותירים את גורלו של העובד רק בכפיו, עם מעט רשת הגנה. במרבית המקרים מדובר בהכנסה נמוכה יחסית שאינה משתווה להכנסת שכיר במשרה מלאה.

הטכנולוגיה הדיגיטלית שינתה ועוד תשנה את חיינו. מרבית השינויים האלה חיוביים מאוד, אך אסור להתעלם גם מההשפעות השליליות של המהפכה. הדור הצעיר שנולד עם סמארטפון ביד, מבין כי עליו להתאים עצמו לשינויים. הבעיה מרוכזת בעיקר בקרב העובדים הבוגרים יותר, שלא הצליחו לקפוץ עד כה על העגלה, ועשויים למצוא את עצמם בגיל מבוגר ללא תעסוקה שתספק את צורכיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"